DOLAR 32,5642 0.12%
EURO 34,9277 0.68%
ALTIN 2.436,440,16
BITCOIN 21745120.49242%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

21:28

YATSIYA KALAN SÜRE

Üst düzey yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 fayda
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Üst düzey yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 fayda

Üst düzey yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 fayda

ABONE OL
27 Aralık 2023 11:24
Üst düzey yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 fayda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde, kuruluşların güvenlik seviyesine nazaran taarruz sistemlerini değiştiren siber hatalılar, yeni stratejiler geliştiriyor. Kuruluşların bâtın bilgilerine ya da banka hesaplarına ulaşmak için C-Suite yöneticilerin şahsî bilgilerini taklit eden saldırganlar, kurum içi çalışanları manipüle eden e-postalar gönderiyor. Kuruluştaki uç noktaları, sunucuları, bulut uygulamaları, e-postaları ve daha fazlasını müdafaa altına alan gelişmiş algılama ve karşılık (XDR), geniş çaplı eserler için müdafaayı bütünleştiriyor. C-Suite yöneticilerin iş yoğunlukları ve uzun saatler boyunca çalışma eğilimlerinden ötürü oltalama e-posta hücumlarına daha açık olduklarını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama akınlarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

Günümüzde tehdit aktörleri, yalnızca pahalı sistemlerin ve dataların anahtarlarını ellerinde tuttukları için değil, birebir vakitte gereğince güvenlik tedbiri almadıkları için üst seviye yöneticileri giderek daha fazla maksat alıyor. Kurumdaki pozisyonları ve kıymetleri nedeniyle cazip bir maksat haline gelen C-Suite yöneticileri, iş yoğunlukları ve uzun çalışma saatlerinin verdiği yorgunluk hali nedeniyle oltalama e-posta taarruzlarına daha açık bir hale geliyor. Kamuya açık bir hayat sürmeleri nedeniyle LinkendIn hesaplarını etkin bir formda güncelleyen C-Suite yöneticileri, kuruluşun ortağı yahut müşterisine atıfta bulunan oltalama e-postalarını geliştirmek isteyen saldırganlara kıymetli bilgiler sunuyor. Genişletilmiş Algılama ve Karşılık (XDR) tahlilleri, erişim ve yetkilendirme siyasetlerinde gereksinim duyulan görünürlüğü sağlayarak, muhtemel siber tehditleri belirleyebiliyor ve güvenlik riskini azaltmak için tahlil teklifleri sunabiliyor. Uç nokta, kullanıcı, ağ ve öbür güvenlik katmanlarını kapsayan bütünsel bir XDR tahlilinin, bir hücumun devam ettiğini gösterebilecek eğilimleri yahut farklı olayları tanımlamak için gerekli olduğunu vurgulayan Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Kuruluşların prestijini ve ticari faaliyetlerini tehlikeye atabilecek bilgilerin açığa çıkmasını engelleyen XDR, yapay zeka (AI) ve makine tahsili (ML) sayesinde mevcut hücumları gerçek vakitli olarak tahlil edebiliyor, ortalama tespit mühletini ve müdahale mühletini en aza indirgiyor.” açıklamasında bulunarak C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama taarruzlarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'de 2023'ün ilk yarısında siber saldırılar yarım milyonu aştı!

1. Süratli Algılama: Üst seviye yöneticileri amaç alan akınların kurum üzerinde büyük tesir yaratması olası bir durum. Bu nedenle gerçek bir hasar oluşmadan evvel bunları mümkün olduğunca çabuk tespit etmek kritik kıymet taşıyor. Devam etmekte olan bir saldırıyı tespit etmek için AI/ML teknolojisini kullanan XDR, görünüşte ilgisiz olayları tahlil ederek taarruzun nedenini süratli bir biçimde algılayabiliyor.

2. Yanlışsız Bağlamı Elde Edin: Bir ihlal tespit edildiğinde vakit, kuruluşların aleyhinde işlemeye başlıyor. XDR tahlilleri, güvenlik takımlarına saldırıyı tespit edebilmeleri için muhtaçlık duydukları bağlamı sağlıyor. Birinci erişimin nasıl yapıldığı, yayılabildiği ve hangi sistemlerin etkilendiğini tespit edebilen XDR, rastgele bir data sızıntısı, komuta ve denetim irtibatı yahut öteki makûs niyetli hareketlere karşı otomatik olarak bilgi toplayabiliyor.

3. Çabucak Harekete Geçin: Üst seviye yönetici seviyesinde bir ihlalle uğraşıldığında sürat, çok değerli bir etken haline geliyor. Bu nedenle XDR tahlilinin atakları nasıl durduracağını ve akabinde tesirinin en güzel nasıl bertaraf edileceği konusunda harekete geçilebilir bilgiler sağlaması ehemmiyet taşıyor. Bu, muhakkak sistemlerin karantinaya alınması, muhakkak kullanıcılara erişimin kapatılması, uygulamaların kapatılması yahut uç noktaların geri yüklenmesi üzere teklifleri kapsayan tahlilleri içeriyor.

C-Suite yöneticilere yönelik taarruzlar gelir kaybına, işten çıkarmalara ve hatta şirketin iflas etmesine yahut faaliyetlerini durdurmasına yol açabilecek kadar ziyan verici sonuçlara yol açabiliyor. Kuruluşlardaki mümkün taarruzlara karşı güvenlik gruplarının aktüel olmayan yahut riskli siyasetlerini belirleyen GravityZone XDR, üst seviye yöneticilere yahut şirket içi çalışanlara yönelik akınları süratli bir biçimde tespit edebiliyor ve kuruluş genelindeki yetkilendirmeleri inançlı olacak halde yine belirliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.