DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Boğaziçililerin Yarısı Mezun Olmadan İş Buluyor
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Boğaziçililerin Yarısı Mezun Olmadan İş Buluyor

Boğaziçililerin Yarısı Mezun Olmadan İş Buluyor

ABONE OL
25 Temmuz 2023 20:24
Boğaziçililerin Yarısı Mezun Olmadan İş Buluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boğaziçi Üniversitesi Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024”te bedellendirilen kriterler ortasında yer alan “mezun istihdamı”nda Türkiye’de birinci, dünyada ise 121’inci sırada yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Meslek Merkezi ve Mezunlar Ofisi’nin şimdiki dataları ise öğrencilerin yarısının şimdi mezun olmadan istihdam edildiğini gösteriyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçları 20 Temmuz’da açıklandı. Adaylar tercih periyodunda hayallerindeki programlar için tercihlerini yaparken, seçecekleri üniversitenin mezun olduktan sonra meslek seyahatlerine yapacağı katkıları da kıymetlendiriyor. Bu kriterler ortasında son yıllarda saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının artan oranlarda dikkate aldığı “mezun istihdamı” da yer alıyor. Buna nazaran Boğaziçi Üniversitesi geçen haziranda yayımlanan QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te “mezun istihdamı” kriterinde Türkiye’de başkan olurken, dünyada ise birinci 150’ye girmeyi başararak 121’inci sırada yer buldu.

 

İŞ ARAYANLARIN ORANI YÜZDE ÜÇTE KALIYOR

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarına mezunlarla ilgili bilgi sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Meslek Merkezi ve Mezunlar Ofisi’nin mezunlarla yaptığı anket çalışmalarıyla elde ettiği bilgilere nazaran Boğaziçili mezunların yüzde 50.4’ü daha mezun olmadan istihdam ediliyor. Yüzde 17.3’ü 3; yüzde 7.1’i 6; yüzde 3.1 9 ve yüzde 7.1 ise mezuniyetin akabinde birinci 12 ayda çalışma hayatında yerini alıyor. İş aradığını belirtenlerin oranı yüzde 3.1’de kalırken, lisansüstü eğitime devam edenlerin oranı ise yüzde 11.8.

 

YÜZDE 63 BİREBİR İŞE DEVAM EDİYOR

Kariyer Merkezi ve Mezunlar Ofisi’nin bilgileri Boğaziçili mezunların Türkiye ve dünyada dalların önde gelen şirket ve kurumlarında istihdam edildiğini gösterirken, yaklaşık yüzde 62.2’lik küme iş hayatına birinci adım attığı şirket yahut kurumda devam ediyor.

Yüzde 37.8 ise “daha güzel iş teklifi”, “alanı sevememek” ve “düşük tatmin düzeyi” üzere nedenlerle işini değiştirdiğini belirtiyor. Boğaziçili mezunların yaklaşık yüzde ikisi de kendi işini kurarak çeşitli bölümlerde girişimcilik yapıyor.

 

BOĞAZİÇİLİ MEZUNLARIN İSTİHDAM ORANI YÜZDE 90’LARA ULAŞTI

Boğaziçi Üniversitesi Meslek Merkezi ve Mezunlar Ofisi Koordinatörü Dr. Burcu Ertürk Kılıç da Boğaziçili mezunların istihdam oranlarının salgın sonrası ortaya çıkan ekonomik şartlara karşın arttığını ve yüzde 90’lara ulaştığını belirterek, “Kariyer Merkezi ve Mezunlar Ofisi olarak çalışmalarımızı bir ortada yürütmeye ihtimam gösteriyoruz. Her sene mezuniyetlerinin üzerinden bir yıl geçen mezunlarımıza ulaşıp meslek ve istihdam durumları ile ilgili anketler yapıyoruz. Bu dataları QS ve Times Higher Education (THE) üzere birçok memleketler arası derecelendirme kuruluşlarıyla paylaşmanın yanında, mezunlarımızla bağlarımızı sıcak tutmaya ve onları meslek alanında takip etmeye itina gösteriyoruz. Bu yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının istihdam oranı son 5 yıllık bilgilere nazaran yüzde 80 bandından yüzde 90’lara ulaşarak yükselmeye devam ediyor. Salgınla bir arada dünya ve ülkemizde yaşanan krizler göz önüne alındığında, Boğaziçi mezunlarının bundan etkilenmediği hatta krizi fırsata çevirdiğini görüyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

 

“ÖĞRENCİ ODAKLI KÜLTÜR İSTİHDAMI DA DESTEKLİYOR”

Mezunların iş dünyasında tercih edilmesinin en büyük nedeninin, Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim kalitesiyle birlikte öğrenciyi odağa alan kültüründen kaynaklandığını tabir eden Dr. Ertürk Kılıç bu ekosistemi şöyle özetliyor:

“Öğrencilerimizin mezun olmadan iş bulmalarını sağlayan en kıymetli faktör, kaliteli eğitim ile desteklenen ve yerleşkede öğrenciyi merkeze alan Boğaziçi kültürüdür. Öğrencilerimiz, daha eğitim hayatları devam ederken farklı meslek seçeneklerini deneme ve gözlemleme fırsatı buluyor. Ayrıyeten kriz periyotlarında daha çok muhtaçlık duyulan önder ruhlu, inisiyatif alabilen, özgüveni yüksek, inovasyon kültürüne yatkın ve üretken bireyler olarak yabancı lisanlarının verdiği avantajla Türkiye ve dünyada değerli rollerde yer alıyorlar. Öğrenci ve mezun bağlantılarımızın güçlü olması ve üniversitemizin memleketler arası tanınırlığı da bu yüksek istihdam oranının hem nedeni hem de sonucu olarak, kendi kendini destekleyen bir ekosistem oluşturuyor. Son olarak en kıymetlisi de mezunlarımızın meslek yollarını belirlerken, tekrar bu kültürde geliştirdikleri çok taraflı bakış açısı ve özgüvenleriyle kendilerini gerçekleştirebilecekleri ve memnun olabilecekleri alanlara yönelebildiklerine şahit oluyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.