DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2272 0.47%
ALTIN 2.629,880,32
BITCOIN 21414021.35904%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Aksa Enerji, Türkiye ile KKTC Arasına Enterkonnekte Denizaltı Kablosuyla Enerji Köprüsü Kuruyor
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Aksa Enerji, Türkiye ile KKTC Arasına Enterkonnekte Denizaltı Kablosuyla Enerji Köprüsü Kuruyor

Aksa Enerji, Türkiye ile KKTC Arasına Enterkonnekte Denizaltı Kablosuyla Enerji Köprüsü Kuruyor

ABONE OL
21 Temmuz 2023 13:12
Aksa Enerji, Türkiye ile KKTC Arasına Enterkonnekte Denizaltı Kablosuyla Enerji Köprüsü Kuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksa Güç, imzaladığı 15 yıllık ABD doları bazlı yeni mukaveleyle Türkiye ile KKTC ortasına enterkonnekte denizaltı kablosuyla güç köprüsü kuracak. Aksa Güç, birebir mukavele kapsamında KKTC’deki şurası gücünü de 188 MW düzeyine çıkaracak.

Aksa Güç, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ile tarihi bir mukaveleye imza attı. Aksa Güç imzalanan 15 yıllık ABD doları bazlı kontrat kapsamında, yapılacak fizibilite sonrası “enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu” vasıtasıyla Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) birbirine bağlayacak ve KKTC’nin güç arz güvenliği için yıllardır hayali kurulan bir projeyi hayata geçirecek. 

Aksa Güç, tekrar bu yeni mukavele kapsamında KKTC halkının kesintisiz güç erişimine katkı sağlamak hedefiyle Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’ndeki konseyi gücünde 35 MW kapasite artışı gerçekleştirerek, adadaki konseyi gücünü 188 MW düzeyine çıkaracak.

Türkiye ile KKTC ortasında güç köprüsü kuracağız

İmzalanan yeni kontratla ilgili konuşan Aksa Güç İdare Şurası Lideri ve CEO’su Cemil Kazancı, “Türkiye ile KKTC ortasında enterkonnekte denizaltından elektrik kablosuyla bir güç köprüsü kurmayı hedefliyoruz. Bu dev projenin hayata geçirilmesi için fizibilite sonrası süratlice adımlarımızı atacağız” dedi. Şirket olarak güçlü projelerin süratle hayata geçirilmesi konusunda küresel ölçekli deneyimleri olduğunun altını çizen Kazancı “KKTC’de de yıllardır hayali kurulan bu güç köprüsüne Aksa Güç imzasını atacağız” dedi. 

Aksa Enerji’nin Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali ile tam 20 yıldır Kuzey Kıbrıs halkına güç verdiğini ve bugün KKTC’nin güç muhtaçlığının yarısını karşıladıklarını belirten Kazancı, “KIB-TEK ile imzaladığımız 15 yıllık yeni mukavele kapsamında bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da tüm gücümüzle Kıbrıs Türk halkının güç arz güvenliğine katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda adadaki mevcut santralimizde 35 MW kapasite artışına giderek şurası gücümüzü süratlice 188 MW düzeyine çıkaracağız” formunda konuştu.

Yenilikçi Projelerle Sürdürülebilir Yüksek Büyümeye Devam

Aksa Güç olarak “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi doğrultusunda coğrafya ve kaynak çeşitliğine kıymet verdiklerini vurgulayan Cemil Kazancı, “2030 amaçlarımız kapsamında mevcut ve yeni coğrafik bölgelerdeki uzun soluklu ve yenilikçi projeleri yakından takip ediyoruz. KKTC ile Türkiye ortasında enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu ile kurmayı planladığımız güç köprüsü bu bağlamda yenilikçi olduğu kadar tarihi de sayılacak adımlardan biri olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.