DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gece Terleyerek Uyanıyorsanız, Dikkat!

Gece Terleyerek Uyanıyorsanız, Dikkat!

ABONE OL
26 Mart 2024 13:12
Gece Terleyerek Uyanıyorsanız, Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bedenimizin ısısını denetim etmek için gerekenden fazla ter salgılaması ‘aşırı terleme’ tıp lisanında de hiperhidroz olarak tanımlanıyor.  

Aşırı terleme yalnızca gün içinde değil, gece ataklar halinde de gelişebiliyor.  Aşırı sıcak havalar, yeniden çok ısıtılmış bir oda yahut kalın bir yorganla örtünme gece terlemelerinin kolay bir nedeni olabiliyor. Uyku sırasında oluşan gece terlemelerinin şiddeti orta derecede yaygın terlemeden, yatak çarşaflarının değiştirilmesini gerektirecek boyutlara ulaşabilen terlemelere kadar değişebiliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, ateş ve kilo kaybı eşlik etmediği sürece gece terlemelerinin çabucak tetkik edilmesinin gerekli olmayabileceğini belirterek, “Ancak ateş olmasa bile yatak örtülerini ya da atlet değiştirmeyi gerektiren şiddetli gece terlemelerinin ise enfeksiyon yahut kanser varlığı açısından kıymetlendirilmesi çok önemlidir” diyor.  İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, gece terlemelerine yeni başlanmış olan reçeteli ya da reçetesiz ilaçların da yol açabileceğine işaret ederek, “Kullanılan ilaçların kesinlikle göz önünde bulundurulmaları gerekmektedir. Çünkü ilaçlar, artan terleme ve gece terlemelerinin yaygın bir nedenini oluşturmaktadır” diyor. Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, gece terlemelerine sebep olabilen birtakım hastalıkları anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu!   

ENFEKSİYONLAR

Gece terlemesine ateş eşlik ediyorsa, nedeni bakteriyel ve virüs kaynaklı enfeksiyonlar olabiliyor.  

Tüberküloz: Öksürük, balgam çıkarma, yorgunluk ve kilo kaybı  olması, bakteriyel bir enfeksiyon olan tüberküloz hastalığından kaynaklanabiliyor. 

Zatürre: Özellikle ateş, yeşil renkli balgam, üşüme, titreme, nefes darlığı ve öksürük de varsa, zatürre habercisi olabiliyor. 

Sıtma, tifo, kene: Sıtma, tifo ve kene ile bulaşan hastalıklar (Lyme hastalığı vb) açısından ikamet edilen yahut seyahat edilen bölge değer taşıyor. 

Covid-19:  Covid – 19 enfeksiyonunda da gece terlemeleri görülebiliyor. 

Brusella: Özellikle evcil hayvanı olan yahut hayvansal eserler ile çalışan ya da çiğ süt yahut pastörize edilmemiş sütle yapılan peynir tüketenlerde görülen brusella gece terleme nedeni olabiliyor. 

Kalp kapağı enfeksiyonları: Deri ve tırnaklarda döküntü yahut tırnak içi kanamalar üzere değişiklikler varsa, endokardit, yani kalp kapağı enfeksiyonlarına işaret edebiliyor. Ayrıyeten bilhassa avuç içi ve ayak tabanlarında renk değişikliği de gelişebiliyor. 

Kemik iltihabı: Sırt ve eklem yerlerinde lokalize ağrı varsa, gece terlemesinin nedeni kemik iltihabı olabiliyor. 

ENDOKRİNOLOJİK HASTALIKLAR 

Endokrinolojik hastalıklar da hormonal etkenler nedeniyle gece çok terleme yapabiliyor. Endokrin kaynaklı hastalıklarda ani gelen kızarma atakları, titreme, ishal, hırıltı, baş ağrısı, tansiyon yüksekliği ve çarpıntı şikayetleri değer taşıyor. 

Hipertiroidizm: Tiroit bezinden çok tiroit hormonu (T3 T4) salgılanmasıyla oluşan hipertiroidizm gece terleme sıkıntısına yol açabiliyor. 

Şekersiz şeker hastalığı: Halk ortasında ‘şekersiz şeker hastalığı’ olarak bilinen diabetes insipidus, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve suyun böbreklerden geri emilmesinde rol üstlenen antidiüretik hormonun eksikliği yahut yetersizliği sonucu gelişen bir hastalık. Bu hastalık nadiren de olsa gece terlemeye neden olabiliyor.  

Diğer nedenler: Böbrek üste bezi tümörü, karsinoid sendromu, pankreas beta tümörlerinden köken alan bir tümör olan insülinoma ve bedenin yüksek düzeyde büyüme hormonu üretmesi nedeniyle oluşan akromegali de gece terleme yapabiliyor. 

Menopoz 

Menopoz periyodunun belirtilerinden olan gece terlemeleri bayanlarda yaygın görülüyor. Östrojen yahut testosteron hormonlarının eksikliğinden kaynaklanan gece terlemeleri çoklukla 2-4 dakika sürerken, hayat kalitesini olumsuz tarafta etkileyebilecek şiddete ulaşabiliyor. 

Kanser 

Şiddetli gece terlemesiyle birlikte ateş varsa, altta yatan etken kanser olabiliyor. Bu yakınmalara lenf bezlerinde şişlik, kilo kaybı, halsizlik yahut kaşıntının eşlik etmesi, lenfoma işareti olabiliyor.  Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, lenfomanın gece terlemelerine en sık yol açan kanser çeşidi olduğunu belirterek, “Ayrıca prostat kanseri, böbrek hücreli kanser ve germ hücreli tümörler de gece terlemelerine sebep olabilen öteki kanser türleridir” diyor. 

Gastroözefageal reflü 

Besinlerin yahut mide asidinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan gastroözefageal reflü de geceleri birden fazla vakit terlemeye neden olabiliyor. 

Uyku apne sendromu 

Uyku apne sendromu da gece terleme ataklarına yol açabilen kıymetli bir etken. Bedenin sıcaklığı düzenleyen düzeneklerinde oluşan sıkıntılar nedeniyle uyku apne sendromunda gece terleme sorunları gelişebiliyor.  

Nörolojik hastalıklar

Otonomik disrefleksiye ve otonomik nöropatiye yol açan nörolojik durumlar (özellikle omurilik hasarı ve siringomiyeli) aralıklı olarak ve gece terlemelerine sebep olabiliyor.

Gece terlemesine karşı 5 önlem! 

Gece terlemelerinde altta yatan etkenin kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor. Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, farmakolojik tedaviler dışında meskende alabileceğiniz tedbirleri şöyle sıralıyor:

  • Cildi serin tutmak için odayı soğutun
  • Pamuklu iç çamaşırları kullanın 
  • Pamuklu çarşafları tercih edin 
  • Bol su içmeye itina gösterin
  • Baharatlı besinler ve kafeinden kaçının

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.