DOLAR 33,0521 0.17%
EURO 36,0787 0.18%
ALTIN 2.619,611,95
BITCOIN 21489162.32558%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Uzaktan Çalışma Yerine Hibrit 

Uzaktan Çalışma Yerine Hibrit 

ABONE OL
26 Temmuz 2023 13:00
Uzaktan Çalışma Yerine Hibrit 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 İŞ HAYATINDA GENÇLERİN TERCİHİ HİBRİT ÇALIŞMA MODELİ 

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün de üyesi olduğu Memleketler arası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına nazaran hibrit çalışma, pandemiden sonra da iş seçimlerine istikamet verecek üzere görünüyor.  Araştırmaya nazaran, genç profesyonellerin %61’i hibrit çalışmanın meslekleri üzerinde olumlu bir tesiri olacağını düşünüyor. Genç profesyoneller hibrit çalışmanın yararları ortasında şunları gösteriyor: Masrafların azalıp seyahat fırsatlarının artması, esneklik ve kendilerine bedel verildiğini hissetmek.

Dünyanın en güzel 34 işletme okulunun yer aldığı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nünse Türkiye’den tek üye olduğu Milletlerarası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına nazaran, iş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin %61’i hibrit çalışmanın meslekleri üzerinde olumlu bir tesiri olacağını düşünüyor.

Genç profesyoneller hibrit sistemin hayatlarına daha fazla esneklik kattığına inanıyor. Çalışırken seyahat etme özgürlüğüne erişen ve kendilerine paha verildiğini hisseden genç profesyoneller, masraflarının azaldığını, ruh sıhhatlerinin olumlu tarafta etkilendiğini söylüyor. 

CEMS’in dünya çapındaki anketine katılan yeni mezunların %61’i bu görüşleri paylaşırken iştirakçilerin %25’i ise hibrit çalışmaya geçişin meslek beklentileri üzerinde rastgele bir fark yaratmayacağını düşünüyor. İştirakçilerin yalnızca %14’ü bu tesirin olumsuz olacağını düşündüğünü belirtiyor.

Hibrit Çalışmanın Faydaları

Hibrit çalışmanın ülkü iş tertibi olduğunu düşünen genç profesyonellere nazaran bu düzenlemenin yararları ortasında şunlar yer alıyor:

  • Çalışırken seyahat etme fırsatı – Hibrit çalışma daha uzun tatiller yerine seyahat ederken çalışma imkanı sunuyor.
  • Değer hissi – Hibrit tertipte çalışan genç profesyoneller, kendi çalışma programlarını belirleme özgürlüğüne sahip oldukları için patronlarının kendilerine güvendiğini ve kıymet verdiğini hissediyor.
  • İş imkanlarına daha geniş erişim – Hibrit çalışma, geçmişte erişilemeyen işlere girme manasında genç profesyonellere yeni bir esneklik getiriyor.
  • Azalan masraflar – Büyük kentlere yakın daha küçük yerleşim bölgelerinde konaklayan genç profesyoneller para ve vakitten tasarruf edebileceklerini belirtiyor.
  • İş/yaşam istikrarı ve sağlık – Hibrit çalışma kendini geliştirmek, antrenman yapmak ve hobilere vakit ayırmak için imkan yaratıyor. Aileleri ve arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirebilen gençler, bunun sıhhatleri üzerinde olumlu tesir yarattığını tabir ediyor. 
  • Odaklanma – Daima ağır bir ofis ortamında olmak yerine orta ara konuttan çalışmak, genç profesyonellerin daha güzel odaklanmasına yardımcı oluyor.

Uzaktan Çalışma Yerine Hibrit 

Katılımcılar hibrit çalışmaya olumlu baksalar da büsbütün uzaktan çalışma konusunda birebir biçimde düşünmediklerini vurguluyor. Genç profesyoneller, mesai saatleri içinde ve dışında iş arkadaşlarıyla yüz yüze vakit geçirmenin meslek başarısı için hayati değer taşıdığına inanıyor. Grupların tertipli olarak yüz yüze görüşebileceği bir iş sistemini tercih eden iştirakçiler, bunun temas kurmak, fırsatları keşfetmek, yenilikçi bir tavrı ve öğrenmeyi sürdürmek açısından değerli olduğunu vurguluyor. 

Araştırmanın bulgularını yorumlayan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Akademik Yöneticisi Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı şunları söyledi: “Hibrit çalışma Covid-19 ile hayatımıza girdi, lakin görünüşe nazaran uzun soluklu bir trend olacak. Sağladığı esneklik nedeniyle tercih edilen bu model, aynı vakitte milletlerarasılaşma için de yeni fırsatlar yaratıyor. Sosyal etkileşimi sınırlaması sebebiyle tamamen uzaktan çalışma daha az istek edilen bir seçenek haline gelirken hibrit düzen, çalışma ortamının eski ve katı sınırlarını yine tanımlamamıza imkan veriyor.”

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Yöneticisi Nida Bektaş şunları söyledi: “Genç profesyoneller meslek seçimlerini yaparken tartıyla hibrit çalışma formülünü tercih ediyorlar. Hibrit çalışma, iş hayat istikrarını kurması ve esneklik sağlaması açısından avantajlı olarak bedellendiriliyor. Büsbütün uzaktan çalışma, etkileşimi ve toplumsallaşmayı engellerken, hibrit çalışma esnekliği sayesinde özel ömür istikrarından de ödün verme mecburiliği olmadan kişinin mesleğine odaklanmasına imkan veriyor. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda ‘hiper kişiselleştirme’ kavramını benimseyen nitelikli genç profesyonellerin iş dünyasına giriş yaparken patrondan beklentileri artıyor.”

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü CEMS Memleketler arası İşletme İdaresi yüksek lisans öğrencilerinden Tolga Kırkali şu yorumda bulundu: “Pandemide çevrimiçi teknoloji kullanımı iş hayatını özel hayata kolaylıkla entegre edebildiğimizi gösterdi. Hayatınızı kendinize nazaran kurabilir ve mesleğinizi buna uygun hale getirebilirsiniz. Gereksiniminiz olan tek şey bir bilgisayar; dünyanın her yerinden çalışabilirsiniz. Bence ‘dijital göçebelik’ hareketi bunun bir ispatı.”

Mezunlar Hibrit İşlere Yöneliyor

CEMS Executive Yöneticisi Nicole de Fontaines şunları söyledi: “Birçoğu dünyanın önde gelen şirketlerinde liderlik konumlarda çalışacak olan mezunlarımız, uzun yıllardır hasretini duydukları esnekliği onlara sunduğu için hibrit çalışmaya geçişe son derece olumlu bakıyor. Bize hibrit çalışma imkanı sunan patronların kendilerini cezbettiğini ve bu esnekliği sağlayamayan patronlarla çalışmak konusunda ise daha isteksiz olduklarını söylüyorlar. 

“Bir yandan, tam vakitli olarak uzaktan çalışmak istemiyorlar. Genç profesyoneller, bilhassa münasebet kurma ve yeni maharetler edinme kelam konusu olduğunda, iş arkadaşlarıyla haftalık olarak nizamlı yüz yüze etkileşimin meslek muvaffakiyetleri için hayati ehemmiyet taşıdığının farkında. İşin bu toplumsal tarafını kaybetmek istemiyorlar. Bu manada patronların esnek hibrit çalışma isteğini, takımların hem ofis içinde hem de dışında yüz yüze birlikte çalışmaları için fırsatlar yaratarak dengelemeleri gerekiyor.”

CEMS, dünyanın en düzgün 34 işletme okulunun üyesi olduğu, memleketler arası bir yüksek lisans programı. Koç Üniversitesi’nin, Türkiye’deki tek üyesi olduğu bu seçkin idare programının öğrencileri öğretimlerinin 1 yahut 2 akademik periyotlarını öteki CEMS üye okullarda geçiriyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.