DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor

Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor

ABONE OL
29 Mayıs 2023 11:36
Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global yapay zeka pazarının, 2027’ye kadar 407 milyar dolara kadar sıçrayış yaşayacağı öngörülüyor. 2022 yılındaki yaklaşık 87 milyar dolarlık gelirinden sonra gelecek için öngörülen sayılar, yapay zeka teknolojilerinin önemli büyüme potansiyeli olduğunu yansıtıyor. Bu pastadan hissesini almaya çalışan tüm kesimlerin yanı sıra, uzun yıllardır AI araçlarını müşterilerinde kullandığını belirten Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, ambalaj tasarımı bölümü için yapay zekanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyor.

Yapay zeka teknolojileri, sağladığı kolaylıklar ile çabucak her kesimde kendini göstermeye başlıyor. MarketsandMarkets’in bilgilerine nazaran 2027 yılına kadar 407 milyar dolara ulaşacağı belirtilen yapay zeka sanayisi, şirketlerin ve çalışanların operasyonlarına tesiriyle süratli bir büyümede üzere görünüyor. Bilhassa zanaat tarafı da yadsınamayacak tasarım dalı için yararları açıkça ortaya konulan bu teknolojiler, bazıları için hala meçhul bir noktada. Yapay zekanın tasarımcıların işlerini büyük oranda hızlandırdığını ve zanaati neredeyse mükemmelleştirdiğini belirten Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, tüketici bilgilerini tahlil etme üzere büyük avantajlarının yanı sıra yaratıcılık ve insan girdisine duyduğu gereksinim üzere zorluklarının olduğunu da söylüyor.

Daha Sezgisel ve Daha Verimli Tahliller için Büyük Fırsat

Ambalaj dizaynında yapay zeka teknolojilerini kullanmanın en değerli avantajlarından biri, tüketici datalarını tahlil etme yeteneğinden geliyor. Ambalaj dizaynlarında da emsal halde tüketici tercihlerini göz izleme testleri üzere yapay zeka takviyeli teknolojilerle araştırarak bilhassa satışlarda ivmeler yakalanabiliyor. Uzun yıllardır projelerinde yapay zeka teknolojilerini farklı emellerle kullanan ve “Bir tasarım sürecinde artık sıfır noktasından başlamamız gerekmiyor.” cümlelerini kullanan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Harcadığımız vakti azaltırken üst seviye vazifelere odaklanabiliyor, daha yaratıcı tahliller sunabiliyoruz. Böylelikle işlerimizi hem daha verimli hem de daha sezgisel hale getirebiliyoruz.” yorumlarında bulunuyor.

İnsana Has Tecrübeler Olmadan Yapay Zekanın Varoluşu Tehdit Sayılamaz

Yapay zeka teknolojilerinde ön plana çıkan en değerli eksiklik, beşere dair içgörü ve yaratıcılık olarak görülüyor. Yapay zeka algoritmalarının tasarım alternatifleri üretebilmesi, insanların hayattan edindiği tecrübelerinden gelen yaratıcı niyetlerinin ve uzmanlıklarının yerini aldığı manasına gelmiyor. Tam da bu nedenle dizayncılar, yapay zeka tarafından üretilen projeleri geliştirmek, daha da değerlisi özgünleştirmek için bilgilerini ve yaratıcılıklarını kullanarak ambalaj dizaynında kıymetli bir rol oynamaya devam ediyor. Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik bilhassa bu noktaya değinerek “Yapay zekanın insanların bilgi birikimleri sayesinde ortaya koyduğu dizaynlarını tehdit edebilecek bir konumlanmasından bahsetmek pek mümkün değil. Dizayncılar için yapay zeka, yaratıcı tasarım sürecinde sırf çok gelişmiş bir araçtan ibaret. Mesleğinde bu gelişmiş aracı hakikat kullananlar vakit ve emek konusunda önemli yararlar sağlamanın yanı sıra fark yaratabilir. Bu araçları kullanmak artık çağın en büyük gerekliliği haline geldi diyebilirim.” kelamlarını kullanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.