DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2566 0.55%
ALTIN 2.632,170,41
BITCOIN 21455881.44454%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tahılın Sürdürülebilirliği ve Dağılımı İçin Koridorun Önemi Büyük
  • Haberuc
  • Gündem
  • Tahılın Sürdürülebilirliği ve Dağılımı İçin Koridorun Önemi Büyük

Tahılın Sürdürülebilirliği ve Dağılımı İçin Koridorun Önemi Büyük

ABONE OL
25 Temmuz 2023 17:00
Tahılın Sürdürülebilirliği ve Dağılımı İçin Koridorun Önemi Büyük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulmasının akabinde açıklamalarda bulunan Eksun Besin Genel Müdürü Ahmet Demir, yakın vakitte panik oluşturacak bir durum beklenmemekle birlikte, tahıl ticaretinin kâfi ölçü ve hacimlerdeki ticareti için koridorun ehemmiyetinin altını çizdi. Besin güvenliği kavramının ehemmiyetine de değinen Demir, “Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ve öbür besin eserlerini dünya pazarlarına sunması için imzalanan Tahıl Koridoru Mutabakatı, bu güvenliğe katkı sunan, tahılın kâfi ölçüde dünyaya dağılımını sağlayan yegane ögelerden biri olarak karşımıza çıkıyor” formunda konuştu. 

Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ve başka besin eserlerini Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına ulaştırabilmesi için imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulmasıyla birlikte, Türkiye’de dalın başkan un üreticisi Eksun Gıda’dan değerli açıklamalar geldi. Yıllık 600 bin ton un üretim kapasitesine sahip dev şirketin Genel Müdürü Ahmet Demir, konuşmasında dünyadaki besin güvenliğinin değerine dikkat çekti.

Konuyu kıymetlendiren Demir, “Son yıllarda yaşanan politik ve toplumsal gelişmeler ile Covid-19 sürecinin doğurduğu sonuçlar, besin güvenliğinin değerini daha düzgün anlamamızı sağladı. Bilhassa insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri ismine, tarım bölümünün devamlılığı hayati kıymet taşıyor. Bu ehemmiyeti hem savaşlar hem de salgın hastalıklar periyodunda daha uygun anlıyoruz. Başta BM olmak üzere yayınlanan global besin raporlarında, besine ulaşamayan milyonlarca insanın var olması, bu kıymetin altını bir sefer daha çiziyor” dedi. 

 

Dünyanın tahıl ambarı

Dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Rusya-Ukrayna bölgelerinde yaşanan savaşın ise insan güvenliğiyle birlikte besin güvenliğini de beraberinde getirdiğini söz eden Demir, “Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ve başka besin eserlerini dünya pazarlarına sunması için imzalanan Tahıl Koridoru Muahedesi ise bu güvenliği sağlayan, tahılın kâfi dağılımına  katkı sunan yegane ögelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada bu ticaretin kâfi ölçü ve hacimlerde devam etmesi için koridorun açık olması önemli” dedi.

 

Yeryüzünün mevcut buğday stoğu 1 yıldan fazla, 2 yıldan azdır

Demir, tahıl üretiminin devamlılığının temel olduğunun da altını çizdiği açıklamalarında, “Konuyu ayrıyeten sürdürülebilirlik açsından da ele aldığımızda, karşımıza daima üretilebilir olması gereken bir eser görüyoruz. Global açıdan baktığımızda, besine ulaşamayan birçok ülke ve insanı göz önüne alırsak buğday üretiminin sürekliliğinin besin güvenliği kapsamında elzem olduğunu görürüz. Dünya bize her yıl hasat vakti tahıl eserlerini veriyor. Lakin global olarak üretimin durduğunu düşündüğümüzde, dünyanın mevcut stoğu 1 yıldan fazla, 2 yıldan ise azdır. Yani buğday spekülatif bir eser değildir. Hasebiyle dünyayı uzun müddetler idame edilebilecek kritik stoklar bulunmuyor. Lakin elbette yakın vakitte panik yapacak bir durum görünmemekle birlikte, global tahıl ticareti akışının sağlıklı bir biçimde yapılmasında değerli bir rol oynayan tahıl koridorunun açık kalmasını önemsiyoruz” biçiminde konuştu.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.