DOLAR 32,8516 0%
EURO 35,1969 0.01%
ALTIN 2.449,72-0,32
BITCOIN 21823110.75504%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Romantik filmleri neden seviyoruz? Aşk filmleri hormonları coşturuyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Romantik filmleri neden seviyoruz? Aşk filmleri hormonları coşturuyor!

Romantik filmleri neden seviyoruz? Aşk filmleri hormonları coşturuyor!

ABONE OL
9 Mart 2024 13:36
Romantik filmleri neden seviyoruz? Aşk filmleri hormonları coşturuyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşk olgusunun sinemada, yokluğunun mutsuzluk ve büyük bir eksiklik, varlığının da sonsuza dek memnunluk getirebileceği vurgusuyla işlendiğine dikkat çeken uzmanlar, romantik sinemalarda ikili sonsuz mutluluğun garantilendiğini ve bu sayede izleyicinin kendisini masalsı bir gerçekliğin içinde bulduğunu söylüyor. Sinema boyunca romantik hislerin tetiklendiğini lisana getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Mert Sinan Bingöl, “Eğer sinema memnun sona gerçek ilerliyorsa ödül-haz hormonu olan Dopamin düzeylerinin, inançla bağlı olan Endorfinin ve bağlanma ile alakalı olan Oksitosin seviyelerinin artması beklenir… Şayet münasebet süreci yolunda gitmez ve sinema memnun sonla bitmezse, bu durumda gerilim hormonu olan Kortizol düzeyleri yükselecektir…” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Mert Sinan Bingöl, romantik ve aşk sinemaları izlemenin insan psikolojisine tesirini kıymetlendirdi.

“Bazı şahıslar yaşantılarındaki duygusal eksikliği romantik sinemalar izleyerek gidermeye çalışıyor”

Aşk olgusunun sinemada yokluğunun mutsuzluk ve büyük bir eksiklik, varlığının da sonsuza dek memnunluk getirebileceği vurgusuyla işlendiğine işaret eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Mert Sinan Bingöl, “Bu nedenle, Truva sinemasında savaş meydanlarında yahut Titanik sinemasında okyanusun ortasında binlerce kişinin vefatları değil, iki kişinin aşk hislerinin daha fazla dikkatimizi çektiğini fark ederiz. Birtakım şahıslar yaşantılarındaki duygusal eksikliği yahut zayıflığı romantik sinemalar izleyerek gidermeye çalışır. Birtakım şahıslar keyifli sonla biten tutkulu aşklara ve sahip çıkılan güçlü bağlara hasret duyar, birtakım şahıslar ise bastırmak zorunda kaldığı hislerin birçoğunu bu sinemalar aracılığı ile hissetme fırsatı yakalar.” dedi.

“İzleyici kendisini masalsı bir gerçekliğin içinde buluyor”

Tutkulu aşkın, romantik sinemalarda izleyiciye tek memnunluk kaynağı olarak sunulduğunu ve bu sinemalarda aşkın, maniler aşılarak elde edildiğini ve ikili sonsuz memnunluğu garantilediğini söz eden Dr. Mert Sinan Bingöl, “Bu sayede izleyici kendisini masalsı bir gerçekliğin içinde buluyor.” dedi. 

“İzleyici partnerini sinemadaki partnerle karşılaştırıyor”

Romantik sinemaların çoklukla en masalsı, en güçlü münasebet örneklerini husus edinerek, izleyiciye ‘vay be ne münasebetler varmış’ dedirttiğini kaydeden Dr. Mert Sinan Bingöl, “Bu, izleyiciye bir taraftan ağır hisler yaşatırken, öbür taraftan izleyicinin partnerini sinemadaki partnerle karşılaştırmasına sebep olur. Öte yandan gerçek ömürde, tutkulu aşk, eninde sonunda biterek altyapı varsa ‘sevgiye’, yoksa ‘boşluğa’ dönüşürken; sinemalarda ise, direktör, üstteki dönüşümü izlememize müsaade vermez ve çoğunlukla sinemasını tutkulu aşıkların kavuşmasıyla bitirir! Bu ise, bizde, tutkulu aşkın sonsuza kadar süreceği yanılsamasını yaratır ve sinemadan çıktığımızda bağımızda yahut hayatımızda bir şeyler eksikmiş üzere hissederiz…” diye konuştu.

“Romantik sinemaları, sevgili olan çiftler daha fazla tercih ediyor”

Dr. Mert Sinan Bingöl, “Romantik sinemaları, sevgili olan çiftlerin daha fazla tercih ettiğini düşünüyorum. Zira ‘yalnız’ insanların, romantik bağlantılara daha aralı bireyler olması beklenir. Romantik sinemalarda, birbirleri için çaba eden, fedakarlıklar yapan, partneri uğruna ölen karakterlerin varlığı kelam konusuyken, bu durum yalnızlığı şuurlu seçmiş yahut bir sebeple yalnızlığa mahkum bir biçimde hayatlarına devam eden insanların ilgisini çekmeyecektir.” dedi. 

Aşk sinemaları izlemenin hormonlara tesiri ne?

Film boyunca umut, heyecan, endişe hislerinin bir azalması bir artmasının beklendiğini, böylelikle romantik hislerin da tetiklendiğini söz eden Dr. Mert Sinan Bingöl, “Eğer sinema memnun sona gerçek ilerliyorsa ödül-haz hormonu olan Dopamin düzeylerinin, inançla alakalı olan Endorfinin ve bağlanma ile alakalı olan Oksitosin seviyelerinin artması beklenir… Şayet bağlantı süreci yolunda gitmez ve sinema keyifli sonla bitmezse, bu durumda gerilim hormonu olan Kortizol düzeyleri yükselecektir…” formunda konuştu.

Romantik sinemalarda verilen ana tema; ‘Acı çekilmeyen aşk yoktur’…

Romantik sinemalarda verilen ana temaların; ‘mutlu sona ulaşmak istiyorsan, aşk için gereğince acı çekmelisin! Acı çekilmeyen aşk yoktur! Lakin pürüzleri ve acıları aşarsan sonsuza dek memnun olabilirsin, yoksa ömür uzunluğu eksik ve yetersiz hissedeceksin!’ biçiminde olduğuna da işaret eden Dr. Mert Sinan Bingöl, “İşte bu kodlar nedeniyle, aşk sürecini acısız tahayyül edemeyiz! Başka taraftan tutkulu aşk, gücünün bir kısmını da rekabet duygusu yaratan ‘üçüncü’ şahısların varlığından alır! Bu tema, çabucak hemen tüm aşk sinemalarında işlenir! Böylelikle, çifti ayırmaya çalışan ‘üçüncü’ bireyler, bir biçimde alt edilerek zafer elde edilmeye çalışılır.” dedi.

“Titanik sinemasında Jack, Rose’u tıpkı gemiye binene kadar hiçbir formda tanımıyordu…”

İlişkilerde, bazen kahraman rolüne bürünerek ‘kurtarıcı’ fantezisinin sahnelendiğini, bazen de mağdur rolüne bürünerek ‘kurtarılma’ fantezisinin sahnelendiğini kaydeden Dr. Mert Sinan Bingöl, şöyle devam etti:

“Filmlerde gördüğümüz bu zıt roller, bize, o an ne kadar zorda olduğumuzu ve bu fanteziye ne kadar çok gereksinim duyduğumuzu hatırlatır! Titanik sinemasında Jack, Rose’u tıpkı gemiye binene kadar hiçbir biçimde tanımıyordu, buna karşın birkaç saat içerisinde uğruna ölecek kadar tutku hissedebilmişti! Bu kadar kısa müddette tanıması ve sevmesi mümkün olmadığına nazaran, demek ki Jack kendi ruhsal, fizyolojik ve duygusal muhtaçlıkları nedeniyle körkütük aşık olmuştu, yani devreye fanteziler girmişti.”

Aşk sinemaları izlerken empoze edilen bildiriler ne? 

Bu sinemalarda, gerçek aşkın, mutluluğun tek kaynağı olarak empoze edildiğini de tabir eden Dr. Mert Sinan Bingöl, “Bu sinemalar, yalnızca partnerimizle tamamlanabileceğimizi ve onsuz eksik kalacağımızı güçlü bir halde vurgular. Karakterlerin karşılaştıktan sonra bir türlü kavuşamamaları, daima pürüzlerle müsabakaları, şayet sonsuza dek memnunluğu yakalamak istiyorlarsa bu mahzurları aşmak zorunda kalmaları gerektiği vurgulanır! İzleyiciye, tutkulu aşk evresi yaşanmadığı sürece, mevcut münasebetlerinin ‘eksik ve kusurlu’ kalacağı empoze edilir…” formunda kelamlarını tamamladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.