DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti

Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti

ABONE OL
29 Şubat 2024 12:12
Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şebeke dilimleme tahlilinin muvaffakiyetle test edilmesi, Türkiye’deki kurumsal ve ferdî kullanıcıların gereksinimlerine yönelik 5G Bağımsız bağlantı hizmetleri için Ericsson ve Turkcell iş birliğinde kıymetli bir kilometre taşıdır.

 Bu muvaffakiyet ile tek bir aygıt üzerinde birden fazla kullanıcı profili ve uygulamaya hizmet veren şebeke dilimlerinin dayanağı ticari bir 5G aygıtında test edilmiş oldu.  

Ericsson (NASDAQ: ERIC) ve Turkcell (NYSE: TKC; BIST: TCELL), başarılı bir 5G Bağımsız (SA- Standalone)  şebekesi testi (PoC) gerçekleştirerek şebeke dilimleme tahlili oluşturmaya yönelik ortak çalışmalarında değerli bir dönüm noktasına imza attılar. Şirketler birlikte, müşterilerin irtibat muhtaçlıklarını karşılamak için isteğe nazaran uyarlanmış 5G şebeke dilimlerinin nasıl oluşturulabileceğini, birden fazla dilimin hem kurumsal hem de ferdî kullanıcı profilleriyle tek bir 5G aygıtına nasıl hizmet verebileceğini ve  ücretlendirmelerin farklı şebeke dilimleri ortasında nasıl farklılaştırılabileceğini gösterdi.

Bu test kapsamında, 5G aygıtındaki (cep telefonu gibi) ‘iş’ ve ‘kişisel’ uygulamaların, her biri özel şebeke dilimlerine bağlanan farklı profillerle nasıl ilişkilendirilebileceği gösterildi. Bu yetenek, Turkcell’in uygulama geliştiricileri ile kurumsal ve ferdî  müşterilerinin, 5G ile mümkün olacak farklı kullanım senaryoları için çok daha fazla esnekliğe ve performansa sahip olabileceklerini ve 5G bağımsız şebekesine (5G SA- Standalone) sahip olmanın bedelini güçlü bir halde kanıtlıyor.

Bu testler, Turkcell’in laboratuvar ortamında konuşlandırılan Turkcell’e ilişkin Merkezi Bulut Altyapısı üzerinde çalışan 5G Çekirdek Şebeke test ortamında  gerçekleştirildi. Bu çalışma kapsamında, Ericsson’un Çift Modlu 5G Çekirdek şebekesi, Dinamik radyo kaynakları bölümleme ve 5G Radio erişim şebekesi dilimleme yetenekleri bulunan Ericsson Radyo Sistemi eserleri kullanıldı. Şebeke dilimleme Otomasyonu ise Ericsson Orchestrator aracılığıyla sağlandı. Ek olarak dilim özelliklerine nazaran farklılaştırılmış fiyatlandırma modelleri için ise Ericsson 5G Fiyatlandırma eser ve tahlilleri kullanıldı. 

Bu konsept ayrıyeten, tek bir aygıtın tıpkı anda birden fazla şebeke dilimine bağlanmasını sağlayan ve hizmetlerin esnek bir halde ayrılmasını ve tecrübe kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için gelişmiş trafik yönlendirmesini sağlayan bir özellik olan Kullanıcı Ekipmanı Rota Seçim Politikası (URSP-UE Route Selecetion Policy) fonksiyonalitesini uygulayan Ericsson Dinamik Şebeke Dilim Seçimi tahliline de  dayanıyor. Bu demoda piyasada bulunabilen 5G özellikli taşınabilir telefonlar kullanıldı.

Ericsson Orchestrator, Sanal Makine yahut Konteyner bazlı şebeke işlevleri (VNF’ler ve CNF’ler) dahil olmak üzere hibrit altyapının otomasyonunu sağlayarak, hem telekom bölümü  hem de kurumsal ortamlar için şebeke kaynaklarının idaresi, konteyner ve sanal şebeke işlevlerinin ömür döngüsü idaresi ve servis orkestrasyonu yoluyla gelişmiş 5G SA kullanım senaryolarını desteklemektedir.

Ericsson ile yapılan bu test, Turkcell’in Türkiye’deki kurumsal ve ferdi kullanıcıların gelişen bağlantı muhtaçlıklarını karşılamak için ülke çapında güçlü bir 5G  bağımsız (5G SA) şebekesi hazırlama seyahatindeki bir öteki değerli adımdır.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Davet Güngör: “En ileri teknolojilerin uygulanmasında ortaklarımızla iş birliği yapmanın heyecanı ve kararlılığı içindeyiz. Bu test ile sergilenen şebeke dilimleme işlevi, gelecekte yeni 5G hizmet tekliflerine öncülük etmek için potansiyel olarak temel yapı taşı olmaya hazırlanıyor. Ericsson ile gerçekleştirdiğimiz  başarılı 5G şebeke dilimleme testimiz, özelleştirilmiş servis kalitesi ve özel temas ihtiyacı duyan kurumların ve ferdi kullanıcıların gereksinimlerini karşılamaya bizi bir adım daha yaklaştırdı. 5G şebekelerinde dilimleme fonksiyonlarınınkullanılması , inovasyonu teşvik etme, yeni iş modellerini mümkün kılma ve gelecekteki servis tekliflerinin genel yeteneklerini geliştirme potansiyeline sahiptir.”

Şebeke dilimleme, bilhassa kurumsal segmentte birçok fırsat ve mümkün pazara giriş yolları sunduğundan, irtibat servis sağlayıcıları (CSP-Communication Service Provider) için muazzam bir iş potansiyeline sahiptir. Ericsson, irtibat servis sağlayıcıları için dilimleme faal gelir bedelinin 2025 yılına kadar 45 milyar dolara ulaşacağını varsayım ediyor.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın: “Ericsson olarak şebeke dilimlemenin, Bağlantı Servis Sağlayıcısının geniş bir kullanıcı yelpazesinden gelen talepleri aşan bir şebeke oluşturma ve yönetme konusunda en düzgün cevabı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, şebeke dilimleme otomasyonu testini gerçekleştirmek, Turkcell ile uzun müddettir devam eden işbirliğimizin doğal bir adımıydı. Şirketin 5G amaçlarını gerçeğe dönüştürmesine ve hem bireyler hem de kurumlar için kıymet yaratmasına takviye olmaya kararlıyız.”

İki şirket birlikte 5G  bağımsız (5G SA) teknolojisini ve 5G ilişkili otonom taşınabilir robotlar, sensör ağı, özel 5G ağı, gelişmiş taşınabilir geniş bant (eMBB-enhanced Mobile Broadband) ve sabit kablosuz erişim (FWA-Fixed wireless Access) için şebeke dilimleme üzere ferdî ve kurumsal kullanıcılar için birçok değerli kilometre taşının elde edildiği yenilikçi 5G kullanım senaryolarını denemektedir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.