DOLAR 32,2183 0.11%
EURO 34,8652 -0.01%
ALTIN 2.411,560,08
BITCOIN 2186234-2.29481%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

UNDP üst düzey yetkilisi, Türkiye’de deprem sonrası toparlanmayı desteklemeyi sürdüreceklerini teyit etti
  • Haberuc
  • Gündem
  • UNDP üst düzey yetkilisi, Türkiye’de deprem sonrası toparlanmayı desteklemeyi sürdüreceklerini teyit etti

UNDP üst düzey yetkilisi, Türkiye’de deprem sonrası toparlanmayı desteklemeyi sürdüreceklerini teyit etti

ABONE OL
12 Temmuz 2023 08:24
UNDP üst düzey yetkilisi, Türkiye’de deprem sonrası toparlanmayı desteklemeyi sürdüreceklerini teyit etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BM Genel Sekreter Yardımcısı’nın dört günlük ziyareti Ankara, Hatay ve Gaziantep’i kapsıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Lider Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Yöneticisi Ivana Živković, UNDP’nin Türk Hükümeti ile birlikte yönettiği sarsıntı sonrası toparlanma ve afet yardım çalışmalarını pahalandırmak gayesiyle Türkiye’ye geldi.

Živković, Türkiye’deki programında Ankara’da hükümet yetkilileriyle görüşecek, ayrıyeten UNDP’nin sarsıntıdan toparlanma muhtaçlıklarını karşılamak için yaptığı çalışmaları yerinde görmek hedefiyle Adana, Hatay ve Gaziantep’i de ziyaret edecek. Bu çalışmalar ortasında, konteyner kentleri atıksu arıtma, içme suyu ve çamaşır yıkama tesisleri, engelli dostu duş ve tuvaletler, ve iklimlendirme sistemleriyle donatmak; yaşlı ve engellilere bakım hizmetlerini yaygınlaştırmak; küçük işletmelerin canlandırılması için hibe sağlamak; ağır darbe alan belediyelere atık idare ekipmanı sağlamak; ve risk altındaki kültürel miras anıtlarını korumak yer alıyor.

“Depremin üzerinden geçen beş ayda, odağın sağkalımdan tekrar canlanmaya kaydığını görüyoruz.” diyen Živković kelamlarını şöyle sürdürdü: “UNDP olarak gayemiz, yapabileceğimiz her yerde insanların olağan omurlarındaki rutine dönebilmelerini sağlamak. Bunun manası, yaşamak için inançlı ve garantili bir yer sağlamaya ek olarak, her şeyden evvel işleri ve geçim kaynaklarını eski haline getirmektir.”

Živković 11 Temmuz 2023 günü Ankara’da bir sanayi bölgesinde, UNDP’nin Ankara Sanayi Odası Daima Eğitim Merkezi (ASO-SEM) ile yıllardır ortaklaşa yürüttüğü yenilikçi iş yaratım programları kapsamında mesleksel eğitim almakta olan yerlerinden olmuş depremzedelerle görüştü. Şubat zelzeleleri nedeniyle yerlerinden olmuş 100 bireyden oluşan bir pilot küme, hem Ankara’da hem de sarsıntı bölgesinde talebin yüksek olduğu endüstriyel marifet kollarında sertifika eğitimi alıyor. Konya’da da yapılacak misal bir çalışma kapsamında, sarsıntı nedeniyle yerinden olmuş ek 100 bireye daha mesleksel eğitim verilecek.

“Depremler ulusal işgücü piyasasını baştan sona sarstı.” diyen Živković kelamlarına şöyle devam etti: “Depremden etkilenen bölgedeki şirketler, işlerini sürdürebilmek için vasıflı personel bulmakta zorlanıyor; öte yandan bölgeyi terk eden binlerce insan, ister zelzele bölgesi dışında kalmaya ister memleketine dönmeye karar versin, ailelerini geçindirmek için gerek duydukları işleri bulabilmek maksadıyla yeni mesleksel maharetler edinmeye çalışıyor.”

Mesleki eğitimler, imalat işletmelerinin rekabet gücünü ve teknolojik yatkınlığını artırmak hedefiyle, UNDP dayanağıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan sekiz Model Fabrika ağından birinde veriliyor. Model Fabrikalar, imalat dalında verimliliği artırmak maksadıyla, mahallî ticaret odaları ve mesleksel eğitim merkezleriyle yakın işbirliği halinde çalışıyor. 

Türkiye’de birinci Model Fabrika 2018 yılında Ankara’da; akabinde Adana, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin’de Türk Hükümeti, AB ve Alman KfW ortaklaşa finansmanıyla kuruldu. Bugüne dek salt Ankara’daki tesis, uygulamalı eğitim, koçluk ve tam aktif imalat sınırında farklı tahlilleri test edebilme yeteneği sayesinde, 350 işletmenin verimliliğinin artırılmasına dayanak verdi. Elde edilen çok olumlu sonuçlar üzerine, UNDP bugünlerde Denizli, Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun ve Trabzon’da altı yeni Model Fabrikayı daha kurma çalışmalarını yürütüyor.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Türk sanayii, zelzeleden toparlanmada kritik aktörlerden biri. Talebin yüksek olduğu hünerleri kazandırarak, depremzedelere iş imkanları yaratmayı, bir yandan da işletmelerin muhtaçlık duydukları çalışanları zelzele bölgesinin içinde yahut dışında bulmalarına yardım etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Živković, 12 Temmuz 2023 günü sarsıntı bölgesine gitmeden evvel, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile de görüştü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.