DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Srebrenitsa Kurbanlarına Konak’ta Hüzünlü Anma
  • Haberuc
  • Gündem
  • Srebrenitsa Kurbanlarına Konak’ta Hüzünlü Anma

Srebrenitsa Kurbanlarına Konak’ta Hüzünlü Anma

ABONE OL
12 Temmuz 2023 17:48
Srebrenitsa Kurbanlarına Konak’ta Hüzünlü Anma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri olarak tarihe geçen Srebrenitsa Katliamı’nda ömrünü yitirenler Konak’ta anıldı. Konak Belediyesi’nin Konak Kent Kurulu ve Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’yle birlikte düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in “Soykırım unutulursa tekrarlanır” kelamlarını hatırlatarak, “Unutmadık, unutturmayacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu ise “En güçlü silahımız unutmamak; zira ne hükümran kalır ne zulüm ne de kin” diye konuştu.

Srebrenitsa Katliamı’nda hayatını yitiren 8 bin 372 Boşnak, Konak’ta bu yıl da unutulmadı. Konak Belediyesi, Konak Kent Kurulu ile Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Srebrenitsa Katliamı’nın 28. yılı nedeniyle Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir anma aktifliği düzenledi. Merasime Konak Belediye Lideri Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Lideri Hasan Sehoviç, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, Konak Kent Kurulu Lideri ve Ege Kent Kurulları Birliği Periyot Lideri Hamit Mumcu, Konak Belediyesi Meclis Üyesi ve Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri Birol Özkardeşler, CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, CHP İzmir Vilayet ve Konak İlçe yöneticileri, gençlik ve bayan kolları temsilcileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, Rumeli Balkan derneklerinin lider ve yöneticileri, kent kurulları liderleri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı. “Srebrenica Unutmadık, Unutmayacağız” yazılı pankartın açıldığı anma aktifliğinin akabinde, katliam kurbanları anısına denize karanfil atıldı.

 

Öztrak: Hepimizin ortak acısı

Anma etkinliği CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balkan Masası Lideri Faik Öztrak’ın merasime gönderdiği iletinin okunmasıyla başladı. Öztrak iletisinde, “20. yüzyılın en büyük soykırımlarından biri, 11 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da yaşandı. Binlerce Bosnalı Müslümanın katledildiği bu unutulmayacak vahşet hepimizin ortak acısı oldu. Bu acının unutulmaması, gerekli dersleri almamız, tıpkı acıların bir daha tekrarlanmaması için önemlidir” dedi.

 

Batur: Unutmadık, unutturmayacağız

Etkinlikte konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur kelamlarına “Bugün dünya tarihinin en kara günlerinden biri” diyerek başladı. Batur, “Bundan 28 yıl evvel Bosna Hersek’te büyük bir soykırım gerçekleştirilmiş, Bosna Hersekli 8 bin 372 Müslüman kardeşimiz katledilmiştir. Bosna Hersek’in merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, ‘Soykırımı unutturmamak lazım. Unutulursa tekrarlanır’ demiş. Biz de 28 yıl evvel yaşanan bu acının unutulmaması için her yıl toplanıyoruz. Her yıl 11 Temmuz’da Bosna Hersek’te cenazeler kaldırılıyor. Bugün de 30 cenaze kaldırıldı. Sahiden de çok üzücü. Bu tıp katliam ve soykırımların yaşanmaması en büyük dileğimiz. Soykırım en büyük insanlık hatası. Bunu şiddetle kınıyoruz. Kınamaya ve Bosna Hersek’de hayatını kaybeden Müslüman kardeşlerimizi anmaya devam edeceğiz. Unutmadık, unutturmayacağız” diye konuştu.

 

Özuslu: En güçlü silah unutmamak

“Srebrenitsa karanlıktır, kindir, soykırımdır, zulümdür, yıkımdır, acıdır” diyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu ise yaşanan acının insanlık vicdanında güçlü bir formda hissedildiğini vurgulayarak, “Bu acıyı en derinde hissediyor oluşumuz, yalnızca soydaşlık ve tıpkı inanca mensup olmakla açıklanamaz. Hayatlar, tarihler, hayaller kaybolurken, Avrupa’nın göbeğinde yaşanan bu katliam sırasında memleketler arası örgütler sağır, dilsiz; inançlı bölgeler mezar olmayı seçti. Savaşların, tehditkâr güç istikrarlarının, işgallerin olduğu, meskenini yurdunu terk etmek zorunda kalan yüzbinlerce insanın dünyanın her bir köşesinde yurt edinmeye çalıştığı bu periyotta en güçlü silahımız unutmamak; zira ne hükümran kalır ne zulüm ne de kin” dedi. 

 

Özkardeşler: 11 Temmuz soykırımı anma günü olmalı

Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri Birol Özkardeşler de Srebrenitsa’da Hollanda Barış Gücü askerlerinin gözleri önünde 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ın katledildiğini belirterek, “Srebrenitsa’da olanlar sistematik ve sözlerle anlatılamayacak kadar büyük bir travmadır. Bosna’nın Kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç şu kelamlarıyla soykırımı çok yeterli anlatmaktadır: ‘Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın kelamları değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır’. Balkanlarda yaşanan acıları unutmamak ve unutturmamak ismine olan gayretimiz her vakit devam edecektir. 11 Temmuz günü Srebrenitsa Soykırımı Anma günü olarak anılmalıdır. 11 Temmuz’da hayatını kaybeden bütün Boşnak Müslümanları hürmet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

 

Sehoviç: Hangi Boşnak erkeği yakaladılarsa öldürdüler

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Lideri Hasan Sehoviç ise Bosna Hersek’in etrafında yeni bulunan toplu mezarların olduğuna dikkat çekerek, “Bugün Srebrenitsa’da 30 cenazemiz defnedilecek. Bu cenazelerden 4 kardeşimiz 18 yaş altı, reşit olmayan çocuklar. Birisi 15, ikisi 16, birisini 17 yaşında ve en büyüğü 65 yaşında. Bu gösteriyor ki; hangi Boşnak erkeği yakaladılarsa onu öldürdüler. Mavi kelebekleri duymuşsunuzdur; bu mavi kelebekler toplu mezarların olduğu yerlerde görüldüğü için bu toplu mezarlar fark edildi. Unutmamak, unutturmamak gerekiyor. Anma etkinliklerini düzenleyen tüm kurum ve kuruluşlara Bosna Hersek halkı ismine teşekkür ediyorum. Yaşasın Bosna Hersek, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” diye konuştu. 

 

Kökkılınç: Çok büyük bir acı

İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç da “Srebrenitsa Katliamı, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük katliam, en büyük insanlık dramı. Çok büyük bir acı. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi sebeple olursa olsun bu trajedilerin bir daha yaşanmamasını, milletlerarası kuruluşların da bu trajedilere seyirci kalmamasını diliyoruz. Kaybettiğimiz insanlarımızı hürmetle anıyorum” dedi.

 

Mumcu: Yarası kapanmadı

Konak Kent Kurulu Lideri ve Ege Kent Kurulları Birliği Periyot Lideri Hamit Mumcu ise aktiflikte basın açıklamasını okudu. Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Srebrenitsa Soykırımı’nın yarası kapanmadı; ortadan 28 yıl geçmesine karşın unutulmuyor. Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cenazelerine bugün bile ulaşılamıyor. 28. yıldönümünde de kimlik tespiti yapılmaya, toplu mezarların bulunduğu bölgede ortaya çıkan çiçeklerle beslenen mavi kelebeklerin izleri sürülmeye devam ediliyor. Mavi kelebekler, Bosna savaşının, Bosna halkının acılarının simgesi haline geldi. Bizler faşizme, katliamlara, baskılara karşı ne olursa olsun barışı, kardeşliği, dayanışmayı savunuyor, tüm katliamları lanetliyoruz.” 

Etkinlikte yapılan konuşmaların akabinde kortej oluşturarak Gündoğdu Meydanı’na yürüyen iştirakçiler, soykırım kurbanlarının anısına denize karanfil bıraktı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.