DOLAR 32,5892 0.18%
EURO 34,9322 0.72%
ALTIN 2.439,320,28
BITCOIN 21751310.93943%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir’de ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ Düzenlendi
  • Haberuc
  • Eğitim
  • İzmir’de ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ Düzenlendi

İzmir’de ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ Düzenlendi

ABONE OL
10 Şubat 2024 15:00
İzmir’de ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Toplumsal ve Ekonomik Ahenk Projesi’ (SEUP) kapsamında, Mesleksel Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası tarafından Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanan proje kapsamında, Balçova Termal Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcileri, mesleksel eğitimde iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıya İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ulusal Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, MEB Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleksel Eğitim Daire Lideri Süleyman Akgül, Toplumsal Ortaklar ve Projeler Daire Lideri Mustafa Günay, Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Hakikat ve İlker Erarslan ile dal birliği yöneticileri, özel kesim temsilcileri, ilçe ulusal eğitim müdürleri ve mesleksel eğitim veren okulların yönetici ve öğretmenleri katıldı.

Toplantıda, Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İzmir’de yürütülen mesleksel ve teknik eğitim çalışmaları ve sayısal bilgilerden oluşan bir sunum yaptı. Toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, konuşmasında bölümün insan kaynağı muhtaçlıkları, meslek liseleriyle iş birliği modelleri ve istihdamın artırılması için görüş ve tekliflerin alınacağı aktifliğin ehemmiyetine değindi.

 

Meslek Liseleri Tematik Olacak, Fabrikaların İçinde Okul Açılacak

MEB Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, toplantının mesleksel eğitimde sektörel işbirliğini güçlendirmek, mesleksel eğitimin kalitesini artırmak, öğrencileri daha âlâ yetiştirmek ve iş dünyası ile aktif bir bağlantı kurulması maksadıyla düzenlendiğini belirtti.

Mesleki eğitimle sektörel işbirliğinin hedefinin, öğrencileri iş dünyasına daha yeterli hazırlamak olduğunu tabir eden Karagöz, ortaokul seviyesinde ‘meslekle buluşma’ formunda bir programı hayata geçirme kademesinde olduklarını vurgulayarak şunları kaydetti: “Yedinci ve sekizinci sınıftaki öğrencilerimizin, meslek liselerimizin aşikâr alanlarında mesleksel eğitim ile buluşmasını sağlayacağız. Bu öğrencilerimiz meslek liselerimizin uygun, inançlı ortamlarında meslek dersi öğretmenlerimizin nezaretinde, okul dışı vakitlerde, kendilerine uygun olduğunu düşündükleri ve bir ekip maharetlerini geliştirebilecekleri bir mesleksel eğitim alacaklar. Alınan modüllerle, vakit içerisinde iş piyasasına geçişlerine ait meslek evrakı almalarının da önünü açacağız.”

İlginizi Çekebilir;  AXA Sigorta'da Üst Düzey Atamalar

Bölge okulları kurma konusunda Bakanlığın çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Karagöz, meslek liselerinin tematik hale geleceği bilgisini verdi. Mesleksel eğitimin en büyük paydaşlarının iş dünyası temsilcileri olduğunu kaydeden Karagöz, kimi işletmelerin eğitim ve üretimin iç içe geçtiği bir modele dönüştürülerek fabrikaların içinde okul açılacağını belirtti.

 

Sektörle İş Birliği İçindeyiz

Toplantıda konuşan Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, mesleksel ve teknik alanda kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Mesleksel ve teknik eğitimin, globalleşen dünyanın getireceği mümkün meselelere karşı bireylerin potansiyellerini geliştirecek en tesirli araç olduğunu söyleyen Yahşi, son yıllarda mesleksel eğitimde yakalanan muvaffakiyetin gün geçtikçe ivmelenerek ülke kalkınmasına güç kattığını tabir etti.

İzmir’de meslek liselerinin doluluk oranlarının arttığını belirten Yahşi, mesleksel eğitimde dalla iş birliği içerisinde değişen kaidelerin gidişatına nazaran ortak akılla hareket edildiğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının akabinde MEB Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz’ün moderasyonunda kesim temsilcileri ve mesleksel ve teknik eğitim okul yöneticileri ve öğretmenleri tarafından özel dal ve mesleksel eğitim iş birliğinin geliştirilmesi için istişare oturumu düzenlendi. Dalın insan kaynağı muhtaçlıkları, meslek liseleriyle iş birliği modelleri ve istihdamın artırılması için iştirakçilerden alınan görüş ve teklifler toplantı bitiminde raporlandı.

 

‘SEUP II’ 15 Vilayette Devam Ediyor

‘Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Toplumsal ve Ekonomik Ahenk Projesi II’ (SEUP II) ile ilgili iştirakçileri bilgilendiren bağlantı uzmanı Eda Zaloğlu, 2017 yılında birinci fazı başlayan proje ile mesleksel ve teknik eğitimin erişilebilirliğinin artırılması ve eğitim ortamlarının uygunlaştırılması konusunda birçok çalışma yapıldığını kaydetti.

Birinci fazını tamamlayan proje, yeni periyodunda İzmir de dâhil olmak üzere toplam 15 vilayette yürütülüyor. “SEUP II” olarak isimlendirilen bu yeni devirde İzmir’de desteklenen okullara Bornova Mimar Sinan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Bornova Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile Süleyman Demirel Çok Programlı Anadolu Lisesi de eklendi. SEUP Projesi’nin istihdama, bölgesel ve ulusal kalkınmaya olan takviyesi, mesleksel ve teknik eğitimin güzelleştirilmesine verdiği katkılar projenin ikinci fazında artarak devam ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Bulut güvenliğinin 2026 yılına kadar Güvenlik Operasyon Merkezinin görevi haline geleceği tahmin ediliyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.