DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19871591.99624%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Rektör Hotar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşşekür etti 
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Rektör Hotar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşşekür etti 

Rektör Hotar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşşekür etti 

ABONE OL
31 Ocak 2024 11:48
Rektör Hotar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşşekür etti 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitimden sıhhate, araştırma-geliştirme faaliyetlerinden teknolojiye kadar geniş bir alanda gerçekleştirilen yatırımlarla bilim dünyasındaki yükselişine sürat kazandırmayı amaçlayan Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Üniversiteye katkılarından ötürü teşekkür geldi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin 20 devlet araştırma üniversitesinden birisi olan DEÜ’ye yakın ilgisinin ve takviyesinin sayesinde birçok değerli yatırımı kısa müddette hayata geçirmeyi başardıklarını kaydederek, “İhtiyaç duyduğumuz her türlü imkanı bizlere sunan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bugüne kadar Araştırma Üniversitemize sağlamış olduğu takviyelerden ötürü şahsım ve Üniversitem ismine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Türkiye’nin esaslı yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), son periyotta hizmete aldığı fakülteler, laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve hizmet üniteleriyle büyümesini sürdürüyor. Eğitimden sıhhate, teknolojiden toplumsal bilimlere kadar geniş bir alanda gerçekleştirilen yatırımlarla bilim dünyasındaki yükselişine sürat kazandırmayı amaçlayan DEÜ’den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Üniversiteye katkılarından ötürü teşekkür geldi. Topluma hizmet misyonu çerçevesindeki yatırımlarıyla vatandaşlardan da takdir gören DEÜ, son olarak uzaktan sıhhat hizmeti uygulamasını çok yakında hayata geçireceğini duyurmuştu.

“İLGİSİ VE DAYANAĞINA MİNNETTARIZ”

Kendisi de Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu olan, DEÜ’nün birinci bayan Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan’ın, Türkiye’nin 20 devlet araştırma üniversitesinden birisi olan DEÜ’ye yakın ilgisinin ve takviyesinin sayesinde birçok değerli yatırımı kısa müddette hayata geçirmeyi başardıklarını kaydeden Rektör Hotar, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirebilmemiz için eğitimden sıhhate, teknolojiden toplumsal bilimlere, gereksinim duyduğumuz her türlü imkanı bizlere sunan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bugüne kadar Araştırma Üniversitemize sağlamış olduğu dayanaklardan ötürü şahsım ve Üniversitem ismine şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında işaret ettiği ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuna uygun, tam bağımsızlık hayalimizi gerçeğe dönüştürecek proje, hizmet ve buluşları Üniversitemiz ekosisteminde yürütmeyi sürdüreceğimizi belirtiyor; bu gaye doğrultusundaki yeni gelişmeler için şimdiden sabırsızlandığımızı tabir etmek istiyoruz” sözlerinde bulundu.

NELER YAPILDI?

Tam akredite fakülteleri ve hizmet üniteleriyle dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi’nde son devirde hayata geçirilen projeler hakkında da bilgi veren Rektör Hotar, şunları aktardı: “Araştırma Üniversitemizde son periyotta;

-Diş Hekimliği Fakültesini kurduk ve buraya bağlı olarak Ağız ve Diş Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Fantom Laboratuvarını açtık.

-Halk sıhhati açısından vazgeçilmez olan ve kentimizin de birinci Veteriner Fakültesini Kiraz’da kurduk. Veteriner Fakültemizde yakın vakitte yeni hizmet üniteleri olan Besin Hijyeni ve Teknolojisi Araştırma ve Uygulama Ünitesi, Nekropsi (Otopsi) Salonu ve Türkiye’de Veteriner fakültelerinde bir birinci olan Elektron Mikroskopi Laboratuvarı’nın açılışlarını yaptık.

-Araştırma Uygulama Hastanemiz, çok yakında uzaktan sıhhat hizmeti uygulamasını devreye alıyor. Böylece hastalara, hekimlerle imajlı görüşme imkanı sağlayarak tedavi sunacağız. Bu hizmetimiz İzmir ve Ege Bölgesi’nde bir birinci olarak da dikkat çekiyor.

-Yabancı Lisanlar Yüksek Okulumuzu, 50 milyon TL’lik yatırımla yeni binasına kavuşturduk.

-Temelini Aliağa’da attığımız Mesleksel ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin inşaatını tamamladık. Toplam 200 yatak kapasitesi ve üç bloktan oluşan 52 bin metrekare kapalı alanı bulunan hastanemizin kısa müddette hizmet vermesini sağlayacağız.

-Bilişim altyapısı ve bilgi güvenliğine yönelik uygulamalarımızı, 6.4 milyon TL’lik yatırımla yeniledik.

-Tınaztepe Yerleşkemizdeki spor kompleksi ile Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu ve okçuluk alanımızı hizmete aldık.

-Yenilenebilir güç kaynaklarına yönelik olarak, Buca Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ve DEPARK üzere ünitelerimizde güneş elektrik santrallerini devreye aldık.

-Spor yatırımlarımız tüm süratiyle sürerken, birçok tertipte atletlerimizin başarılarıyla gururlandık. Tınaztepe Spor Salonu bünyesine, ismini Dünya Kıtalar Ortası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Türk ulusal sportmen Sinan Şamil Sam’dan alan ‘Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi’mizi kazandırdık.

-Üniversitemiz Toplumsal Bilimler Enstitüsü çatısı altında Toplumsal Bilimler Araştırma ve Data Laboratuvarı kurduk.

-Hemşirelik Fakültesi’nde Simülasyon Laboratuvarı hizmete alırken; yaklaşık 15 milyon TL yatırımla kurulan Oksijen Üretim Merkezini, hastanemize kazandırdık. Uyku Bozuklukları ve Epilepsi İzlem Merkezini açtık; Tıbbi Estetik ve Kozmetoloji Ünitesi yeniledik.

-Buca’daki Dokuzçeşmeler Yerleşkesinde bulunan Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (DEUZEM) yeni bir eğitim hizmeti olan ‘Sürdürülebilir Meta Sınıf’ı kazandırdık. Üniversitemizin yenilikçilik ruhunu ortaya koyan Meta Sınıfımız, ülkemizin ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu doğrultusunda belirlediği sürdürülebilir gelişme amaçlarını destekleyen, etrafa hassas ve teknoloji merkezli bir eğitim anlayışını temsil ediyor. 

-Bölgesel hizmet sunan hastanemiz bünyesinde, Türkiye’nin birinci Translasyonel Onkoloji Anabilim Kolu ile Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezini hizmete açtık. GETAT merkezimizde son olarak, ‘Ozon Sauna Kabini’ ismi verilen uygulamayı hizmete aldık.

-DEÜ Hastanemizin Gündüz Tedavi Merkezini, ameliyathanelerini, ortak kullanım alanlarını yeniledik.

-Yine Uygulama Araştırma Hastanesi bünyesinde; Türkiye’nin birinci Genetik Obezite Tarama Polikliniğini, Klinik Araştırma Uyum Ünitesi ile Şehit Yakınları ve Gazi Hizmetleri Ünitesini kısa müddet evvel kurduk. Hastanemizdeki mutfağın fiziki koşullarını güzelleştirdik. Hastanemiz bünyesinde çamaşırhane kurarak önemli tasarruf edilmesi sağladık.

-Ülkemizin sıhhat temalı birinci teknoparkı DEPARK’ın Balçova’daki 15 Temmuz Sıhhat ve Sanat Yerleşkesindeki alanının Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 60 oranında büyütülmesini sağladık. Bu kapsamda TGB-3 alanı içinde yer alan DEPARK Defne binamızın açılışını çok yakında gerçekleştireceğiz.

-15 Temmuz Sıhhat ve Sanat Yerleşkemizde, 118 milyon TL yatırım maliyeti olan yeni yemekhane binasının temelini attık. Buca Kız Öğrenci Yurdu, 28 milyon TL yatırım maliyeti ile yenilenerek merasimle açtık.

-Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitümüe, içerisinde binlerce yapıtın yer aldığı ve Türkiye’deki kamu üniversiteleri ortasında birinci olma özelliğine sahip ‘Sualtı Kültür Mirası, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi’ni kazandırdık.

-Yükseköğretim Konseyi tarafından hazırlanan ‘2023-Üniversite İzleme ve Kıymetlendirme Genel Raporu’nda kıymetli başarılara imza attık. Raporda, 3 farklı göstergede Türkiye birincisi olurken; 7 göstergede ise Türkiye’de birinci 5 içinde yer aldık.

-Üniversitemiz, Türk Uçak Sanayii Anonim Paydaşlığı (TUSAŞ) ile yerli üretime dayalı ulusal havacılık faaliyetlerini geliştirmek maksadıyla kapsamlı bir iş birliği protokolüne imza atmıştı. Protokol kapsamında Mühendislik Fakültemiz Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kısmı bünyesine kazandırılan “DEÜ-TUSAŞ Akış Dinamiği ve Benzetim Laboratuvarı”nın açılışını yaptık. Laboratuvarımız, geleceğin uçuş teknolojilerini şekillendirmek ve ulusal bir teşebbüs olarak dışa bağımlılığı azaltacak.

Bu ve gibisi birçok yatırımı mensuplarımızla birlikte, devletimizin dayanağı ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle hayata geçirdik. YÖKAK’ın (Yükseköğretim Kalite Kurulu) Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ne sahip Üniversitemiz, dünyanın birinci 500 üniversitesi ortasında kalıcı olarak yer almak ülküsüyle çalışmaktadır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.