DOLAR 33,0990 0.21%
EURO 36,2439 0.52%
ALTIN 2.632,920,44
BITCOIN 21458831.36212%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Enerjisa Enerji öncülüğündeki kurumlar verimlilik için ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunda buluştu
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Enerjisa Enerji öncülüğündeki kurumlar verimlilik için ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunda buluştu

Enerjisa Enerji öncülüğündeki kurumlar verimlilik için ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunda buluştu

ABONE OL
21 Temmuz 2023 13:00
Enerjisa Enerji öncülüğündeki kurumlar verimlilik için ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunda buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu, iş dünyası, akademi ve sivil toplumdan birçok paydaşın da yer aldığı platformun lansman toplantısında, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik raporu ile Türkiye Randıman Haritası kamuoyu ile paylaşıldı. 

 Enerjisa Güç, Türkiye’nin ekonomik verimliliğine katkı sağlamak hedefiyle, ‘Daha Âlâ Bir Gelecek’ platformunun kurulmasına öncülük etti. Platformu destekleyen ve müşavere heyetinde yer alan kurumlar ortasında, T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP),  Türkiye İktisat Araştırmaları Vakfı (TEPAV), TÜBİTAK MAM, İTÜ Güç Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi İklim, Güç ve Etraf Araştırmaları Merkezi (IICEC), Güç Verimliliği Derneği (Enver) ve Tiyatro Kooperatifleri yer alıyor. 

Türkiye Randıman Haritası ve Randıman Araştırması Raporu Yayımlandı

Platformun birinci somut uygulaması olarak, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik konusundaki mevcut durumlarını, önceliklerini, gelecek beklentilerini ve risklerini ortaya koyan kapsamlı bir araştırma yayınladı. 18 farklı vilayetten, 12 kesimden 1.249 işletmenin katıldığı araştırmanın sektörel ve bölgesel tahlillerini içeren Türkiye Randıman Haritası yayına açıldı. Tüm içeriklere dahaiyibirgelecek.org adresinden erişilebiliyor. Araştırma ve haritalandırma sürecinde, bağımsız bir araştırma şirketinin yanı sıra, iktisat, güç ve sürdürülebilirlik konusunda uzman akademisyenlerin olduğu bir heyet çalıştılar. Raporda yer alan birtakım kıymetli bulgular ise şu formda;

  • Verimlilik artırma konusunda teşebbüs yapan işletme oranı yüzde 22. Büyük ölçekli işletmelerde bu oran yüzde 17’ye geriliyor.
  • İşletmeler verimliliğe kıymet veriyorlar lakin, verimlilikten bekledikleri ana yarar maliyetlerin azalması ve tasarruf sağlama odağında. Bu nedenle verimlilik yoluyla inovasyon temelli bir rekabet gücü artırma perspektifi şimdi gelişmemiş durumda.
  • Malzeme tasarrufu, atık azaltımı ve geri dönüşüm alanları, şirketlerin kaynak verimlilik odağında yürütmekte olduğu çalışmalarda başı çekiyor.
  • Verimliliğe dair birinci müdahale alanlarından biri bilgi tahlili idaresi olabilir. Çünkü, firmalar tahlil araçlarına yatırım yapsalar da data tahlilini faal bir halde yapamıyorlar ve bu durum bir verimsizlik döngüsüne yol açıyor.
  • Çevresel hareketlerin (plastik kullanımının azaltılması, karbon idaresi ve atık yönetimi) maliyeti kıymetli bir mani olarak görülmüyor. Bu durum, işletmelerin finansmana erişimleri olduğu vakit bu hareketlerin maliyetlerini bir mani olarak görmeden faaliyete geçebilecekleri istikametinde yorumlanabilir.
  • Her ne kadar müşteriler tarafından talep ya da dayanak gelmesi daha verimli olunmasına en çok yardımcı olacak bahis olarak görülse de, uygun finansman imkanları, hibe, krediler ve kaynak verimliliği tahlilleri ile ilgili bilgilendirme sağlanması verimliliği sağlayacak en önemli kaynaklar olarak ortaya çıkıyor. 

Platformun lansman toplantısında açılış konuşmasını yapan Enerjisa Güç İdare Heyeti Lideri Kıvanç Zaimler, “Enerji dalının odak noktalarından biri olan güç yoğunluğu, tam olarak ekonomik verimlilik ile bağlantılı bir kavram. Bu nedenle güç kesiminin başkan oyuncusu olan Enerjisa Enerji’nin bu platforma öncülük etmesini çok manalı buluyorum.  İklim krizine dur demek, yıkıcı teknolojiler geliştirmek üzere mevzuları sırf tartışmak yahut ilgi cazip bir slogan olarak kullanmak yerine somut adımlar atmamız gerekiyor. İnsanlara yol gösterecek, ilham verecek ve her şeyden değerlisi birçok bedelli paydaşın katkılarıyla somut adımlar atacak  olan “Daha güzel bir gelecek” platformu hepimizi çok heyecanlandırıyor. Hedefimiz, bu platform kanalıyla bir ortaya gelen tüm paydaşların ortak çalışması sonucunda, Türkiye’nin ekonomik verimliliği üzerine somut projeler inşa etmek ve bu projelerin hayata geçirilmesi noktasında Enerjisa Güç olarak öncülük etmek. Birebir vakitte projelerle ilgili yeni fon düzenekleri ve işbirliklerinin de arayışı içerisinde olacağız. Nihayetinde ise maksadımız, Daha Yeterli Bir Gelecek platformunun, kendi ayakları üzerinde duran, faal bir sivil toplum temsilcisi haline gelmesidir.” dedi.

Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar ise “Türkiye’nin en değerli gündemlerinden biri olan cari açığın azaltılması için en değerli başlıkların başında verimlilik kavramı geliyor. Cari açığın en büyük kısmını oluşturan güç bölümü ise bu alanda büyük bir sorumluluk taşıyor. Bu maksatla kurulmasını hayal ettiğimiz “Daha Uygun Bir Gelecek” platformunun, bugün hayallerimizin de ötesinde birçok değerli paydaşın katkı verdiği bir yapı haline gelmesi bu sorumluluğu daha da fazla hissetmemize yol açıyor. Gayemiz gelecek jenerasyonlar için Türkiye’de daha düzgün, daha pak ve daha veirmli bir geleceğe katkı sağlamaktır.” dedi.

Platformun tahlil ortağı olan IDEMA Kurucu Ortağı Dr.Ali Ercan Özgür ise konuşmasında, “Daha âlâ bir gelecek için, Enerjisa Güç, TBWAİstanbul ve IDEMA olarak uzun soluklu bir projenin birinci adımlarını attık. Hazırladığımız Türkiye Randıman Araştırması Raporu’na nazaran Türkiye’de işletmeler verimliliğe kıymet veriyorlar lakin, verimlilikten bekledikleri ana yarar maliyetlerin azalması ve tasarruf sağlama odağında kalıyor. Bu nedenle verimlilik yoluyla inovasyon temelli bir rekabet gücü artırma perspektifini geliştirme alanında muhtaçlıklar ortaya çıkıyor. 

Bu projede; muhtaçlıkları ortaya koyan araştırma tasarımı, Türkiye Randıman Haritası ve Randıman Raporu’nun oluşturulması, müşavere şurası uyumu, ve çevrimiçi platform tasarımı alanlarında katkı sunduk. İş birliklerini sürdürerek, çevresel, ekonomik sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında ülkemizin kalkınma serüvenine katkı sunacağımıza inanıyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.