DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2272 0.47%
ALTIN 2.629,880,32
BITCOIN 21414021.35904%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Öğrenciler Deneyimlerini Türkçe Anlattı

Öğrenciler Deneyimlerini Türkçe Anlattı

ABONE OL
21 Temmuz 2023 11:24
Öğrenciler Deneyimlerini Türkçe Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Üniversitesi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) birlikte düzenlediği yaz okulu için Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen Türkoloji öğrencileri, bir yandan Türkçelerini geliştirirken bir yandan da Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor.

Ankara Üniversitesi ile YTB ortasında geçtiğimiz yıl imzalanan protokol kapsamında bu yaz Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Lisan Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) bünyesinde “Türkoloji Yaz Okulu” açıldı.

Temmuz ve Eylül ayları ortasında devam edecek programa bu yıl Polonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve Hırvatistan’da Türkoloji okuyan 138 üniversite öğrencisi katıldı. Türkçe düzeylerine nazaran 4 başka kümeye ayrılan öğrenciler, Türkçe lisan eğitiminin ötesinde; Türkçenin tipolojisi, yazım kuralları, sözcük bilgisi, Türkçenin tarihî gelişimi, Türk muharrir ve metin incelemesi, Türk edebiyatının giriş bahisleri üzere akademik manada da pek çok bilgiyle donatılıyor. Öğrenciler, program kapsamında düzenlenen çeşitli seyahat ve kültürel etkinliklere katılarak, Türk kültürünü tanıma fırsatı yakalıyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve YTB Lideri Abdullah Eren, “Türkoloji Yaz Okulu” öğrencileri ile Rektörlük 100. Yıl Salonu’nda düzenlenen programda bir ortaya geldi.

“Öğrencilerin Buradan Çok Hoş Hislerle Ayrılacağı Kanaatindeyim”

Rektör Ünüvar, Avrupa’nın dört bir tarafından Türkiye’ye gelen öğrencilerin Türkçe etrafında buluşmasından büyük memnuniyet duyduğunu söz etti.

Türkçelerini geliştirmek için gelen öğrencilerin, buradan çok hoş hislerle ayrılacaklarını ve burada yaşadıkları hoşlukları ülkelerine döndüklerinde yakınlarına ve arkadaşlarına anlatacaklarını söz eden Ünüvar, “Ben Türkoloji okuyan arkadaşlarımızın Türkçelerini geliştirmek gayesiyle buraya geldiklerini zannediyordum fakat gördüm ki onlar Türkçeden fazla Türkiye’yi öğrenmeye uğraş etmişler. Ve buradan da çok hoş hislerle ayrılacakları kanaatindeyim” dedi.

“Hem Türkçe Öğreniyorsunuz Hem de Türkiye’nin Birer Gönüllüsü Oluyorsunuz”

YTB Lideri Abdullah Eren ise, Türkoloji’nin Türkiye’nin öteki ülkelerle ilgilerini geliştirmesi için kıymetli bir araç olduğuna dikkat çekerek, “Sizler aslında hem Türkoloji öğrencisi olarak Türkçe öğreniyorsunuz hem de Türkiye’nin birer gönüllüsü oluyorsunuz. Bu programı da sizlerle bağlantılarımızı geliştirmek ve sizleri daha yeterli tanımak için kurguladık” sözlerini kullandı.

Öğrencileri, üniversite hayatlarını bitirdikten sonra da Türkiye’ye davet eden Eren, “İnşallah biz bu yaz okulunu ısrarlı bir biçimde devam ettirirsek eminim ilerleyen yıllarda dünyanın çok farklı yerlerinden Türkoloji öğrencileri Türkiye’ye gelmek isteyecek. Tahminen yaz okulu kapasitemizi yetiremeyeceğiz lakin kıymetli olan Türkçe yaygınlaşsın; Türkçeyi bilen, konuşan insanların sayısı artsın. Biz de Türkçe üzerinden ülkelerimiz ortasındaki ilgilere katkı sağlayalım” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Timur Gültekin de “Türkoloji Yaz Okulu” programı ile Türkçe lisan eğitiminin yanı sıra bilhassa toplumsal aktiviteler, seyahatler, sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler ile kültürel etkileşim sağlamasının ve Türk kültürünün tanıtılmasının amaçlandığını kaydetti.

Öğrenciler Tecrübelerini Türkçe Anlattı

Programda birtakım öğrenciler, Türkçe teşekkür konuşması yaparak, eğitim programıyla ilgili kanılarını lisana getirdi.

Litvanya’dan eğitime katılan Vykınta Bareıkyte, Türk yemeklerini sevdiğini, en çok Adana kebabını beğendiğini tabir ederken, “Hamamönü, Ankara Kalesi ve Anıtkabir’i çok beğendim. Bu mühlet zarfında Eskişehir ve Kapadokya’yı da gezdim ancak öbür kentleri de çok merak ediyorum. Fırsat olursa tekrar gelmek isterim. Bol bol konuşma pratiği yaptık, yeni sözler öğrendim. Keşke Türkiye’de daha uzun kalabilseydim” tabirlerini kullandı.

Sırbistan’dan gelen Mladen Mladenovic de fakültesine Ankara Üniversitesi TÖMER’de yaz okulu olacağı haberi geldiğinde bu fırsatı kaçırmak istemediğini belirterek, “Burada hepimiz kendimizi konutumuzda üzere hissediyoruz” diye konuştu.

Polonya’dan Olıwıa Pawlık ise, yaz okulunda Türk lisanı ve kültürü hakkında yeni bilgiler öğrendiğini ve birçok yeni arkadaş edindiğini söyledi.

Hırvatistan’dan Laura Kufrin de derslerin çok eğlenceli geçtiğini lisana getirdi. Bu programın kendileri için olağanüstü bir anı olacağına inandığını söz eden Kufrin, kendilerine bu imkânı sağlayan Ankara Üniversitesine, TÖMER’e ve YTB’ye teşekkür etti.

Konuşma yapan öğrencilere günün anısına plaket verilirken, program anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.