DOLAR 32,2104 0.09%
EURO 34,8617 -0.01%
ALTIN 2.412,230,11
BITCOIN 0%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’deki fabrika yangınları yüzde 49 arttı
  • Haberuc
  • Gündem
  • Türkiye’deki fabrika yangınları yüzde 49 arttı

Türkiye’deki fabrika yangınları yüzde 49 arttı

ABONE OL
30 Mayıs 2023 08:12
Türkiye’deki fabrika yangınları yüzde 49 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de yayınlanan bir rapora nazaran 2022 yılında ülkemizde 587 adet endüstriyel yangın ve patlama meydana geldiği, fabrika yangınlarının sayısının bir evvelki yıla nazaran yüzde 49 arttığı belirlendi.

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, “Türkiye’nin sanayi atılımı büyüdükçe fabrikalardaki yangınların sayısı artıyor. Ytong olarak geliştirdiğimiz yangına sağlam duvar, çatı ve döşeme panelleriyle fabrikaların yangından en az derece ziyan görecek formda yapılmasını sağlayarak ülkenin ekonomik kıymetlerinin yok olmasının önüne geçmeyi hedefliyoruz.” dedi. 

Yapı gereci bölümünün öncü ve yenilikçi şirketi Türk Ytong tarafından üretilen Ytong Panel, süratli ve kolay bir biçimde monte edilerek fabrika inşaatlarının kısa müddette ve ekonomik biçimde tamamlanmasını sağlıyor. Ytong Panel ayrıyeten yüksek ısı yalıtımı ve yanmazlık özellikleriyle, ülke iktisadına büyük ziyan veren fabrika yangınlarının ortaya çıkardığı ziyanları en aza indirmeyi hedefleyen iş insanlarının ve yapı dalı profesyonellerinin de birinci tercihi ortasında yer alıyor. Bu özelliği ile ülkemizde artan organize sanayi bölgesi yatırımlarında ve fabrika yapılarında Ytong Panel tercih ediliyor.

Fabrika yangınları yüzde 49 arttı

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin yayınladığı ‘Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar 2022 Yılı Raporu’nda yer alan dataları yorumladı. “Raporda, ülkemizde 2022 yılında 587 fabrika yangını meydana geldiği, fabrika yangınlarının bir evvelki yıla oranla yüzde 49 arttığı yer alıyor. Endüstrimiz büyüdükçe ve geliştikçe yıllar içerisinde meydana gelen fabrika yangınlarının da arttığını dertle görüyoruz. Ülke iktisadına büyük ziyan veren bu yangınların sayısını ve fabrikalarda ortaya çıkan ziyanı süratli bir biçimde aşağıya düşürmemiz gerekiyor. Türk Ytong olarak ürettiğimiz yanmaz özellikteki duvar ve çatı panelleri, yangınların yayılmasını önlüyor, yapısal hasarların, kayıpların ve oluşan zararın azaltılmasına yardımcı oluyor. A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahip Ytong Paneller 360 dakika yani yaklaşık 6 saat müddetince yangını başladığı yerde tutarak yangının büyümesini ve sıçramasını önlüyor, müdahale için vakit yaratıyor.”

Fabrika yangınlarının konutlara sıçrama tehlikesi

Tolga Öztoprak raporda yer alan bir öbür değerli tespitin ise daha telaş verici bir mevzuyu gündeme getirdiğine vurgu yaparak, “Başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehirde yangın ve patlamaların değerli bir kısmının artık hayat alanlarının yanı başında hatta içinde kalan tesislerde gerçekleştiği görülüyor. Bu durum plansız yerleşim ve endüstrileşmenin bu kentlerde yaşayan beşerler için çok kıymetli bir risk olduğunu ortaya çıkarıyor. Tesislerde yaşanan yangınlar sadece tesis için bir risk ögesi değildir. Etrafındaki yapılar ve yasayanlar için de misal riskler kelam hususudur. Yangının tesiriyle etraftaki yapılar ziyan görmekte ve can kaybı ya da maddi kayıplar yaşanmaktadır. Mevcut tesislerde komşu yapılarıyla ortalarına set oluşturabilecek halde güvenlik tedbiri alınması bir zorunluluktur.” dedi.

Ytong yangına esirgeyici kalkan

Tolga Öztoprak kelamlarını şöyle tamamladı: “Ytong Paneller sanayi yapılarının duvar, çatı ve döşemelerinde, yangın duvarı yahut yangından kaçış noktalarında inançla kullanılır. Zira bu paneller A1 sınıfı hiç yanmaz yapı gereçleri sınıfındadır. Yangın esnasında yanmaz, tutuşmaz, duman yahut ziyanlı gazlar ortaya çıkarmaz, 360 dakikaya ulaşan müddetlerde yapısal bütünlüğünü korur. Yangınların yayılmasını pürüzler ve böylelikle hasar ölçüsünü değerli ölçüde azaltır. Yanıcı gereçlerin depolandığı alanlar yahut mobilya, dokuma, kimya sanayisi üzere yüksek yanıcılığa sahip kesimlerin üretim tesislerinde bu çok büyük avantajdır.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.