DOLAR 32,6172 0.34%
EURO 34,7772 0.23%
ALTIN 2.490,49-0,35
BITCOIN 2110253-0.62994%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

EÜTF Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ağır ruhsal rahatsızlığı olan bireyleri topluma kazandırıyor
  • Haberuc
  • Sağlık
  • EÜTF Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ağır ruhsal rahatsızlığı olan bireyleri topluma kazandırıyor

EÜTF Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ağır ruhsal rahatsızlığı olan bireyleri topluma kazandırıyor

ABONE OL
4 Mart 2024 13:24
EÜTF Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ağır ruhsal rahatsızlığı olan bireyleri topluma kazandırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de üniversite hastanesine bağlı birinci ve tek tescil edilen Toplum Ruh Sıhhati Merkezi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Toplum Ruh Sıhhati Merkezi (TRSM), bölgede ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastalara ve ailelerine yönelik hizmetler veriyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesi Toplum ve Ruh Sıhhati Merkezi kronik ağır ruhsal rahatsızlığı olan; şizofreni, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk ve bilişsel yıkımla giden daha da kronikleşmiş formlarda olan hastaların hizmet aldığı esaslı bir merkez olma özelliği taşıyor.

         Ege Üniversitesi TRSM Sorumlu Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Damla İşman
Haznedaroğlu, “Merkezimiz, yataklı tedavi muhtaçlığını ortadan kaldırarak hastaların daha düzgün takibini sağlamayı, toplumsal ve ruhsal marifet eğitimleriyle rehabilitasyonu bir ortada götürmeyi amaçlayarak kuruldu. Ege Üniversitesi TRSM, çok uzun yıllardır varlığını sürdüren bir ünite. Evvelce psikoz ünitesi olarak ayaktan hasta rehabilitasyon hizmetleri yürütüyorduk. Daha sonra TRSM olarak ruhsatlandırıldık. Merkezimizde yaklaşık 900 kayıtlı hastamız bulunuyor. Çeşitli kronik ağır ruhsal hastalık kümesinden teşhisleri olan hastalarımıza hizmet veriyoruz” dedi.

“Sanat ile tedavi uyguluyoruz”

         Terapilerin yalnızca hastayla değil aileleri ile de koordineli bir çalışma içinde sürdürüldüğünü söz eden Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, “Öncelikle hastamızın ailesine hastalığı ve süreci ayrıntılı bir biçimde anlatıyoruz. Aile küme terapileri ve psiko-eğitim gruplarımız oluyor. Burada hastalık esnasında devam eden atakları tedavi edip, nüksleri engellemeye çalışıyoruz, ayrıyeten ruhsal ve  toplumsal rehabilitasyon hizmetleri veriyoruz. Bunu verdiğimiz poliklinik hizmeti, hastalık ile ilgili psiko-eğitim aktiflikleri,  uğraş eğitimlerimizle yani spor, müzik, tiyatro, seramik, ahşap boyama ya da mutfak etkinliklerimizle sağlamaya çalışıyoruz. Bilhassa farklı ünitelerden gelen eğitmen hocalarımızla örneğin beslenme ve diyet konusunda da hastalarımızla atölyeler gerçekleştiriyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Harran Üniversitesinde Kanserde Farkındalığa Dikkat Çekildi

         “Tek tip tedaviler her hastada aktif olmayabilir”

Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, “Merkezimize gelen hastaların muhtaçlıklarını göz önüne alarak şahsî bakım ve tedavi planları oluşturuyoruz. Her hasta özelinde gereksinimler çok farklı olabiliyor. Barınmaktan tutun toplumsal güvenlik sıkıntısına yahut tedaviye ulaşmakla ilgili zorluklara dek çok taraflı ele almamız gereken durumlar oluyor. Şizofreni hastalarındaki nükslerin birçoğu ilaç tedavisinde yaşanan uyumsuzlukla ya da gerilim veren hayat olayları sonrasında oluyor. O noktada daha yakın, daha kişiselleştirilmiş bir takip değerli. Zira her hastada tek tip bir tedavi her vakit aktif olmayabilir. Bizler hastalarımızın toplum içinde çalışan, üreten ve hastalığın nüksetmelerini tanıyıp kendi hastalık idarelerini daha uygun yapacak bireyler haline dönüşmelerini istiyoruz” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, “Merkezimizde kurulduğu etaptan bu yana, kayıtlı bütün hastaları tanıyan bir grupla çalışıyoruz.  Bu durum süreklilik açısından bir avantaj sağlıyor.  Öteki kurumlardaki TRSM takımları dönüşümlü görevlendirmeler formunda olabiliyor. Ancak bizim takımımız hastalarımızı karşılayan sekreterimizden hemşirelerimize, psikoloğumuzdan toplumsal hizmet uzmanımıza dek sabittir, hastalarımız grubun tümünü birebir tanır. Üniversite hastanesinin içinde olmamız açısından da ekipman temininde zorluk yaşamıyoruz” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, ruh sıhhati hizmetlerinin devlet tarafından denetlenebilir olmasının değerli olduğunu da vurguladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.