DOLAR 32,6284 0.34%
EURO 34,8043 0.26%
ALTIN 2.491,66-0,30
BITCOIN 0%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Yapay Zekâ Projesi ile İşletmeler Ürün Maliyetlerini 60 Saniyede Hesaplayabilecekler
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Yapay Zekâ Projesi ile İşletmeler Ürün Maliyetlerini 60 Saniyede Hesaplayabilecekler

Yapay Zekâ Projesi ile İşletmeler Ürün Maliyetlerini 60 Saniyede Hesaplayabilecekler

ABONE OL
6 Mart 2024 13:24
Yapay Zekâ Projesi ile İşletmeler Ürün Maliyetlerini 60 Saniyede Hesaplayabilecekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boğaziçi Üniversitesi Data Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü’nden bilim insanları, “Teknik Fotoğraftan Yapay Zekâ Dayanaklı Maliyet İddiası Yazılımı Geliştirme Projesi” için çalışmalara başladılar. Geliştirilecek yazılımla işletmeler, üretecekleri eserlerin maliyetlerini yapay zekâ algoritmaları ile teknik fotoğraftan yola çıkarak 60 saniyede belirleyebilecekler.

Boğaziçi Üniversitesi Data Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü öğretim üyeleri Doç. Dr. Şener Özönder ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Oktay Altun’un yürütücü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berk Ayvaz’ın da danışman olarak yer aldığı, “Teknik Resimden Yapay Zekâ Takviyeli Maliyet İddiası Yazılımı Geliştirme Projesi” ile işletmelerin üretmeyi planladıkları eserler için maliyet kestirimi ve uygun fiyatlandırma siyaseti belirleme süreçlerinin makine öğrenmesi ile hızlandırılması hedefleniyor.

MALİ ZİYAN VE VAKİT KAYBI AZALACAK

TÜBİTAK’ın rekabetçi programları ortasında yer alan TÜBİTAK 1711 Yapay Zekâ Ekosistem Daveti tarafından desteklenecek projenin, 18 ay süreceği bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Oktay Altun proje fikrinin ortaya çıkış sürecini şöyle tabir etti: “Şirketlerin ürettikleri ve üretecekleri eserlerin fiyatlarını belirlemeleri uzun vakit alabiliyor. Bununla birlikte yanlışlı maliyet tahlilleriyle ortaya çıkan fiyat teklifleri de şirketleri mali açıdan olumsuz etkiliyor. Geliştirdiğimiz yazılım bu işi makine öğrenmesine bırakıyor. Böylelikle mali ziyan ve vakit kaybının azaltılması da mümkün hale geliyor.”

Proje kapsamında geliştirilen yazılımın fiyat belirlemesi için şirketin ilgili tüm datalarının yapay zekâ algoritmaları ile çözümleneceğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Altun şöyle devam etti: “Yazılım, şirketin yeni yahut hâlihazırda pazarda yer alan eseri için yapmak istediği maliyet varsayımını, firmada bulunan eserlerin teknik fotoğraflarını inceleyerek otomatik olarak gerçekleştirecek. Makine öğrenmesi sayesinde üretim süreçlerinin gelişmesi sağlanacak. Bu tahlil şirketlere yol gösterici bir nitelikte olurken karar alma süreçlerini de hızlandıracak.”

İlginizi Çekebilir;  Büyükakın: Derince-Körfez arasında trafiğe neşter vuruyoruz

TÜRKİYE’DE YAPAY ZEKÂ EKOSİSTEMİ İVME KAZANIYOR

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Özönder de TÜBİTAK 1711 Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı’nın, Türkiye’de hem derin teknoloji alanında faaliyet gösteren teşebbüslerin eser geliştirmesi hem de kamuda ve özel dalda yapay zekâ temelli aktif tahlillere olan gereksinimin giderilmesi açısından çok kritik bir rolü üstlendiğini söz etti. Geliştirilecek makine öğrenmesi takviyeli yazılım için kurulan iş birliği hakkında da şunları söyledi: “Bu proje, benim de öğretim üyesi olduğum Bilgi Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü, teşebbüsüm ArtificaX Bilişim ve geliştirdiğimiz yazılımın müşterisi olacak olan araç yönlendirme ve süspansiyon kesimleri üreten Teknorot’ın, ortak bir üniversite-sanayi iş birliği projesi olacak. Amacımız; üretim kademesinde ve maliyet varsayımında kullanılan kesimlere ilişkin teknik fotoğraflardan geometri, metin ve kesim görsellerini tıpkı anda işleyecek çok kipli (multimodal) bir makine öğrenmesi algoritması geliştirmek. Bu algoritmanın gömülü olduğu yazılım, işletmenin ERP sisteminden üretilecek eserin teknik fotoğrafını çekecek. Yapay zekâ algoritması ile maliyet iddiası, güç kullanımı, üretim mühleti ve karbon salınımı üzere nicelikleri kestirim edecek ve sonuçları yeniden ERP sistemine geri iletecek. Böylelikle olağanda manüel olarak yapıldığında 10 güne kadar süren maliyet kestirimi tahlilleri, 60 saniyeye indirilecek. Buradaki maksat; hem işletmenin bu süreçlerdeki maliyetini düşürmek hem de süratli maliyet kestirimi ve müşteri teklifi oluşturma ile işletmenin küresel rekabetçiliğini artırmak. Geliştirdiğimiz yazılım, otomotivden havacılığa kadar üretimde teknik fotoğrafın kullanıldığı her sanayi için yarar üretecek.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.