DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.436,33-0,98
BITCOIN 0%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Beş farklı sektörden kadınlar mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşacak
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Beş farklı sektörden kadınlar mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşacak

Beş farklı sektörden kadınlar mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşacak

ABONE OL
2 Mart 2024 14:24
Beş farklı sektörden kadınlar mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş sürdürülebilir kalkınma maksatlarından biri olan “5. Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanına katkı sunmak gayesiyle düzenlenen ve bayanların iş gücündeki varlığının konuşulacağı “5 Gün 5 Bölüm Bayan İş Gücü Varlığı Çalıştayı” 4-8 Mart tarihleri ortasında İstinye Üniversitesi (İSÜ) Vadi yerleşkesinde düzenlenecek. ISUSEM-EPAM iş birliği, ISUGender ISUMED -ISUKök; Teşebbüsçü Mühendisler Kulübü, Quantum Dynamic Club, Sanayi Mühendisliği Kulübü, Güç ve Mühendislik Kulübü, Networking Kulübü ve ISUPA katkılarıyla gerçekleştirilen aktiflikte bölümünde uzman önder bayanlar mesleksel tecrübelerini öğrencilerle paylaşacak. İş dünyasının başarılı bayanları “Kadın işgücü bilhassa aşikâr dallarda neden artmıyor? Bu bölümlerde öne çıkan bayan yöneticilerin ve çalışanların iş hayatında karşılaştıkları cam duvarlarla yahut cam tavanlarla uğraşlarında uyguladıkları stratejik taktikler neler?” üzere öğrencilerden gelen soruları yanıtlayacaklar.

Beş günde beş farklı kesim konuşulacak

Sektörel çalıştay serisi olarak planlanan aktiflikte her gün bir dal ele alınacak. 4 Mart’ta dokumacılık, 5 Mart’ta otomotiv, 6 Mart’ta güç, 7 Mart’ta medya, 8 Mart’ta ise ilaç kimya bölümlerinden uzman bayan konuşmacılar öğrencilerle buluşacak. Sevtap Okyay (LC Waikiki Akademi Eğitim Danışmanı), Selin Şahiniz (Bayraktar Holding Kurumsal Bağlantı Müdürü, Subaru Pazarlama Müdürü), Ebru Kantoğlu (Doğuş Otomotiv Kurumsal Bağlantı, Marka ve Sürdürülebilirlik Müdürü), Nagehan Fatma Göçek (Solwinda Yönetici Satış Proje Müdürü), Özge Bulut Maraşlı (Bağımsız İdare Heyeti Üyesi, Akmerkez, İş Teşebbüs Sermayesi, Fark Holding), Esra Doğanay (EMEA Bölgesi İrtibat Yöneticisi, Merck Life Science) ve Ceylan Güzekin (Birgi Mefar Ahenk Kontrol Yönetişim Koordinatörü) çalıştay sürecinde öğrencileriyle bir ortaya gelecek. Beş gün boyunca sürecek çalıştayda kesimin Türkiye ve dünya ölçeğinde genel durumu, fırsatlar, tehditler, güçlü ve zayıf istikametler (SWOT) çerçevesindeki tahlili, dala katılmayı planlayan genç iş gücüne yönelik stratejik görüş ve tavsiyeler tartışılacak.

İlginizi Çekebilir;  İBB'den LGS danışmanlık hizmeti

“Öğrencilerimizin gelecek amaçlarına dayanak sunacak”

İSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Gülen, çalıştayla öğrencilerin vizyon ve gelecek maksatlarına katkı sunmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

“Üniversitemizin birçok ünitesinden akademisyen ve öğrencilerimizin çalışmasıyla hayata geçirilen çalıştay ile İstinye Üniversitesi olarak topluma katkı alanına da hizmet edeceğiz. İSÜ Daima Eğitim Merkezi ve İktisat Siyaset Araştırmaları Merkezi iş birliği başta olmak üzere üniversitenin kesimlerle ilintili araştırma uygulama merkezlerin birlikte çalıştığı aktiflikte bayan önderler tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşacak. Beş gün boyunca farklı bölümlerden bayan başkanları üniversitemizde ağırlayacağız. Düzenlediğimiz bu çalıştayla öğrencilerimize kendilerine çizecekleri vizyon ve gelecek amaçlarına takviye sunmayı amaçlıyoruz.”

“Hedefimiz bayan iş gücünün tüm kesimlerde artırılmasını sağlamak”

EPAM İktisat ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayfer Ustabaş, iş gücünde bayan erkek çalışan oranının eşit olmadığına dikkat çekerek, “Toplumda bayanlar ve erkekler yaklaşık birebir oranda olmasına karşın iş gücüne bu oranların eşit yansımadığını görüyoruz. Bu oran ülkemizde OECD ve Avrupa Birliği ülkelerine nazaran epey düşük durumda. Gerek toplumsal ve toplumsal istikrarın sağlanması gerekse ekonomik aktifliğin ve büyümenin artırılması açısından bayan işgücünün olumlu tesirleri yadsınamaz. Bayan işgücü oranı yapısal ve kendine has özellikleri nedeniyle sektörel olarak farklılık gösteriyor. Bu etkinliğimizle bayan iş gücünün tüm bölümlerde artırılmasını sağlamak temel hedefimiz” diye konuştu.

“Kadınların iş gücü içinde çoğalması gençlerle mümkün olacak”

ISUSEM Daima Eğitim Merkezi Müdürü Elif Vardar Solak, bayanların iş gücünde çoğalmasında gençlerin tesirli olacağını belirterek şöyle konuştu:

“Gelecek, yeni kuşakların yapıtıdır fikrinden ve daima eğitimin yalnızca tahsil hayatının değil, iş hayatı ve şahsî seyahatin da modülü olduğunu görerek yola çıktık. Yarının yolları ile bugünün jenerasyonlarına karşılık vermek, biriken tecrübeleri aktarmak, çok taraflı ve stratejik düşünme kabiliyetine gerçek ve şimdiye ilişkin organik bağlar eklemek gerekiyor. Toplumun mimarları bayanların iş gücü içinde çoğalması ve güçlenmesi, gençlerin bunun için emek ve güç vermesiyle mümkün ve daima olacaktır. Akademik çalışmanın öğrenciye aktarıldığı modelden aykırı yüz sınıf modeline geçildiği çağdaş çağımızda biz toplumdan gelen yaşayan sektörel bilgiyi, stratejik görüş ve birikimi akademiye ve öğrenciye taşımayı seçtik. 2024 yılı mart çalıştayımızda dokuma, otomotiv, güç, medya ve ilaç kimya kesimlerindeki bayan iş gücü varlığının iş dünyası halini kesimler ile organik bağ kurulması için öğrencilerimizle buluşturuyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Potlaç Kadın Emeği Pazarı açılıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.