DOLAR 33,0543 0.17%
EURO 36,0842 0.19%
ALTIN 2.618,001,89
BITCOIN 21478822.56423%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Soyer: İzmirlilerin içi rahat etsin

Soyer: İzmirlilerin içi rahat etsin

ABONE OL
22 Temmuz 2023 19:12
Soyer: İzmirlilerin içi rahat etsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sarsıntı jenerasyonunda yer alan kenti afetlere dirençli hale getirmek için birçok alanda çalışmalarını sürdürüyor. Mümkün bir afet esnasında yapılması gerekenler 360 işçinin katıldığı 23 farklı tatbikat senaryosu ile canlandırıldı. Telsizden yaptığı anonsla tatbikatı başlatan Lider Soyer, “İzmirlilerin içi rahat etsin. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin donanımlı takımları mümkün afete en süratli biçimde müdahale edecek kapasiteye sahip” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı öncülüğünde, Büyükşehir’in tüm ünitelerinin bulunduğu “Afete Hazır İzmir” tatbikatı yapıldı. Afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yapılması gereken çalışmalar, hazırlanan tatbikat senaryoları canlandırıldı. Tatbikat, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, Afet Uyum Merkezi’nde (AKOM) itfaiye telsizinden “Tunç Liderden 16-55’e. Tatbikatımızı başlatıyoruz. Kolaylıklar diliyorum” anonsu ile başladı. 360 çalışanın katıldığı tatbikatta, mümkün bir zelzele sonrası yapılması gereken tüm çalışmalar 23 farklı senaryo ile canlandırıldı.

“Ne kadar donanımlı olduğumuzu görmüş olduk”
Tatbikatı izleyen Lider Tunç Soyer, emeği geçen herkese teşekkür etti. Soyer, “Olası bir sarsıntıya ne kadar hazırlıklı, ne kadar donanımlı olduğumuzu görmüş olduk. Zira afet anında büyük bir çaresizlik, büyük bir panik hali yaşanabiliyor. Hem İzmir hem de Kahramanmaraş zelzelesinde misal düşünceleri gördük. Ancak artık görüyorum ki yapılan bütün bu hazırlıklar, bu türlü felaket anlarında çok süratli tepki verebildiğimiz, çok süratli inisiyatif kullanabildiğimiz vakitler olacak” dedi.

“Rahat uyusunlar”
Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çok güçlü bir kurumsal kapasitesi var. Her türlü afetle anınla başa çıkmaya muktedir bir takım var. İzmirlilerin içi rahat etsin. Rahat uyusunlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin donanımlı takımları muhtemel afete en süratli biçimde müdahale edecek kapasiteye sahip. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her biri ile gurur duyuyorum” diye konuştu.

“Afeti en az hasarla atlatmak için çalışıyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Lideri İsmail Derse de İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planı kapsamında daire başkanlıkları ve Büyükşehir Belediyesi idare düzeneğinin devreye girmesi ile alınacak kararların süratli biçimde aksiyona dönüşmesini sağlayacaklarını belirtti. Derse, hedeflerinin hayat kurtarmanın yanı sıra kesintiye uğrayan faaliyetleri en kısa müddette olağana döndürmek olduğunu söyleyerek “Ekonomik ve toplumsal kayıpları en aza indirmek, bunun yanı sıra kaynakların faal kullanılmasını sağlamak öncelikli amacımız” dedi.

Senaryo gereği yapılan faaliyetler
Tatbikat kapsamında senaryo gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi grupları, Konak’ta Körfez’e düşen bir vatandaşı kurtararak hastaneye ulaştırdı. Yeniden afet bölgesinde trafik nizamının sağlanması, barınmanın yanı sıra beslenme alanı oluşturulması da canlandırıldı. Takımlar ayrıyeten yan yatan bir binada arama kurtarma çalışması yaptı. Diğer bir takım de ağır hasarlı binada arama kurtarma faaliyeti yürüttü. Bina yangını, fabrika yangını, kimyasal sızıntı üzere durumlara müdahale de anlatıldı.

Afete hazır İzmir maksadıyla yapıldı
Tatbikatla, İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planı’nın işlerliğinin, üniteler ortasında işbirliğinin sağlanması, kriz müdahale kapasitesinin kıymetlendirilmesi, tüm afet çalışma gruplarının tertibinin sağlanması, taşınabilir haberleşme sistemleri ve alternatif haberleşme sistemlerinin kullanılması, İzmir Vilayet Afet Müdahale Planı’nda misyon alan İzmir Büyükşehir Belediyesi ünitelerinin plana entegrasyonunun sağlanması, arama kurtarma, yangın, su baskını üzere hususlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi afet çalışma takımlarının yapılanmasının test edilmesi, haber alma merkezlerinin tertibi, paydaşlarla işbirliği, lojistik dayanak kümelerinin faal rol almasının sağlanması, milletlerarası ve ulusal arama kurtarma çalışmaları standartlarının uygulamasının test edilmesi hedeflendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.