DOLAR 33,0548 0.17%
EURO 36,0845 0.19%
ALTIN 2.619,221,94
BITCOIN 21353701.84605%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Artık diploma yetmiyor, sertifika da şart

Artık diploma yetmiyor, sertifika da şart

ABONE OL
27 Temmuz 2023 09:12
Artık diploma yetmiyor, sertifika da şart
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Eğitim dünyasında son yıllarda büyük bir değişim yaşanıyor. Artık üniversitelerin isminden, kaç yıllık olduğundan çok bu değişime ne kadar ayak uydurabildikleri öne çıkıyor. Diploma tek başına kâfi olmuyor, patronlar sertifika programlarıyla kendilerini geliştiren mezunları tercih ediyor.
  • Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi’nde uyguladıkları “Yetkinlik Temelli Esnek Öğrenme Modeli”nin Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bütün üniversitelerin bu değişime bir an evvel ayak uydurması gerektiğini vurguladı.

 

Üniversite maratonunda tercih devri heyecanı başladı. İstediğiniz kısma puanınız yetiyorsa şimdilik sorun yok. Pekala, ya çok da istemediğiniz bir yere yerleşirseniz? Uzmanlar bu türlü bir durumda üzülmemenizi tavsiye ediyorlar: Evet, diploma değerli ancak artık kâfi değil. Hangi üniversitede okursanız okuyun patron artık kendisini geliştirmiş, yetkinlik sertifikaları olan mezunları tercih ediyor. Kendinizi geliştirerek hoş bir mesleğe başlangıç yapabilirsiniz.

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu “Yolun Başındayken” programına katılan Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, eğitim dünyasında son üç yılda elli yıllık yol kat edildiğine dikkat çekerek üniversite idareleri, akademisyenler ve öğrencilerin bu değişime ayak uydurması gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki üç yılın bilhassa teknolojik değişim açısından daha da süratli geçeceğini öngören Elmas, bu değişime ayak uyduranların gelecekte başarıyı yakalayacaklarını söyledi. 

DİPLOMA YETMEYECEK

Prof. Dr. Muzaffer Elmas kimi gençlerin üniversite eğitimi yerine sertifika alarak süratli bir halde para kazanmayı tercih ettiği günümüzde üniversitelerin de diplomaya ek olarak sertifika programlarıyla yetkinlik temelli eğitime geçmesi gerektiğine dikkat çekti:

“Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki toplantısının sonuç bildirgesindeki hususlardan biri üniversite eğitimiyle ilgiliydi. Buna nazaran patronların yüzde 70’i mezunların yetkinliklerinden mutlu değil. Ayrıyeten bir kişinin mezun olduktan sonraki 10 – 15 yıl içinde beş sefer iş değiştirmesi, 10 kez konum değiştirmesi hedefleniyor. Yani 5-10 sene sonra gelinen nokta bu olacak. Münasebetiyle çok süratli değişim yaşanacak. Şu andaki 85 milyon tarifli işin yerine 90 milyon yeni iş alanları gelecek. Bu şunu gösteriyor bize; çok açık, net olarak bizim yaptığımız klasik eğitim sisteminin yerini süratle daha yetkinlik asıllı, sertifika asıllı eğitimlere bırakacağız. Geçen sene diplomanın yanında yetkinlik evrakı arayan patronların oranı yüzde 30’du, artık yüzde 35’lere gerçek çıktı. Bu oran süratle artıyor ve beş sene sonra yüzde 50’ye çıkacağı varsayım ediliyor. Yani diplomanız olması yetmeyecek.”

YETKİNLİK TEMELLİ EĞİTİM

Bu yetkinliklerin artık eğitimin merkezi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Gençleri beş yıl sonraya hazırlayan kurumlar olarak üniversitede bu esnekliği sağlayacak sistemleri üretmemiz lazım. Bologna sürecinden beri konuşulan bu mevzu artık kaçınılmaz bir noktaya geldi.” dedi. Elmas, öğrencilerin mesleksel ve akademik gelişimlerini çağın hedeflediği düzeye çıkarma emeliyle 2009 yılında kurulan Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi’nde bu bahiste yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: 

“Günümüzde dijital ve yetkinlik değer kazandı. Biz geçen yıldan beri isteyen her öğrenciye yapay zeka eğitimi verip sertifika almalarını sağlıyoruz. Bu yıl daha ileri bir adım attık. Bizim üniversitede sekiz yarıyılda aşağı üst 50’ye yakın ders var. Bunun 30 adedini kısım kendi istediği üzere yürütsün lakin bunun en az ikisi disiplinler ortası, en az ikisi Coursera, EdX üzere sertifika programlarından alınmış sertifikalardan olsun, ikisi kendi kendine öğrenmeden olsun, ikisi yapay zekayla ilgili, ikisi de kişisel öğrenmeyle kazandığı yetkinlikler olsun, dedik. Bunlar seçmeli ders olarak uygulanıyor. Bu sene Chat GPT uygulamasını da eğitime adapte etmek için çalışmalara başladık. Ayrıyeten her kısımdan hocalarımıza bu yeni uygulamaların eğitim öğretimde nasıl kullanılabileceği konusunda eğitim verdik. Birkaç yılda Türkiye’ye örnek olacak Yetkinlik Temelli Esnek Öğrenme Modelimiz sayesinde öğrencilerimiz ayakları yere basan bir mezun profiliyle üniversiteden mezun olacaklar.”

GENÇLER DEĞİŞİMİN FARKINDA

Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı üniversite tercihi yapacak gençlere teklifleri ise şöyle:

“Aslında yeni kuşak tüm bu az evvel söylediğimiz araçların içinde zati. Gece gündüz bunlarla haşır neşir oluyorlar. Bizden daha düzgün biliyorlar ne yapacaklarını. Aslında bize düşen vazife, onlara güvenmek ve pürüz olmamak yani yolunu açmak. Değişimi bilen, bu değişim eğrisine en yakın onlar. Biz ayak uyduralım. Üniversitelerde hepimiz oraya ayak uyduracak düzenekleri kurmalıyız. Yoksa gençlerimiz bu mevzularda her şeye vakıflar.”

KOCAELİ SIHHAT VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

21. yüzyıl eğitim anlayışında bilgi edinmenin yerini yetenek geliştirmeye bırakacağına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Kocaeli Sıhhat ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri alanı, eğitim düzeyi ne olursa olsun bu temel yeterlik ve marifetlerle donatarak mezun olmaktadır. Birkaç sene içinde bu mevzuda model oluruz, umudundayız. Ayrıyeten İstanbul, Ankara, Bursa’ya yakın lakin karmaşasından uzak pozisyonuyla Kocaeli’de öğrencinin rahat edebileceği her şey var. Öğrencilerimizi bu hoş atmosferde geleceğe hazırlanmaları için bekliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.