DOLAR 32,5698 0.16%
EURO 34,8953 0.63%
ALTIN 2.433,390,04
BITCOIN 21701870.59236%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:59

AKŞAMA KALAN SÜRE

İstismara uğramış çocukların tepkilerini anlamak hayati önem taşıyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • İstismara uğramış çocukların tepkilerini anlamak hayati önem taşıyor!

İstismara uğramış çocukların tepkilerini anlamak hayati önem taşıyor!

ABONE OL
26 Mart 2024 12:48
İstismara uğramış çocukların tepkilerini anlamak hayati önem taşıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı çocuklar öfke sorunları yaşıyor ya da içe kapanabiliyor!

İstismara uğrayan bir çocuğun reaksiyonlarını anlamanın ehemmiyetine işaret eden uzmanlar, kimi çocuklar öfke sorunları yaşayabilirken, oburlarının içe kapanabileceğini, yeme içme düzensizlikleri ve uyku sorunları üzere birçok farklı davranış gözlemlenebileceğini söylüyor.

Çocukların uğradıkları tacizin ne olduğunu bilemeyebileceğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuklar kendilerini inançta hissettiklerinde ve yargılanmadıklarını düşündüklerinde, duvarlarını indirir ve olayları açıklarlar. Oyunlar, fotoğraflar, sohbetler ve yürüyüşler üzere etkinlikler, çocukların kendilerini tabir etmelerine yardımcı olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, süngerli odada mahallenin çocuklarının yıllarca istismar edilmesi olayı ve çocuklara cinsel istismarın önlenmesi konusunu kıymetlendirdi.

“İstismarın fark edilmemesi mümkün değil”

“Çocukların istismar üzere büyük travmatik bir olaya maruz kaldığında, bu durumun fark edilmemesi mümkün değildir.” diyen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, her çocuğun kendini farklı yollarla tabir ettiği göz önüne alındığında, çocukların yaşlarına bağlı olarak sözel yahut sözel olmayan davranışlar sergilediğinin bilinmesi gerektiğini lisana getirdi.

“Bazı çocuklar öfke sorunları yaşayabilirken, başkaları içe kapanabilir”

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bu nedenle, istismara uğrayan bir çocuğun yaş devri ve ferdî gelişimi, yansılarını anlamak için değerlidir. Çocukların yaşlarına ve kişilik yapılarına nazaran, istismar üzere büyük bir travma karşısında farklı davranışlar sergileme olasılıkları vardır. Örneğin, birtakım çocuklar öfke sorunları yaşayabilirken, öbürleri içe kapanabilir. Evvelce zevk aldıkları aktivitelerden keyif alamama, yeme içme düzensizlikleri, uyku sorunları üzere birçok farklı davranış gözlemlenebilir.” dedi.

“Ebeveynlerin çocuğun davranışlarını istismar olarak tanımlamamaları sıkça görülen bir durum”

Ancak, ebeveynlerin bu davranışları istismar olarak tanımlamamaları ve öbür sebeplere yormalarının da sıkça görülen bir durum olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, şöyle devam etti:

İlginizi Çekebilir;  En keyif alacağınız öğünü tercih edin

“Örneğin, çocuğun oyunlardaki başarısızlığını yahut arkadaşlarıyla yaşadığı hengameleri istismara bağlamak yerine, farklı açıklamalar bulabilirler. Bu durumda, ebeveynlerin çocuklarının davranışlarını anlamak ve pahalandırmak yerine, kendi iç dünyalarında bir sorgulama yapmaları gerekebilir.

“Ebeveynler, çocuklarının duygusal ve davranışsal değişikliklerini dikkatle gözlemlemeli”

Çocuk istismarı konusunda farkındalık ve eğitim, ebeveynlerin çocuklarının davranışlarını yanlışsız bir formda değerlendirmelerine ve gerektiğinde profesyonel yardım almalarına yardımcı olabilir. Ebeveynlerin, çocuklarının duygusal ve davranışsal değişikliklerini dikkatle gözlemlemesi ve gerekli durumlarda uzmanlardan dayanak alması değerlidir.

Sonuç olarak, çocukların istismara maruz kaldığında gösterdikleri davranışlar ebeveynler için değerli bir işarettir ve bu davranışların gerçek bir formda kıymetlendirilmesi ve ele alınması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocuklarını dinlemesi ve onların gereksinimlerine hassas bir formda cevap vermesi, çocukların güvenliğini ve yeterli oluşunu sağlamak için değerlidir.”

Aileler çocuklara nasıl yaklaşmalı?

Çocukların ailelerine olan inancının, kendilerini tabir etmelerini sağlayacağını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Ancak, yetişkinler olarak, çocuklarla bağlantı kurmak her vakit kolay değildir zira onların bağlantı lisanı bizimkinden farklı olabilir. Ayrıyeten, çocuklar uğradıkları tacizin ne olduğunu bilemeyebilirler. Bu nedenle, çocukları anlamak için onların lisanlarını anlamamız gerekmektedir. Çocuklar kendilerini inançta hissettiklerinde ve yargılanmadıklarını düşündüklerinde, duvarlarını indirir ve olayları açıklarlar. Bu nedenle, çocuklarla irtibat kurarken, onların lisanından konuşmaya başlamalıyız. Oyunlar, fotoğraflar, sohbetler ve yürüyüşler üzere etkinlikler, çocukların kendilerini tabir etmelerine yardımcı olabilir.” diye konuştu.

“Çocuklar lakin, hürmet ve sevgi olduğunda kendilerini açarlar”

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuğun zihninde “eğer anlatırsam, annem ve babam bana inanır, güvenir ve bana kızmayacaklardır” kanısını oluşturmanın kıymetine vurgu yaparak, “Çocuklar, cezalandırılacaklarını düşündükleri durumlarda konuşmaktan kaçınırlar. Kolay bir mantıkla, ceza olduğunda kendilerini kapatırlar yahut uzaklaşırlar. Lakin, hürmet ve sevgi olduğunda kendilerini açarlar. Bu nedenle, çocukların inançlı ve destekleyici bir ortamda büyümelerini sağlamak değerlidir. Bu halde, çocukların kendilerini tabir etmeleri ve olumsuz tecrübelerini paylaşmaları daha kolay olacaktır.” kelamlarına ekledi.

İlginizi Çekebilir;  Soğuk Algınlığı Salgınına Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.