DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

‘Gelecek Şimdi’ Vizyonuyla Otomotiv Ekosistemine Öncülük Eden Ford Otosan, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • ‘Gelecek Şimdi’ Vizyonuyla Otomotiv Ekosistemine Öncülük Eden Ford Otosan, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

‘Gelecek Şimdi’ Vizyonuyla Otomotiv Ekosistemine Öncülük Eden Ford Otosan, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

ABONE OL
21 Temmuz 2023 10:00
‘Gelecek Şimdi’ Vizyonuyla Otomotiv Ekosistemine Öncülük Eden Ford Otosan, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomotiv ekosisteminde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla ilerleyen Ford Otosan, 2022 sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Sunduğu teknolojiler ve elektrikli dönüşümdeki öncü rolüyle yakın gelecekte araç portföyünde sıfır emisyon hedefleyen şirket; 2022’deki faaliyetleriyle bir defa daha iklim değişikliğinden döngüsel iktisada, çeşitlilik ve kapsayıcılıktan toplumsal yatırımlara kadar bedel yaratan çalışmalarını şeffaflıkla paylaştı. 

Uzun periyot sürdürülebilirlik stratejisi ”Gelecek Şimdi”yi 2022’de hayata geçiren Ford Otosan, çevresel, toplumsal ve yönetişim alanlarda daha fazla yarar yaratmak için ortaya koyduğu sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. “Gelecek Şimdi” vizyonunu merkeze alan şirket, çalışanlarını, tedarikçilerini, bayi ağını ve iş ortaklarını sürdürülebilirlik çalışmalarına dahil ederek tüm ekosistemde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla ilerliyor. 

Adım adım ”karbon nötr”e ilerliyor

Ford Otosan, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak üzere yakın gelecekte satacağı araçlarda sıfır emisyon; tesislerinde, tedarikçilerinde ve lojistik hizmetlerinde ise karbon nötr olma gayesi doğrultusunda 2021 yılında gerçekleştirdiği 20,5 milyar TL’lik yatırımla elektrikli ve ilişkili yeni jenerasyon ticari araçlar ve batarya montaj tesisi projelerini hayata geçirmeye başladı. Türkiye’deki tüm üretim tesislerinde ve Ar-Ge merkezinde, 2030’da karbon nötr olmayı da amaçlayan Ford Otosan, Bilim Temelli Maksatlar Teşebbüsü’ne (Science Based Targets Initiative) emisyon azaltma taahhüdünde bulundu. Ayrıyeten, iklim değişikliği skorunu B’den A-‘ye yükselterek Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project- CDP) kapsamında da başarılı bir performans sergiledi. 

Ford Otosan başta iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerini azaltmak gayesiyle binek araçlarda 2030, hafif ve orta ticari araçlarda 2035, ağır ticari araçlarda ise 2040 prestijiyle yalnızca sıfır emisyonlu araç satışı hedefliyor. Türkiye’deki tüm üretim tesisleri ve Ar-Ge merkezinde, 2030’da karbon nötr olmayı amaçlıyor. Kısa vadeli SBTi maksatlarıyla, Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 2017 baz yılına nazaran, 2030 yılına kadar %78 oranında azaltmayı, satılan araçların kullanımından kaynaklanan Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını 2021 baz yılına nazaran, 2030 yılına kadar araç kilometresi başına %50 azaltmayı taahhüt ediyor. Ayrıyeten tedarik zincirindeki 300’den fazla tedarikçisinin ve şirket lojistik operasyonlarının 2035’te karbon nötr olmasını amaçlıyor. 

Türkiye’deki tüm tesislerinde %100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik gücü kullanıyor.

 

Ford Otosan, üretimini ve satışını gerçekleştirdiği binek, hafif/orta ticari ve ağır ticari segmentlerindeki içten yanmalı araçlar için ömür döngü tahlillerini tamamladı. Bu tahliller, şirketin eserlerinin sürdürülebilirlik performansına verdiği ehemmiyeti ortaya koydu. Çevresel sürdürülebilirlik konusunda değerli adımlar atan Ford Otosan, 2022 yılında 1.034.753,44 GJ yenilenebilir elektrik gücü satın alımı ile 124.534,266 ton karbondioksit salımının önüne geçti. Ford Otosan’ın Gölcük, Yeniköy, Eskişehir ve Sancaktepe yerleşkelerinde kullanılan gücün tamamının %100 yenilenebilir kaynaklardan tedarik edildiğini memleketler arası geçerliliği olan I-REC sertifikaları ile belgelendi. 

 

Bayilerini ve tedarik zincirini geleceğe taşıyacak değerli adımlar

Tedarik zincirindeki sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük ehemmiyet veren Ford Otosan, CDP Tedarikçi Bağlantıları Derecelendirmesi’nde A notuna yükselerek başkan pozisyonuna ulaştı. Tüm tedarik zincirinde karbon nötr olmak için çalışmalarını sürdüren şirket bilinçlendirme seansları, eğitimler, performans geliştirme, tedarikçi kontrolleri, kapasite tahlilleri ve risk idaresi üzere adımlarla tedarik zincirinde sürdürülebilirliği teşvik ediyor. Ford Otosan, tedarikçilerinin yanı sıra tıpkı vakitte bayilerinin de karbon ayak izini azaltma hedefiyle fizikî dönüşüm sürecini de başlattı. Şirket, güneş panelleri konseyimi ve elektrikli araç altyapı hazırlıkları üzere adımlarla bayilerin çevresel tesirini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 

Ford Otosan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde performansını artırarak 3. defa yer aldı

Ford Otosan, çeşitlilik ve kapsayıcılık, cinsiyet eşitliği ve bayan istihdamı bahislerinde da kıymetli ilerlemeler kaydetti. Refinitiv’in Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde yer alan birinci 100 şirketten biri olan Ford Otosan, Refinitiv ESG skoruyla A derecesi aldı. Birebir vakitte, bayan istihdam önderi olarak da öne çıkan Ford Otosan, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde üçüncü kere yer alma muvaffakiyetini gösterdi. Bayan çalışan oranını 2022’de %20’ye yükseltirken yeni işe alınan çalışanların %26,62’sini bayanlar oluşturdu. Şirket, STEM alanında çalışan bayan oranını %20, bayan yöneticilerin oranını ise %20,6’ya çıkardı ve terfi alan bayan çalışan oranını %33’ten %78,4’e yükseltti. 

2030 yılına kadar bayan yöneticilerinin oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefleyen Ford Otosan, idare takımlarının en az yarısı bayan olan teşebbüsleri desteklemeyi, 2026 yılına kadar topluma yönelik STEM alanında yapacağı farkındalık, eğitim ve finansal dayanak projeleriyle 100 bin bayana ulaşmayı amaçlıyor. Ford Otosan, bu gayesine yönelik olarak teknoloji ve inovasyon alanında şirket içerisinde çalışan bayan oranını %30’a yükseltmeyi hedeflerken, tüm bayi ağında ise mevcut sayının 2 katına çıkarmayı taahhüt ediyor.

Sürdürülebilirlik stratejisinde toplumsal yarar ve inovasyon gücü

Ford Otosan, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda toplumsal yarar sağlamak emeliyle bağış, proje ve sponsorluk faaliyetlerine yatırım yaptı. Etraf, eğitim, sıhhat, kültür ve öteki alanlarda gerçekleştirilen bu yatırımlarla birçok proje hayata geçirildi

Ayrıca,  otomotiv sanayisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek teşebbüsleri desteklemek maksadıyla kurduğu kurumsal sermayesi şirketi Driventure, yeni jenerasyon teknoloji ve uygulamaları keşfetmeyi 2022 yılında da sürdürdü. Otomotiv dalının dönüşümünde rol oynayacak inovatif fikirleri destekleyen Driventure; otonom teknolojiler, irtibatlı araçlar, elektrifikasyon, akıllı hareketlilik, otomotivde müşteri tecrübesi, sanayi 4.0 ve sürdürülebilirlik odak alanlarında toplam 571 startup ile temas kurdu ve 16 startup ile iş birliği yaptı. Şirketin içerisinde yer aldığı Ford Otosan İnovasyon Programı, 230 kurum içi girişimciyle toplamda 69 proje üzerinde çalıştı. Bu projelerden beşi şirket içinde kullanılmaya başlandı, üç tanesi şirket içinden dış müşterilere ticarileştirildi ve üç tanesi de bağımsız şirketler olarak faaliyet göstermeye başladı. 

Şeffaflığa öncelik veriyor: Bağımsız kuruluşlar denetliyor

Ford Otosan ayrıyeten sürdürülebilirlik raporlamasında üçüncü taraf doğrulamasına yer vererek şeffaflık ve hesap verebilirlik ismine kıymetli bir adım atıyor. Şirketin çevresel ve toplumsal dataları bağımsız kuruluşlarca titizlikle kıymetlendirerek doğrulukları ve geçerlilikleri saptanıyor.

2022 sürdürülebilirlik raporu, Ford Otosan’ın otomotiv kesiminde sürdürülebilirlik alanında önder bir rol oynadığını ortaya koyarken şirket ileriye dönük maksatlarına odaklanarak çevresel, toplumsal ve ekonomik açılardan sürdürülebilirlik performansını artırmaya devam ediyor. Ford Otosan, iklim değişikliğiyle gayret, fırsat eşitliği, verimli güç kullanımı, tedarik zinciri idaresi ve dijital dönüşüm üzere değerli hususlarda ilerlemeler kaydetmeyi sürdüreceğini taahhüt ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.