DOLAR 32,3341 0.08%
EURO 34,4595 -0.69%
ALTIN 2.437,17-0,96
BITCOIN 2177406-4.78055%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!

Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!

ABONE OL
14 Mart 2024 14:00
Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimlerin genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da partiler ortasında önemli bir rekabete sahne olduğunu söz eden uzmanlar, siyasi partilerin, adayların seçim kampanyalarını itidalli bir formda yürütmesi teklifinde bulunuyor. Siyasi partilerin seçim kampanya sürecinde toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmalarının, toplumsal barışa değerli bir katkı sunacağını lisana getiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Mümkün mertebe yumuşak ve toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmaları, toplumsal barışa değerli bir katkı sunacaktır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası Bağlantılar (İngilizce) Kısım Lideri Prof. Dr. Havva Kök Arslan, lokal seçimler öncesi muhtemel kaotik durumları önlemek için yapılması gerekenlere işaret etti.

“Yerel seçimler, genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da rekabete sahne oluyor”

Yerel seçimlerin genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da partiler ortasında önemli bir rekabete sahne olduğunu söz eden Prof. Dr. Havva Kök Arslan, mahallî seçimlerin bilhassa büyük kentlerde partilerin kendi adaylarının kazanmasının, ülkedeki siyasi prestijlerini güçlendirmesi ve iktidarlarını pekiştirmesi açısından, muhalefet partileri açısından da iktidar yarışında güç kazanmak için bir rekabet alanı olduğunu söyledi.

“Yerel seçimler ülkemizin demokrasi kültürüne olan bağlılığına katkı sunuyor”

“Böyle bir rekabet ortamında tüm partilerin seçim rekabetinin seçimi gölgelemesine müsaade vermeyecek formda davranması elzemdir.” diyen Prof. Dr. Havva Kök Arslan, şunları lisana getirdi:

“Tüm partilerin seçmenlerine ve seçmenlerin kendi bölgelerindeki sandık tercihlerine saygılı davranacak biçimde davranmaları, seçmenlerine sakin sağduyulu ve şuurlu hareket etme konusunda dikkatli davranmalarını tavsiye etmeleri yararlı olacaktır. Tıpkı halde sandık vazifelilerinin de sorumlu vatandaş şuuruyla hareket etmesi ve kuşkuya yer vermeyecek formda şeffaf bir süreç yürütmeye itina göstermeleri mümkün olumsuz durumları engellemek yahut asgariye indirmek açısından büyük değere sahiptir. Lokal seçimler ülkemizin demokrasi kültürüne ve demokratik bedellerine olan bağlılığına da katkı sunmaktadır.”

İlginizi Çekebilir;  Kırık, kısa veya eksik dişler 'gülüş tasarımı' ile düzeltilebiliyor

“Adaylar seçim kampanyalarını itidalli bir halde yürütmeli”

Siyasi partilerin, adayların seçim kampanyalarını itidalli bir halde yürütmesi teklifinde de bulunan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Mümkün mertebe yumuşak ve toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmaları, toplumsal barışa değerli bir katkı sunacaktır. Seçim kampanya sürecinde kullanılacak lisan ve genel atmosfer esasen seçim gününe göre toplumsal sükunet açısından daha değerlidir. Lakin yeniden de olumsuz durumlarla karşılaşılması durumunda partilerin de seçmenlerine serinkanlı davranma konusunda davette bulunmaları yararlı olacaktır.” dedi.

Seçim devirlerinde toplumsal medyanın rolü ve sorumluluğu nedir?

Prof. Dr. Havva Kök Arslan, seçim devirlerinde toplumsal medyanın rolünün de tıpkı medya üzere kıymetli olduğunu kaydederek, “Medyada olabileceği üzere toplumsal medyada da bilgi kirliliğinin önüne büsbütün geçmek mümkün değildir. Bu nedenle toplumun seçim öncesinde olduğu üzere sonrasında da dolanıma giren bir bilgiyi teyit etmeden ciddiye almaması epeyce değerlidir. Her kesitten toplumun prestij ettiği ve sorumluluk şuuruyla hareket eden bireylerin paylaşımlarının dikkate alınması, kaynağı ve mesnedi belirli olmayan birtakım şoke edici yahut galeyana getirici paylaşımlara karşı serinkanlı olunması her şeyden daha fazla değerlidir. Toplumumuz her ne kadar duygusal ve sıcakkanlı olsa da geçmişte olduğu üzere bugün de hakikat vakitte soğukkanlılığını muhafazasını bilmiştir.” diye vurguladı. 

“Rekabet siyasetin tabiatında var”

Seçim sırasında şeffaf bir sürecin işletilmesine ihtimam gösterilmesinin kıymetine işaret eden Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Rekabet siyasetin tabiatında vardır ve evvelki seçimlerde olduğu üzere süreç içinde yer yer sandıklarda itirazlar olacaktır. Bu durumlarda herkesin kurallara ve kanunlara uygun hareket etmesi mümkün aksilikleri en aza indirebilecektir. Tüm vatandaşlar olarak sorumluluğumuz hukuka hürmet duyarak, sakin ve huzurlu bir seçim geçirmek ve halk iradesinin en hakikat halde sandığa yansımasına katkıda bulunmaktır. Bunun yolu da demokratik kültürü özümsemek ve seçmen iradesi hangi bölgede ne tarafta olursa olsun hürmet duymaktan geçmektedir.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Egeli 362 genç hekim sağlık ordusuna uğurlandı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.