DOLAR 33,0558 0.17%
EURO 36,0549 0.13%
ALTIN 2.619,931,97
BITCOIN 21422812.17017%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sağlık kuruluşlarının lokomotifi sağlık teknikerleri Yüksek istihdam edilme oranlarıyla dikkat çekiyor
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Sağlık kuruluşlarının lokomotifi sağlık teknikerleri Yüksek istihdam edilme oranlarıyla dikkat çekiyor

Sağlık kuruluşlarının lokomotifi sağlık teknikerleri Yüksek istihdam edilme oranlarıyla dikkat çekiyor

ABONE OL
26 Temmuz 2023 18:48
Sağlık kuruluşlarının lokomotifi sağlık teknikerleri Yüksek istihdam edilme oranlarıyla dikkat çekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık sisteminin ve sıhhat teknolojilerinin her geçen gün gelişimi ve toplumun sıhhate olan gereksinimi muhakkak meslek alanlarının yükselişini de beraberinde getirdi. Bu da toplum sıhhati alanında donanımlı sıhhat çalışanı yetiştiren Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Kısımlarına olan ilgiyi artırdı.   Prof. Dr. Mesut Karahan önlisans programlarından mezun olan nitelikli sıhhat teknikerlerinin sıhhat kuruluşları içerisinde adeta bir lokomotif vazifesi gördüğünü ve istihdam edilme oranlarının birçok dala kıyasla yüksek olduğunu söyledi.

Ülkemizde teknikerlik statüsünde sıhhat çalışanlarının yetişmiş olması kaçınılmaz seviyede kıymetli. Yetişmiş mezunlar yetiştirilebilmesi için de yüksek seviyede uygulama imkânları sunan Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulları ön plana çıkmaya başladı. Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mesut Karahan alandaki kısım ve programlar ile iş imkânları hakkında bilgi verdi. 

Evde sıhhat hizmeti son vakitlerin yükselen trendi  

Popüler istihdam platformu LinkedIn, 2023’ün birinci 3 ayında (1 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında) gerçekleştirdiği araştırmaya dikkat çeken Karahan, “Linkedln’in fiyatlı iş ilanlarının birinci sırasında ‘Hasta Hizmetleri Temsilcisi’ nin yer alması hayli çarpıcı. Listede 4. sırada da Konutta Sıhhat Lisanslı Pratisyen Hemşireler yer alıyor. Hemşirelik bir müddettir tüm dünyada yüksek talep görüyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu bilgiler Türkiye’ye değil, dünya geneline ait sayılar. Öğrencilerimiz, ‘Evde Bakım Hizmetleri’ üzere bir kısmı tamamladıklarında, yabancı lisan yetkinliğine de sahip olmaları halinde dünyanın her yerinde çok talep gören iş kolunda çalışabilme imkanına kavuşacaklar.” değerlendirmesinde bulundu. 

Sağlık hizmetleri alanındaki eğitimin uygulama ve pratiğe dönüşmesi çok önemli 

Derslerin uygulama ve pratiğe dönüşmesi gerekliliğinin çok kıymetli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mesut Karahan “Teoride görülen derslerin, uygulama ile pratiğe dönüştürülmesi çok değerlidir. Üsküdar Üniversitesinde bu eğitim modelini çok önemsiyoruz. Devir içinde alanında tecrübesi kanıtlanmış kurumlarda işletmede mesleksel eğitim ve yaz stajı imkânı veriyoruz. Bu uygulamalar sayesinde nitelikli, nitelikli mezunlarımız var. Yıllık mezun sayısı on binlerce ve bu mezunların istihdamı konusunda rastgele bir sorun bulunmuyor. Ülkemizde gerek devlet bünyesinde yer alan sıhhat kuruluşları gerekse özel sıhhat kuruluşları değerlendirildiğinde hayli fazla sayıda ve bunun yanı sıra sıhhat turizmi konusunda da önemli atılımlar var. Bu kuruluşların her birinde istihdam alanları bulunmaktadır.” dedi. 

Sağlık hizmetlerinde mesleğe olan sevgi ve azim muvaffakiyet getiriyor 

İş bulma oranının birebir vakitte kişinin mesleğine olan sevgisiyle ilintili olduğunu belirten Karahan “İstek, ilgi ve azim sıhhat alanındaki meslek kısımlarında çabucak meyvelerini veriyor. Dolayısı ile yanlışsız mesleği, hakikat programı seçmek epey kıymetli. Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde 36 programımız bulunuyor. Öğrencilerimiz, öncelikle istedikleri iş tariflerini düşünsünler. Hasta ile birebir temasın olabileceği bir iş tarifi mı isterler, yoksa aygıt teknikerliği üzerine ya da hasta örnekleriyle çalışılan bir laboratuvar yahut sıhhat kuruluşunun idare, evrak vb. süreçlerinde bir iş mi istediklerine dair karar versinler. Gerçek ve adayın özelliklerine de uygun olan kararın verilmesinin akabinde, süreç çok daha verimli geçecek, muvaffakiyet oranı artacak ve iş bulma süreci de kolay olacaktır.” dedi. 

Kendi laboratuvarlarını kurabilme imkânı elde ediyorlar… 

Bazı programların daha şanslı da olabileceğinin altını çizen Karahan, “Örnek vermem gerekirse ‘İlk ve Acil Yardım’ mezunları yani paramedikler birçok sıhhat kuruluşunda, ambulanslarda, 112 ünitelerinde ve hastanelerin acil servislerinde misyon alabilmektedir. ‘Anestezi’ mezunları, operasyonların gerçekleştirildiği çabucak hemen her kurumda istihdam edilebilmektedir. ‘Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri’ mezunları da misal halde ağır istihdam edilmektedir. Türkiye’de bu programda kullanılan aygıtlar birçok kuruluşta 7/24 aslına nazaran çalışmaktadır. Bu sebeple nitelikli mezunlara muhtaçlık daima devam etmektedir. Ayrıyeten el hünerinin ön planda olduğu ‘Diş Protez Teknikerliği’ programımız, kendi laboratuvarlarını kurabilme imkânı dahi kazandırmaktadır. Bunun dışında diş tedavilerinde diş tabipleriyle birlikte çalıştıklarından istihdam imkanı üst seviyede olan bir programımızdır. Buna emsal sayabileceğimiz çok farklı imkânlara sahip programlarımız bulunmaktadır. Hasebiyle tüm adaylar Üsküdar Üniversitesi SHMYO web sayfasına girerek programlarımız hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirler.” tavsiyelerinde bulundu.  

Devlet hastanelerinde 16 bin istihdam… 

Şehir hastanelerinin hasta ve dolayısı ile yatak kapasitelerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mesut Karahan “Şehir hastaneleri hayli kaliteli bir anlayışıyla vatandaşlarımıza sıhhat hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmeti eksiksiz yerine getirebilmek içinde önemli sıhhat profesyonellerine muhtaçlık olduğu aşikârdır. Bu sebeple SHMYO’dan mezun olan teknikerlerimiz için kıymetli istihdam imkanı sunmaktadır. Bir örnek verecek olursam, ‘Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik’ mezunları son KPSS alımlarında, devlet hastanelerinde 16 bin üzere önemli bir sayıda istihdam edilmiştir. Başka programlarımızda da farklı sayılarda önlisans KPSS puanı ile alımların yapıldığını biliyoruz.” tabirlerini kullandı. 

Karahan: “Teknolojik imkanlarıyla en gelişmiş laboratuvar imkânlarına sahip üniversitelerin başında geliyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mesut Karahan sıhhat alanında çalışmanın önemli bir sorumluluk olduğunu söyleyerek kelamlarını şöyle tamamladı: 

“Sağlık alanındaki sorumluluk başka meslek kollarına nazaran elbette daha yüksek. Adayların ve meslek mensuplarının yaptıkları işte en düzgünü olmak için gece gündüz çalışmalarını ve kendilerini geliştirecek her süreçte eksiksiz yer almalarını öneriyorum. Üsküdar Üniversitesi olarak ana teması ‘Sağlık’ olan, bu alanda önemli deneyimlere sahip bir üniversiteyiz. Bilhassa önlisans programlarından mezun olan nitelikli sıhhat teknikerlerimiz sıhhat kuruluşları içerisinde adeta bir lokomotif vazifesi görmekte ve istihdam edilme oranları birçok kesime kıyasla epeyce yüksektir. Üniversitemiz şimdiki teknolojiye sahip gelişmiş laboratuvar imkânlarıyla Türkiye’nin en kapsamlı Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarının başında geliyor. Programlarımızdan üniversal standartlarda mezun olan öğrencilerimizle birlikte ülkemizin sıhhat maksatlarına katkı sunmayı hedefliyoruz.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.