DOLAR 32,2183 0.11%
EURO 34,8652 -0.01%
ALTIN 2.411,560,08
BITCOIN 2186234-2.29481%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma için Kadın-Erkek istihdam oranı eşitlenmeli
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma için Kadın-Erkek istihdam oranı eşitlenmeli

Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma için Kadın-Erkek istihdam oranı eşitlenmeli

ABONE OL
20 Haziran 2023 03:24
Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma için Kadın-Erkek istihdam oranı eşitlenmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SKD Türkiye’nin KPMG iş birliğiyle gerçekleştirdiği “İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı Projesi”nin 2’nci fazında bayan istihdamındaki artış ile bayanlara dijital alanda yeni yetkinlikler kazandırılmasını ve bayanların olduğu alanların dönüşümünü destekleyecek Yol Haritası kamuoyu ile paylaşıldı. SKD Türkiye Yönetim Heyeti Lideri Ebru Dildar Edin, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ve yeni dünya nizamında ülkemiz için eşitsizlikler kelam konusu olmamalı” dedi.

 

SKD Türkiye, bayanların dijital alanda güçlendirilmesi gerektiği fikrinden yola çıkarak KPMG iş birliğiyle hayata geçirdiği “İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı Projesi”ni geçtiğimiz yıl başlattı. SKD Türkiye’nin üye şirketlerinde bayan istihdamına yönelik mevcut ve geleceğe yönelik çalışmaların ortaya konduğu projenin ikinci fazında hazırlanan yol haritası ile bayanları iktisada kazandıracak sürdürülebilir strateji ve uygulamaların belirlenmesi hedefleniyor.

SKD Türkiye, 19 Haziran Pazartesi günü TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) mesken sahipliğinde gerçekleştirdiği  İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı Projesi Yol Haritası lansmanında  ülkemiz çalışma hayatında bayan istihdamı artışını destekleyecek, bayan çalışanların dijital dönüşümlerini sağlamaya yardımcı olacak, dünyadan ve Türkiye’den güzel uygulama örneklerinin bulunduğu ve şirketlerin yapacakları değişimler ve uygulayacakları projeler için takip edebilecekleri adımlara  yer verildiği Yol Haritasını kamuoyu ile paylaştı. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında ve yeni dünya tertibinde ülkemiz için eşitsizliklerin kelam konusu olmaması gerektiğini vurgulayan SKD Türkiye İdare Şurası Lideri Ebru Dildar Edin açılış konuşmasında şu değerlendirmede bulundu: “İş hayatından toplumsal hayata, siyasete kadar her alanda bayanların daha çok yer aldığı topyekün bir dönüşüm yaşanması  gerektiğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte bayanlar başta olmak üzere tek bir kişinin bile geride bırakılmadığı; engelliler, gençler üzere kırılgan kümelerin her alanda daha fazla var olmasını sağlayacak yapısal tahlillere ve siyasetlere gereksinimimiz var. Bu noktada Merkez Bankası ataması çok kıymetli ve sevindirici. Bayan başkanların, kamu kurumları ve bakanlıklarda da yönetici rollerde görevlendirilmesini ve bu rollerdeki bayan sayısının artmasını temenni ediyoruz. Dünya Ekonomik Forumu “İşin Geleceği 2023” raporuna nazaran, 2027 yılına kadar 83 milyon kişilik meslek ortadan kalkarken, 69 milyon yeni iş yaratılacak. Bu, dünya genelinde istihdamın %2 azalması manasına geliyor. Dijitalleşen dünyada bayanların ön saflarda yer alabilmesi için dijital yetkinliklerini artırması gerekiyor. Buradan hareketle SKD Türkiye olarak üyelerimizle birlikte “Kadın İstihdamı ve Çalışma Şartlarına Yönelik Adımlar” ve “İşin Geleceği ve Dijital Dönüşüm Ekseninde Kadın” olmak üzere iki eksende bir yol haritası ortaya koyduk. Yol Haritası’nın bayan istihdamını artırmada tesir yaratacak uygulamaları hayata geçirmek isteyen şirketlere; siyaset yapıcılara katkı sağlayacak değerli bir kaynak olacağına inanıyorum.”

KPMG Türkiye Ülke Lideri Murat Alsan yaptığı açıklamada, “Kadınların iş gücüne iştirak oranlarının artırılması ve üst konumlarda bayan çalışanların daha fazla rol almasının sağlanması sırf şirket performansına değil, birebir vakitte ülke iktisadına de büyük ölçüde yarar sağlıyor. Yapılan çalışmalara baktığımızda, mevcut durumdaki üzere giderse dünya çapında cinsiyet farkını kapatmanın 135 yıl süreceği ön görülüyor. Bu süreyi azaltmak için, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bayan istihdamının önünde duran cam tavan, fırsat eşitsizliği, ön yargı üzere durumlara yönelik aksiyonlar alarak cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmek hususlarında bizlere, yani özel dal ve paydaşlara değerli bir rol düşüyor. Bir öbür bahis da, dijitalleşme ile birlikte iş yapış biçimleri değişiyor ve bayanlar ağır olarak bu dijital dönüşümden ve otomasyondan en fazla etkilenecek rollerde konumlanıyor. Bayanların dijitalleşen dünyaya ahenk sağlayabilmesi ve işin geleceğinde fırsat eşitliğine ulaşılabilmeleri ismine; Türkiye’de faaliyet gösteren özel bölüm kuruluşları tarafından bu taraftaki uygulamaların takip edilmesi ve mevcut durumu bir adım ileri taşıyacak aksiyonların belirlenmesi ve hayata geçirilmesi kritik. 

Bu doğrultuda İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı konusunu KPMG Türkiye olarak büyük bir hassasiyetle ele aldık ve hem lokal hem de küresel kaynaklarımız ile titizlikle çalıştık. Projemizin belirlenen amaçlara ulaşması için KPMG Türkiye olarak takviyemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı Projesi lansmanına mesken sahipliği yapmaktan büyük memnunluk duyduklarını söz eden TSKB Genel Müdür Yardımcısı ve SKD Türkiye İdare Şurası Üyesi, Bayan İstihdamı ve Fırsat Eşitliği Çalışma Kümesi Eş Lideri Meral Murathan ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Toplumsal refahın sağlanmasında kritik bir role sahip olan bayanlar iklim krizinden de en çok etkilenen kümeler ortasında yer alıyor. Bayanların sürdürülebilir bir gelecek için tahlil sürecine dahil edilmesi ise karar alma kalitesinden eğitime, verimlilikten aile içi şiddete kadar pek çok alanda güzelleşme sağlıyor. Bir değişim başlatmak ve bunu sürdürülebilir kılmak isteyen tüm şirketlere kapsamlı bir rehber sunan İşin Geleceği ve Bayan İstihdamı Yol Haritası’nda bu alanda erken yola çıkmış şirketlerin çalışmaları da yer alıyor. Ne memnun ki TSKB de bu şirketlerden biri. Bizler uzun yıllardır Türkiye’de cinsiyet eşitliğini gözeterek bayan istihdamını destekleyen firmaların yatırımlarına milletlerarası kurumlardan temin ettiğimiz fonlarla finansman takviyesi sağlıyoruz. Kredi verdiğimiz firmaları, global kabul görmüş toplumsal cinsiyet eşitliği prensiplerine nazaran kıymetlendiriyoruz. Bu alandaki etkimizi uzun soluklu toplumsal sorumluluk projeleriyle büyütmeyi de değerli buluyoruz. Bu sayede IK profesyonellerine, karar vericilere, üniversiteli kızlara ve hatta genç bayan sanatkarlara ulaşarak kalkınmanın tüm etaplarında dönüşüme katkı veriyoruz. 73 yıllık bir kalkınma bankası olarak Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken geleceğe kalkınma perspektifinden bakıyor, tüm adımlarımızı ve iş birliklerimizi bu yaklaşımla ele alıyoruz. Bugün SKD Türkiye-Kadın İstihdamı ve Fırsat Eşitliği Çalışma Kümesi ve KPMG olarak ortaya koyduğumuz yol haritasının da ülkemizin sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma amaçlarına değerli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.” 

Türkiye’de Bayan İstihdamını Artırmanın Yol Haritası 

 

Ortaya konulan Yol Haritasında bayan istihdamı konusu “Kadın İstihdamı ve Çalışma Şartlarına Yönelik Adımlar” ve “İşin Geleceği ve Dijital Dönüşüm Ekseninde Kadın” olmak üzere iki perspektifte ele alındı. Birinci eksende bayan istihdamını ve fırsat eşitliğini destekleyen uygulama hususları ayrıntılı olarak ele alınarak ülkemizin mevcut kurallarında bayan istihdamını artırmaya yönelik tesirli tahlil teklifleri ortaya konuldu. Yol Haritasının ikinci ekseninde ise bayanlara yeni yetkinliklerin kazandırılması bayanların çalışma alanlarının dönüştürülmesi mevzuları ayrıntılandırıldı. Yol Haritasında ön plana çıkan mevzular şu biçimde:

 

  • Türkiye’de ekonomik büyümenin ve verimliliğin artması ile sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için kadın-erkek istihdam oranının eşitlenmesi büyük bir ehemmiyet arz ediyor. Bu noktada cinsiyete dayalı eşitsizliğin giderilmesi, fiyat farkının ortadan kaldırılması ve bayan istihdamını artırmaya yönelik alınacak aksiyonlar çok kritik bir hale geliyor. 
  • Kadınların çoğunlukla özel bakıcı (yaşlı/hasta/bebek/çocuk), sıhhat çalışanları, eğitim/öğretim uzmanı, temizlik/yardım çalışanı üzere hizmet, bakım ve takviye rollerinde konumlanması, bu üzere rollerin işin geleceğinde dijitalleşme ve otomasyondan en fazla etkilenecek roller olması nedeniyle bayan istihdamında bir tehdit oluşturuyor. Bu riski ortadan kaldırabilmek için bayanların dijitalleşen dünyaya ahenk sağlaması, yetkinliklerini daima olarak geliştirmesi ve daha çok teknoloji odaklı yeni meslek fırsatlarına yönelmesi gerekiyor.
  • Şirketlerde dijitalleşmenin yaygınlaşması ve otomasyon ile iş yapış formlarının vakitle değişmesiyle bayanların ağır olarak çalıştıkları bölümlerin işin geleceğinde etkileneceği öngörülüyor. Gelecekte yüklü olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM rolleri) alanlarındaki mesleklerin ehemmiyet kazanacağı vurgulanırken, bayanların bu alanlarda erkeklere kıyasla çok daha az sayıda çalışıyor olması işin geleceğinde bayan istihdamı açısından bir risk oluşturuyor. Dijital dönüşümden en çok etkilenecek alanların, bilhassa bayanların fazlaca konumlandığı roller olduğu dikkate alındığında, işin geleceğinde bayanların gelişen teknolojiye ahenk sağlayabilmeleri için yeni yetkinlikler kazanmaları ve var olan yetkinliklerini geliştirmeleri büyük ehemmiyet arz ediyor.
  • COVID-19’un hızlandırmış olduğu dijital dönüşüm ve otomasyon süreçlerinin sonucu olarak sanayilerde yeni iş alanlarının belirlenmesi ve birtakım işlevlerin dijital dönüşüm sonucu sona ermesi ile bayan istihdamının önündeki manilerin tespiti ve bayanların yetkinlik dönüşümünü hedefleyen uygulamaların belirlenmesi değer taşıyor.
  • Kadınların liderlik alanında güçlendirilmesi ve bunun için iş yerlerinde eşitlikçi bir ortam sağlanması da öncelikli konular ortasında yer alıyor. 

 

Proje kapsamında gerçekleştirilen baz data tahlil çalışması ve derinlemesine görüşmelere SKD Türkiye üyesi 55 şirket katıldı. Yol Haritası’nda 31 üye şirketin bayan istihdamını güçlendirmeye yönelik 72 adet âlâ uygulama örneğine yer verildi. SKD Türkiye’nin proje ile devam eden süreçte toplumsal cinsiyete hassas iş yerlerinin oluşturulması için ilgili stratejilerin ve iş birliklerinin geliştirilmesi, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili farkındalığın artırılması, bu hususta çalışan ve raporlama yapan şirket sayısının artırılmasını da hedefliyor.

 

Kadın istihdamının artırılmasına katkı sağlamak ve geniş bir tesir yaratmak isteyen şirketler SKD Türkiye web sitesinde yer alan Yol Haritasını inceleyerek kendi organizasyonel gereksinimleri doğrultusunda aksiyon alabilir güzel uygulama örneklerinden kendilerine uygun olanları benimseyerek uygulamaya koyabilir. Yol Haritası ayrıyeten şirketlere; hem tertip içinde, hem de tertip dışında uygulayacakları değişimler ve projeler için takip edebilecekleri değişim adımları da sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.