DOLAR 32,2278 0.12%
EURO 34,8487 -0.03%
ALTIN 2.408,93-0,02
BITCOIN 2180053-2.51883%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

STK’lar İçin Siber Güvenliğin 8 İlkesi

STK’lar İçin Siber Güvenliğin 8 İlkesi

ABONE OL
30 Mayıs 2023 10:00
STK’lar İçin Siber Güvenliğin 8 İlkesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dijital dönüşüm, sivil toplum kuruluşları (STK) dahil tüm dallara ulaştı. Bu kuruluşlar programları sunma ve ölçeklendirme, alaka kurma ve gereksinim sahibi kitlelere süratli cevap verme marifetlerini geliştirmek için artık teknolojiye daha bağımlı hale geldi.

Bu dönüşüm STK’lar için birçok yarar sağlasa da onları siber hatalılar için açık bir gaye haline getiriyor. 2023 Nonprofit Tech for Good Raporu’na nazaran dünya çapındaki kar maksadı gütmeyen kuruluşların %27’si siber atağa maruz kalıyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard, STK’lar için siber güvenliğin 8 temel unsurunu paylaşıyor.

Savunmasız durumdaki bireyler hakkında hassas bilgiler ve finansal bilgiler olmak üzere yüksek hacimli içeriklere sahip olan STK’lar, akına açık olduklarından siber saldırganlar tarafından en çok hedeflenen üçüncü dal pozisyonundadır. Kuruluşların karşı karşıya olduğu riskler göz artarken dünya çapındaki kar maksadı gütmeyen kuruluşların %27’sinin siber atağa maruz kaldığı görülüyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir önder olan WatchGuard, STK’lar için siber güvenliğin 8 temel prensibini paylaşıyor.

1. Güvenlik siyasetleri: STK’ların neyi nasıl koruyacaklarını bilmeleri için siber güvenlik siyaseti belirlemeleri gerekiyor. Daha sonra, kuruluşun tüm süreçlerini, sistemlerini ve işçisini içeren izlenecek bir dizi tedbir ve prosedür geliştirebilirler. Siber güvenliğin paylaşılan bir sorumluluk olduğunu hatırlamak kıymetli. Bu nedenle siber güvenliği kuruluş kültürünün bir modülü haline getirmek için çalışanlar ve BT işçisi için sistemli bilinçlendirme programları yürütmek, bu siyasetlerin bir modülü olmalıdır. 

2. Yazılım güncellemeleri: Güçlü siber güvenlik için yazılım güncellemeleri çok değerlidir. Sistemdeki güvenlik açıklarından kaynaklanan güvenlik ihlallerini önlemek için hem işletim sisteminin hem de uygulamaların şimdiki olduğundan ve en son yamalarla korunduğundan emin olmak gerekir. 

3. Güçlü şifreler: Parolalar, kullanıcıların kimlik bilgilerini koruyan kuruluşlar için birinci güvenlik bariyeri fonksiyonu görür. Çalışanların parolalarının güçlü ve karmaşık olduğundan emin olması, parolaları nizamlı olarak değiştirmesi ve tekrarlamaktan kaçınması gerekir. Çalışan ve STK üye kimlik bilgileri için ek bir güvenlik katmanı olarak MFA’nın (çok faktörlü kimlik doğrulama) uygulanması gerekir.

4. Yedekler: Düzenli yedeklemeler, bir güvenlik ihlali durumunda bilgilerin kurtarılabilmesini sağlayabilir. Tesirli depolama için STK’ların, gerektiğinde geri yüklemeyi kolaylaştırdığından, kritik bilgilerin birkaç şifrelenmiş kopyasını depolamak üzere uygun siyasetler ve teknik tedbirler oluşturması gerekir.   

5. Eğitim ve farkındalık: Etkili insan riski idaresi, tüm çalışanın siber güvenlik tehditleri konusunda eğitilmesini içerir. Bu sayede şiketler kimlik avı, toplumsal mühendislik ve başka tehditler üzere akınları tanıyabilir ve önleyebilir. 

6. Sonlu erişim: Bir tehdit aktörü bir STK çalışanının kimlik bilgilerini ele geçirmeyi başarırsa, ağ içinde yanal hareketlerden kaçınmak için müsaadeleri ve sistemlere erişimi yasal bir erişim muhtaçlığı olan kullanıcılarla sınırlamak en güzelidir. Birçok yazılım sistemi, yöneticilerin yetki seviyelerini her çalışanın fonksiyonel rollerine nazaran düzenlemesine müsaade verir. 

7. Risk değerlendirmesi: Sistemlerinizdeki ve süreçlerinizdeki güvenlik açıklarını belirlemek ve ele almak için sistemli siber risk değerlendirmelerine gereksinim vardır. Bu da zaaflarınızın farkında olarak siber taarruzları azaltmanızı sağlar.

8. İzleme ve müsaadesiz giriş tespiti: STK’lar, kuşkulu yahut berbat niyetli faaliyetleri tespit edebilmek ve bunlara karşılık verebilmek için sistemlerini proaktif olarak izlemelidir. Hassas dataları, sistemleri ve çalışanları korumak için güvenlik duvarları, müsaadesiz giriş tespit ve tedbire sistemleri üzere tahliller kullanmaları gerekir. 

WatchGuard’ın Firebox’ı gibi bir güvenlik duvarı kullanmak, harici, muteber ağ üzerindeki trafiği denetim etmeyi mümkün kılar. Makûs hedefli yazılımların neredeyse üçte ikisinin şifrelenmiş trafikte gizlendiği düşünülürse bu hayli değerli bir misyondur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.