DOLAR 32,1960 0.05%
EURO 34,9643 -0.09%
ALTIN 2.515,480,22
BITCOIN 22857376.23366%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma
  • Haberuc
  • Gündem
  • Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma

Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma

ABONE OL
13 Temmuz 2023 07:12
Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRK İŞ DÜNYASI SUUDİ ARABİSTAN’IN 2030 VİZYONU PROJELERİNDE YER ALACAK

Dış Ekonomik Münasebetler Kurulu-DEİK tertibinde gerçekleştirilen Türkiye–Suudi Arabistan İş Forumu, iki ülkenin önde gelen iş dünyası temsilcilerini İstanbul’da bir ortaya getirdi.

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail, DEİK Lideri Nail Olpak, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Lider Yardımcısı Fayiz Alharbi, DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Kurulu Lideri Fatih Gürsoy ve 250’nin üzerinde iş beşerinin iştirakiyle düzenlenen Forumda, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin artırılması için yeni fırsatlar ve yüksek potansiyele sahip bölümlere yapılacak büyük yatırımlar ele alındı.

 Bolat: “30 milyar dolarlık ticaret hacmini hedefliyor ve STA için çalışmalarımızı dürdürüyoruz”

Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nun açılışında konuşan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın güçlü altyapıları, dünyaya entegre ekonomileri, rekabetçi piyasaları ve teşebbüsçü ruhuna sahip iş insanları sayesinde ticaret ve yatırımda çok güçlü bir potansiyeli bulunuyor. Gerçekten 2022’de 6,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin gerçek potansiyeli yansıtması ve daha da bütünleşmiş bir ekonomik ve ticari münasebete dönmesi konusunda 2023’te artan bir ivmeyle devam ediyor. Birinci 6 ay prestijiyle 3,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Amacımız, karşılıklı ticareti kısa vadede 10 milyar, uzun vadede ise 30 milyar dolar düzeyine çıkarmak. Artık önceliklerimizden birincisi, ticaretimizin kapsamını ve eser çeşitliliğini artırmak. Stratejik ortak olan Türkiye ile Suudi Arabistan’ın karar alıcıları olarak bizlere düşen vazife de iki ülke ortasında bulunan ve olabilecek meseleleri ortadan kaldırmak ve çözmek. Suudi Arabistan’ın da üyesi olduğu Körfez İşbirliği Teşkilatı ile ülkemiz ortasında bir hür ticaret muahedesi imzalanması için istikşafi görüşmelere mayıs ayında iki taraf olarak başladık. En kısa müddette müzakerelere başlamayı, bu süreci muvaffakiyetle nihayete erdirmeyi ve hür ticaret muahedesini her iki ülkenin iş insanlarının istifadesine sunmayı ümit ediyoruz. Öteki bir bahis da karşılıklı yatırımlar. Yasal çerçeve olarak gerek yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki muahedesi gerekse de ikili vergilendirmeyi tedbire muahedesi ile karşılıklı yatırımlar için güçlü bir altyapıya sahibiz.” dedi.

Bolat: “Müteahhitlerimiz Suudi Arabistan’da yeni projeler üstlenmeye hazırlar”

Bolat, iki ülke ortasında önde gelen kesimlerden birisinin müteahhitlik olduğunu belirterek, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al-Hogail ile dün Ankara’da kapsamlı bir çok görüşme yaptıklarını söyledi. Türk müteahhitlik bölümünün dünya çapındaki gücüne değinen Bolat, “Hız, hizmet, kaliteli performans ve milletlerarası projelerle kalitesini ispatlayan müteahhitlik firmalarımız, Suudi Arabistan’ın bilhassa 2030 Vizyon projeleri ortasında yer alan NEOM, Diriyah Gate, Qiddiya, Amaala ve Kızıldeniz başta olmak üzere birçok projede yer almayı dilek etmektedirler ve bu hususta iş birliğine ve iştirake hazır. Müteahhitlik alanında dünyanın en büyük 100 firması ortasında 42 Türk firması ile 2. sıradayız. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki periyotta yeni iş birlikleri ile ekonomik ve ticari bağlantılarımızı bir üst düzeye taşıyacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret de karşılıklı yatırım ve ticari alakaların seyri açısından tarihi bir değere sahip olacak. Suudi Arabistan’daki kayıt süreçlerinde ve alabilecekleri işlere yönelik sınıflandırma prosedürlerinde de Türk firmalarına müspet yaklaşım gösteriliyor. Ülkelerimizin ortasında ekonomik iş birliğimizi artıracak daha pek çok alan var. İkili görüşmelerimiz vasıtasıyla somut kontaklar kurmak için iş insanlarımız da vazifeye hazır” diye konuştu. 

Bakan Al Hogail: “Vizyon 2030’un inşasında Türk iş dünyası ile birlikte çalışmak istiyoruz”

Vizyon 2030 çerçevesinde Türkiye ile daha fazla ticari iş birliği yapmak istedikleri belirten Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail ise, “Ülkelerimizin ortasındaki ticareti artırmak ve halklarımızın refahını yükseltmek için Türk hükümeti ve Türk iş dünyası ile birlikte çalışmaktan memnunluk duyuyoruz. Esaslı bağlantılarımızın yine güçlenmesinin sebebi ise bilhassa son devirde artan resmi ziyaretler, ikili görüşmeler ve yeni vizyonumuzun getirdiği dev fırsatlardır. Vizyon 2030 projeksiyonumuz çerçevesinde, önümüzdeki devirde bilhassa müteahhitlik alanında daha fazla konut geliştirme, altyapı inşası ve teknik mühendislik üzere alanlarda Türk iş dünyasından azamî düzeyde faydalanmak istiyoruz. Biz de Suudi Arabistan devlet idaresi olarak bunun için banka kredileri de dahil olmak üzere yatırımları destekleyen yeni kanunlarla birlikte çok önemli fırsatlar sunuyoruz. Bu bağlamda kamu-özel kesim iş birliğiyle 150 milyon metrekarelik bir alanın inşa edilmesi için 1 trilyon riyalin üzerinde bir bütçe ayrıldı. Hasebiyle Türk iş dünyası için de ülkemizde büyük bir iş potansiyeli kelam konusu. Bu vizyonla birlikte Türk yatırımcıları Suudi Arabistan’da görmekten ve iş insanlarınızı desteklemekten memnunluk duyacağız. Bağlantı köprülerini devam ettirerek önümüze çıkan her mahzuru aşabilir ve bağlantılarımızı güçlendirerek daha kuvvetli iş iştiraklerine imza atabiliriz. İnsan ve tabiata dost yeni kentler inşa etmek için yüksek teknolojiyi kullanarak daima birlikte dev projelere imza atabilir, birlikte kazanabiliriz. Türk firmalarını 10-13 Eylül 2023 tarihlerinde Riyad’da düzenleyeceğimiz CityScape Fuarı’na davet ediyoruz. Bu fuarda Türk iş dünyasına ayrıyeten özel bir alan ayırdık. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği Suudi Arabistan ziyaretinin de bağlarımıza güç katacağına inanıyoruz” formunda konuştu. 

Olpak: “Suudi Arabistan ile üçüncü ülkelerde iş birliğinde Afrika’ya odaklanabiliriz”

Devlet Liderleri ve Bakanları nezdindeki ikili temasların akabinde Türkiye ile Suudi Arabistan’ın önünde yeni bir yol haritası olduğuna dikkat çeken DEİK Lideri Nail Olpak, “Son 1 yıllık müddet içerisinde gelişen ikili ilgilerimiz, vize ve gümrük problemlerinin çözülmesi ile ticari bağlantılarımıza de olumlu yansımaya başladı. Amacımız, hem ticaretimizi, hem yatırımları, hem de müteahhitlik alanını geliştirmek. Elbette, iş birliğinden kastımız yalnızca mal ve hizmet alım satımı değil. İki ülke iş insanlarının her iki ülkede ve üçüncü ülkelerde kıymetli projelere bir arada iştirak sağlamaları da gayelerimiz ortasında. Bu noktada, daha evvel de belirttiğim bir hususu tekrar hatırlatmak istiyorum. Üçüncü ülkelerdeki iş birliklerini teşvik etmek üzere bir platform oluşturmak, Afrika Kıtası özelinde de bir forum yapmak istiyoruz. Türk firmalarımızın Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonunun bir kesimi olma isteğini da hatırlatmak istiyorum. Bugünkü forumda teknik müşavirlik, inşaat, müteahhitlik, akıllı kentler, kentsel gelişim ve gayrimenkul dallarında iş birliği fırsatları ön plana çıktı. Fakat, iki ülke ortasındaki iş birliği imkanları bunlarla sonlu değil. Sıhhat, güç, besin, tarım, savunma, finans, turizm, e-ticaret ve dijital teknolojiler alanında iş birliği imkanlarımız olduğunu da biliyoruz. Ortak maksadımız, iş birliğimizin ve yeni fırsatları değerlendirmelerin en kısa müddette somut çıktılarını almak” diye tabir etti. 

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Lider Yardımcısı Fayiz Alharbi ise, “Veliaht Prensimizin 2030 vizyonu doğrultusunda Türk iş dünyası ile bağlarımızı geliştirmek ismine büyük değer taşıyor. Biz, ülkelerimizin büyümesi ve refah düzeylerimizi artırmak için Türk iş dünyası ile ortak projelere imza atmak istiyoruz. Bilhassa son 1 yılda çok daha müspet bir düzeye yükselen ilgilerimiz çok değerli. Müteahhitlik, turizm, inşaat, teknoloji, sıhhat ve besin üzere alanlarda âlâ bir noktaya ulaştık. Devlet önderlerimizin ve Bakanlarımızın karşılıklı ziyaretleri sonrasında çok büyük fırsatlar içeren ticari muahedeler imzalandı ve bu müspet ortamın oluşması birçok dala olumlu yansıdı. Türkiye’deki yaklaşık 150 şirkete Suudi firmalarımız yatırım yaptı ve bu sayı yaklaşık 1 milyar riyale ulaştı. Ticari muahedeler kapsamında da 2021-2022 arasında 5 milyar 900 milyon dolara ulaştık. İki ülke de rekabetçi piyasalara sahip olmasının yanı sıra ekonomik ve ticari açıdan da büyük potansiyele sahip. Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 atılımı Türk iş dünyasına cazip iş fırsatları sunuyor. Umarım birlikte yeni iş iştiraklerine imza atarız ve kısa vakitte büyük kazanımlar elde ederiz” dedi.

İki ülkenin önde gelen şirketleri ortasında pek çok farklı kesimi içeren 16 iş mutabakatının imzalandığı Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu, Gürsoy Küme ve Skyline İst sponsorluğunda düzenlendi.

Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez Resmi Ziyareti kapsamında DEİK ve karşı kanat kuruluşu tarafından düzenlenecek Suudi Arabistan – Türkiye İş Forumu, 17 temmuz 2023 tarihinde Cidde’de iki ülke iş dünyasını buluşturacak. Akabinde 18 Temmuz’da Doha’da Katar – Türkiye İş Forumu düzenlenecek. Son olarak 19 Temmuz’da Abu Dabi’de düzenlenecek Birleşik Arap Emirlikleri-Türkiye İş Forumu ile Türk iş dünyasının önde gelen iş insanları Körfez ülkelerindeki ekonomik ve ticari fırsatları yerinde kıymetlendirecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.