DOLAR 32,2479 0.15%
EURO 34,8506 -0.03%
ALTIN 2.413,460,16
BITCOIN 2183630-2.40487%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Koç üniversitesi’nin 30.yılında 30 mezun üstün başarıları için ödüllendirildi
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Koç üniversitesi’nin 30.yılında 30 mezun üstün başarıları için ödüllendirildi

Koç üniversitesi’nin 30.yılında 30 mezun üstün başarıları için ödüllendirildi

ABONE OL
5 Aralık 2023 12:24
Koç üniversitesi’nin 30.yılında 30 mezun üstün başarıları için ödüllendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NİN 30. YILINDA 30 MEZUN ÜSTÜN BAŞARILARI İÇİN ÖDÜLLENDİRİLDİ

 

Geleceğin önderlerinin yetişeceği bir mükemmeliyet merkezi olma amacıyla kurulan Koç Üniversitesi, üstün başarılarıyla topluma katkı sağlayan mezunlarını ödüllendirmek hedefiyle “Mezun Ödülleri” programını başlattı. Koç Üniversitesi’nin 30. yılında farklı kategorilerde verilen 30 ödül, bu yıl birinci kere sahiplerini buldu. Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenen merasimin açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Sitti, “20.000’i aşkın mezunumuzun birbirinden kıymetli muvaffakiyetlerini Üniversitemizin 30’uncu, Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünde ödüllendirmek istedik” dedi. 

 

Araştırma ve inovasyon alanında dünyaya form veren araştırma kurumları ortasına girme gayesiyle çalışmalarını sürdüren Koç Üniversitesi 30’uncu yılında 20 binin üzerinde öğrencinin mezun olduğu bir yüksek öğretim kurumu olma özelliği taşıyor. Bu misyon çerçevesinde, etraflarına bıraktıkları kalıcı tesirlerle yeni kuşaklara de ilham verecek mezunların ödüllendirilmesi emeliyle Koç Üniversitesi, Mezun Mükafatları programını başlattı. 

 

Bu yıl birinci kere gerçekleştirilen ödül programı kapsamında Koç Üniversitesi topluluğunun tüm üyeleri, üniversitenin memleketler arası nitelikte, yaratıcı, objektif düşünebilen ve liderlik vasıflarına sahip bireyler yetiştirme vizyonunu yansıtan mezunlar ortasından aday göstermeye davet edildi. Koç Üniversitesi’nin üst seviye akademik ve idari yöneticilerinden oluşan bir seçici heyetin bu adaylar ortasından belirlediği isimlere, 30 Kasım Perşembe akşamı Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenen merasimde mükafatları takdim edildi.

 

Törenin açılış konuşmasını Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Sitti yaptı. Bu yıl birinci kere gerçekleştirilen ve her beş yılda bir tekrarlanması planlanan Mezun Ödülleri’yle ilgili Prof. Dr. Metin Sitti şu bilgileri paylaştı: “Üniversitemiz 30 yıldır çok büyük atılımlarda bulundu. Genç bir üniversite olarak Türkiye’de eğitimde, araştırmada, girişimcilikte büyük yollar katetti ve bir mükemmeliyet merkezi haline geldi.” 20.000’in üzerinde Koç Üniversitesi mezununun birbirinden pahalı muvaffakiyetlerini ödüllendirmek için Cumhuriyetin 100’uncu, üniversitenin 30’uncu yıldönümünün manalı bir vakit olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Metin Sitti, “Bir üniversitenin başarısı nedir, diye sorarsanız, bence en değerli göstergelerinden biri mezunlarının başarısıdır” dedi.

 

Koç Üniversitesi mezunlarının kendi iş alanlarının yanı sıra, farklı alanlarda ortaya koydukları başarılı çalışmalarla toplumsal gelişmeye sağladıkları katkı dikkate alınarak verilen mükafatlar için şu kategoriler oluşturuldu: “Seçkin Mezun”, “İş Dünyasında Liderlik”, “Sanat ve Medya Alanında Başarı”, “Bilim ve Teknoloji Alanında Başarı”, “Akademi Alanında Başarı”, “Sağlık Alanında Başarı”, “Girişimci Mezun”, “Sosyal Etki”, “Uluslararası Başarı”, “Örnek Mezunlar Grubu”, “En Çok Bağış Yapan Sınıf”.

 

Jüri değerlendirmelerinin akabinde, Seçkin Mezun Ödülü, akademik manada dünya çapında edindiği muvaffakiyetler, iktisat, iş dünyası ve global kalkınmaya taraf veren çalışmaları ve Koç Üniversitesi’ne yaptığı katkılar ile 2003 İktisat Kısmı mezunu Prof. Dr. Ufuk Akçiğit’e takdim edildi. 

 

İş Dünyasında Liderlik Ödülü uluslararası arenada gösterdiği liderlik başarısı ile 2001 İktisat Kısmı mezunu Sedef Ayhan’a, şirketinin ekonomik katma paha manasında büyük bir muvaffakiyete imza attığı satış sürecinin liderliğini üstlenen 2008 İktisat Kısmı mezunu Ömer İnönü’ye, dönüştürücü liderlik hünerleriyle yalnızca iş dünyasına değil, akademik çevrelere ve sivil toplum kuruluşlarına olan katkıları ile 2001 EMBA mezunu Barış Karakullukçu’ya ve Türkiye’de sanayi ve sanayinin gelişimine katkılarından ötürü 2011 EMBA mezunu Özgür Burak Akkol’a verildi. 

 

Sanat ve Medya Alanında Muvaffakiyet Ödülü’nün sahipleri otuz yıllık sanat mesleği ve bu mesleğe sığdırdığı ses getiren muvaffakiyetleri ile Mor ve Ötesi üyelerinden, 2000 İşletme Kısmı mezunu Kerem Kabadayı’ya, medya bölümündeki başarılı mesleği, aktif yayıncılığı ve ses getiren televizyon programları ile 2003 Sosyoloji Kısmı mezunu Ece Üner’e, yazılı ve görsel medyadaki başarılı ve ses getiren çalışmaları ve yeni medyayı aktif kullanımı ile 2002 Psikoloji Kısmı mezunu Refika Birgül’e verildi. 

 

Bilim ve Teknoloji Alanında Muvaffakiyet Ödülü güvenli optik bağlantı, fiber-optik sensörler, fotonik sistemler ve yarı-iletken lazerler alanlarında akademiye ve teknoloji geliştirmeye yaptığı değerli katkılar ile 2002 Fizik Kısmı mezunu Prof. Dr. Sarper Özharar’a, üstün başarılı akademik çalışmalarının yanı sıra otomotiv kesiminde ve ulaştırma teknolojilerinde sanayiye istikamet veren Ar-Ge faaliyetleri ile 2013 Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans ve 2017 doktora programı mezunu Dr. Seyhan Uçar’a, bilgisayarla görü, grafik sürece ve yapay zekâ alanlarında akademiye ve teknoloji geliştirmeye yaptığı kıymetli katkılar ile 2006 Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği kısımları mezunu Prof. Dr. Cengiz Öztireli’ye takdim edildi. 

 

Akademi Alanında Muvaffakiyet Ödülü mühendislik alanındaki üstün başarılı akademik çalışmalarının yanı sıra akademik dünyadaki liderlik rolü ve “Koç Üniversitesi mezunu birinci Rektör” unvanı ile 2005 Sanayi Mühendisliği yüksek lisans ve 2009 Sanayi Mühendisliği ve İşletme İdaresi doktora programı mezunu Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe’ye, finans alanınla yaptığı üstün başarılı akademik çalışmaları ile 2000 İktisat ve İşletme kısımları mezunu Prof. Dr. Işıl Erel’e, Avrupa Siyaseti ve Çağdaş Türkiye Çalışmaları alanındaki üstün başarılı akademik faaliyetleri ile 2000 Memleketler arası Bağlar Kısmı mezunu Prof. Dr. Yaprak Gürsoy’a, pazarlama alanında yaptığı üstün başarılı akademik çalışmaları ile 2003 İşletme lisans ve 2013 İşletme doktora programı mezunu Prof. Dr. Gülen Sarıal Abi’ye verildi. 

 

Sağlık Alanında Muvaffakiyet Ödülü’nün sahipleri Psikiyatri Hemşireliği konusunda yaptığı akademik çalışmalarıyla sıhhat alanına yaptığı katkılar ile 2008 Hemşirelik Fakültesi mezunu Doç. Dr. Gül Dikeç, sıhhat alanında memleketler arası seviyede önde gelen kurumlarda sürdürdüğü akademik ve klinik çalışmalar ile 2016 Tıp Fakültesi mezunu Dr. Özge Parıltı Aktaş ve pandemi periyodunda halk sıhhati alanındaki kıymetli çalışmaları ve bilhassa sıhhat alanında yer aldığı toplumsal sorumluluk projeleri ile 2007 Hemşirelik Fakültesi mezunu Hanife Ebru Dönmez oldu. 

 

Girişimci Mezun Ödülü yazılım ve taşınabilir oyun dünyasındaki ilham veren muvaffakiyetleri ile 2012 Bilgisayar Mühendisliği Kısmı mezunu Soner Aydemir ve 2014 Bilgisayar Mühendisliği Kısmı mezunu İkbal Namlı’ya, şirketlerin büyük ölçekli ve karmaşık kararları otomatikleştirmesine yardımcı olmak hedefiyle geliştirilen Arena isimli yapay zekâ teşebbüsü ile 2006 Bilgisayar Mühendisliği lisans ve 2008 Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans mezunu Ahmet Engin Ural’a, teknolojik eserlerin yenilenmesi ve tekrar kullanıma kazandırılması hedefiyle kurmuş oldukları teşebbüsleri ile operasyon ağlarını Türkiye’nin dört bir yanına yayarak kıymetli bir muvaffakiyete imza atan 2017 Makine Mühendisliği Kısmı mezunu Mehmet Akif Özdemir ve 2017 İşletme Kısmı mezunu İsmail Dinçer’e, girişimcilik ve inovasyon alanındaki başarılı mesleği ile memleketler arası pazarda göstermiş olduğu üstün muvaffakiyetler nedeniyle 2006 Bilgisayar Mühendisliği Kısmı mezunu Selçuk Atlı’ya takdim edildi. 

 

Sosyal Tesir Ödülü toplumsal cinsiyet eşitliği, hukukta cinsiyet temelli ayrımcı düzenlemeler, işyerinde cinsiyetçilik mevzularındaki savunuculuk çalışmaları nedeniyle 2012 Hukuk Fakültesi mezunu Aslı Karataş’a, her çocuğun nitelikli öğretmenler aracılığıyla çağdaş ve nitelikli eğitim alma hakkını elde etmesi için yaptığı çalışmalar nedeniyle 2021 MBA mezunu Arzu Atasoy’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin en genç milletvekillerinden biri olarak aldığı sorumluluk, genç işsizliği, üniversiteli gençlerin sıkıntıları, bayana şiddet üzere dezavantajlı kümelerin problemleri odaklı çalışmaları ve Amasra maden faciası sonrası bölgede madenci hakları savunuculuğu ile ailelere verdiği dayanak nedeniyle 2012 Hukuk lisans ve 2018 Hukuk yüksek lisans mezunu Aysu Bankoğlu’na verildi. 

 

Uluslararası Muvaffakiyet Ödülü’nün sahipleri iş ömründe milletlerarası seviyede gösterdiği üst seviye yöneticilik ve liderlik muvaffakiyetleri ile 1998 MBA mezunu Şükrü Dinçer ve milletlerarası seviyede çok taraflı haberciliği ve dış siyaset alanındaki tecrübeli gazetecilik çalışmaları ile Hümeyra Pamuk oldu. 

 

Örnek Mezunlar Kümesi Ödülü 2011 yılında mezun temsilcisi Özüm İlter Demirci’nin teşebbüsleri ile kurulan İzmir Mezunlar Grubu’na ve 2015 yılında Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesinde kurulan ve Anadolu Bursiyerleri Programı faydasına her yıl farklı bir oyun sahneye koyan Koç Mezunlar Tiyatro Topluluğu’na verildi. 

 

En Çok Bağış Yapan Sınıf Ödülü ise 2017 yılında Anadolu Bursiyerleri Programı faydasına başlatılan mezun sınıfları bağış kampanyasına en yüksek oranda iştirak göstermesi, en yüksek ölçüde bağış geliştirmesi ve her yıl bağış gayesine ulaşan birinci sınıf olması nedeniyle 2007 sınıfına takdim edildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.