DOLAR 32,5724 0.14%
EURO 34,9198 0.67%
ALTIN 2.433,170,03
BITCOIN 21740540.11673%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

21:28

YATSIYA KALAN SÜRE

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı
  • Haberuc
  • Eğitim
  • EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı

ABONE OL
5 Şubat 2024 14:24
EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kalite Konseyi (YÖKAK) tarafından beş yıllık kurumsal tam akreditasyon alan birinci devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesinde, akreditasyona yönelik çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.  Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulunun önderliğinde, Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) bünyesinde Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokumacılık Tasarımı, Dokuma ve Moda Tasarımı kısımlarının akreditasyonunu gerçekleştirebilmek için Moda Tasarımı/Tekstil Tasarımı/Tekstil ve Moda Tasarımı Eğitim Programları Akreditasyon Heyeti (MOTETAK) kurularak Kasım 2023’te YÖKAK tarafından yetkilendirilme süreci tamamlandı. Böylece kurucu başkanlığını EÜ Moda Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’ın yürüttüğü MOTETAK, Türkiye’de “Moda Tasarımı, Dokuma Tasarımı, Dokuma ve Moda Tasarımı” kısımlarının akreditasyonunu TAPLAK Derneği bünyesinde gerçekleştirebilecek.

         Kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük değer verdiklerini tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “YÖKAK tarafından Türkiye’de birinci defa tam akreditasyon almaya hak kazanan üniversitemiz bünyesindeki tüm kısım ve programlarımız, kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük bir özveri ile devam ediyor. Kaliteyi kültür haline getirdiğimiz üniversitemizde akreditasyon çalışmaları için tüm ünitelerimiz ağır çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda akreditasyon çalışmalarıyla değerli bir adım atan Moda Tasarım Yüksekokulumuzu tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

         “Akreditasyon, hem ihracat hem de iş gücümüzü artıracak”

Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokumacılık Tasarımı,  Dokumacılık ve Moda Tasarımı kısımlarının akredite olması ile ilgili yürütülen faaliyetleri ve akreditasyon sürecinin kıymetini aktaran EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Ülkemizde öncelikli kesimler ortasında yer alan hazır giysi, dokumacılık ve deri bölümlerinde tasarım kıymeti yüksek moda eserleriyle markalaşmaya odaklı önder ülkelerden biri olmasının önünü açabilmek için, Moda Tasarım, Dokuma Tasarım, Dokumacılık ve Moda Tasarım eğitiminde akreditasyon sürecinin başlatılması değerlidir. İlgili bölümlerde eğitimde akreditasyonun başlatılması ve yayılması, ülkemizin öncelikli gayeleri ortasında yer alan milletlerarasılaşma maksadına de kıymetli katkı sağlayacak. Bu mevzuyla ilgili çeşitli kesim kuruluşları tarafından tarafımıza gelen talepler doğrultusunda kelamı edilen programların akreditasyonunun acilen başlaması, Türkiye’nin öncelikli dalları ortasında yer alan hazır giysi, dokuma ve deri kesimlerinde moda tasarımcılarının katkısıyla Türk markalarının bilinirliğinin artırılmasına, böylelikle ihracat gücümüzün ve kesimdeki nitelikli insan kaynağı istihdamının yükselmesine imkan sağlayacak.  Akreditasyon sürecinin başlatılması bilhassa gelişmiş ülkelerle eğitimde ortak lisanı kullanmamızın ve milletlerarası ikili işbirliği muahedeleri yapmamızın önünü açacak. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın çevik liderliğinde Moda ve Tasarım Yüksekokulu olarak akreditasyon müracaatımızı yaptık ve akreditasyon sürecimizde çalışmalarımızı ağır ve özverili bir formda yürüterek sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde, dünyada diş hekimliği fakültesi bünyesinde kurulan ilk MR ünitesi ile özel gereksinimli bireylere diş tedavisi hizmetinin verileceği sedasyon ünitesi açıldı

Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) idare konseyi üyeliği misyonunun yanı sıra TAPLAK bünyesinde Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokuma Tasarımı, Dokuma ve Moda Tasarımı kısımlarının akreditasyonunu gerçekleştirebilmek için kurulan MOTETAK’ın başkanlığını da Prof. Dr. Ziynet Öndoğan üstleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.