DOLAR 32,3675 0.17%
EURO 34,4898 -0.59%
ALTIN 2.434,84-1,05
BITCOIN 2161844-4.78841%
İstanbul
18°

AÇIK

04:52

SABAHA KALAN SÜRE

Şehir hayatının en büyük zorluğu: Trafikte sakin kalmak…
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Şehir hayatının en büyük zorluğu: Trafikte sakin kalmak…

Şehir hayatının en büyük zorluğu: Trafikte sakin kalmak…

ABONE OL
2 Mart 2024 14:00
Şehir hayatının en büyük zorluğu: Trafikte sakin kalmak…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle büyük kentlerde insanların trafikte olduğu saatler içerisinde ruh sıhhatlerini hasarsız formda koruyabilmelerinin epey sıkıntı olduğunu söz eden uzmanlar, trafikte birebir ortam ve koşullarda bulunan bireylerin yaşadığı gerilim yoğunluğunun farklı olabildiğini söylüyor.

Trafikte sakin kalabilmenin bir öteki değerli faktörünün de yoldaki başka şoförlerin davranışlarından mümkün olduğunca etkilenmemek olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Yolda giderken eğlenceli radyo programları, zevkinize nazaran sevinçli müzikler yahut klasik müzik olumsuz hislerden uzaklaştırır. Sevdiğiniz müziklere siz de eşlik edebilirsiniz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, trafikte gerilimle baş edebilmenin yollarını anlattı.

İnsanların trafikte olduğu saatler içerisinde ruh sıhhatlerini koruyabilmeleri zor

Hızlı hayat temposu ve büyüyen kentlerin kaçınılmaz sonu üzere görünen ağır trafiğin, artık ömrün  bir modülü haline geldiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Özellikle trafikte olanlar için, trafikte uzun saatler geçirmek ve bu saatler sonucunda gergin, huzursuz, gerilimli bir ruh haline bürünmek… Egzoz dumanları, korna sesleri ve trafik magandası olarak günlük lisanımıza giren yani makas atan, tampon tampona araç süren, akmayan trafikte selektör yapan, emniyet şeridinden gelip önüne geçmeye çalışan, kural tanımaz şoförleri de hesaba katarsak bilhassa büyük kentlerde insanların trafikte olduğu saatler içerisinde ruh sıhhatlerini hasarsız biçimde koruyabilmeleri hayli sıkıntı gözüküyor.” dedi.

Araçta çok hareketli çocuk olması da gerilimi arttırabiliyor

Trafikte tıpkı ortam ve koşullarda bulunan bireylerin yaşadığı gerilim yoğunluğunun farklı olabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Bu farklılığı etkileyen birçok nedenler var. Ferdi faktörler olarak; bireyin kişilik yapısı, aile ömrü, sosyoekonomik durumu, günlük yaşadığı olaylar, çalışma hayatı, vücut ve ruh sıhhati, trafik gerilimini etkileyen en kıymetli faktörlerdir. Kişisel faktörler dışında, araç sürüşüne devamlı müdahale eden kişi olması, olumsuz ve tahrik edici konuşan insanların olması ya da araçta çok hareketli çocuk olması da gerilimi arttırabilir. Tekrar araç içinin havasız kalması, çok sıcak ya da soğuk olması, araç dışında yağmurlu, sisli, karlı olması da insanın ruh halini olumsuz etkileyen faktörlerdir.” diye anlattı.

İlginizi Çekebilir;  Şişkinlik ve Sindirim Sorunlarınız Varsa SIBO Testi Yaptırın

Bakımı yapılmış, teknik sorunu olmayan araç gerilimi azaltıyor

Trafikte gerilimi azaltmak için neler yapılabileceğine de işaret eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Öncelikle aracımızın inançlı olduğunu bilmemiz değerli. Bakımı yapılmış, teknik sorunu olmayan, donanımının mevcut yol kurallarına uygun olması, akaryakıt deposundaki akaryakıtın kâfi olması rahat bir sürüş için en temel faktörlerdir. Araç içinde koltuk aralığının şoföre uygun olması ve iç ve dış aynaların âlâ görüş sağlaması da kıymetlidir.” dedi.

Sürücünün kâfi mühlet uyumuş olması önemli

Stresi azaltan başka faktörleri de anlatan Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Sürücü açısında; aç ve susuz olmamak, kâfi mühlet uyumuş olmak, zihni gün içinde yaşanılan olumsuz olaylardan arındırmış olmak, araç sürüşünü etkileyecek bedensel yahut ruhsal sıhhat problemlerinin olmaması, gereksiz panik yaşanmaması için yola vaktinde çıkılması, yola çıkmadan evvel tuvalet muhtaçlığının karşılanması, yolda muhtaçlık olabilecek gereç ve besinlerin araçta bulunması, gidilecek güzergahın trafik yoğunluğunu denetim etmek ve şayet mümkünse trafiğin daha az olduğu saatlerin tercih edilmesi trafik gerilimini azaltan faktörlerdir.” diye konuştu. 

Mutlu olacağınız ortamları düşünmek seyahatin daha keyifli geçmesini sağlar

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Yolda giderken eğlenceli radyo programları, zevkinize nazaran sevinçli müzikler yahut klasik müzik olumsuz hislerden uzaklaştırır. Sevdiğiniz müziklere siz de eşlik edebilirsiniz. Seyahat müddetince çözmemiz gereken sıkıntıları düşünmektense, seyahat bittikten sonra yapacağınız hoş programları, ziyaretleri, sevdiklerinizi, keyifli olacağınız ortamları düşünmek seyahatin daha keyifli geçmesini sağlar.” halinde tekliflerde bulundu.

Trafikte sakin kalabilmenin yolları…

Trafikte sakin kalabilmenin bir öbür değerli faktörünün de yoldaki öteki şoförlerin davranışlarından mümkün olduğunca etkilenmemek olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Diğer şoförlerin kural dışı davranışlarını muhatap almadan kurallara uygun bir sürüşü devam ettirmek sakinlik açısından en uygun davranıştır. Araç ile trafikte kapışmak ya da şoför ile tartışmak yalnızca ziyan verir, öfkeyi arttırır. Özgüveni olan ve egosu güçlü beşerler bu cins kapışmalara girme gereği bile duymazlar. Değiştiremeyeceğimiz şartları kabul etmek, o durum ile baş edebilmede en kıymetli adımdır.”

İlginizi Çekebilir;  Bergama asfalt çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.