DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19871591.99624%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye Kendi Yapay Zeka Yasası’nı Oluşturmalı

Türkiye Kendi Yapay Zeka Yasası’nı Oluşturmalı

ABONE OL
21 Mart 2024 14:12
Türkiye Kendi Yapay Zeka Yasası’nı Oluşturmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Yapay Zeka Maddesi’ni onayladı. Yasa, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını teşvik etmeyi ve insan haklarını müdafaayı hedefliyor. Türk İstatistik Derneği (TİD) Lideri Prof. Dr. Turhan Menteş, Türkiye’deki yapay zeka teknolojisinin süratle geliştiği ve yaygınlaştığı göz önünde bulundurularak, yeni yasanın Türkiye’deki yapay zeka düzenlemeleri için değerli bir örnek olacağını söyledi.

Prof. Dr. Turhan Menteş, yaptığı yazılı açıklamada, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını teşvik etmeyi ve insan haklarını muhafazayı amaçlayan bu yasanın Türkiye’deki düzenlemeler için bir kılavuz olabileceğini vurguladı.

Turhan Menteş, Türkiye’deki yapay zeka kullanımı ve düzenlenmesiyle ilgili tartışmaların devam edeceğini belirterek, Avrupa Yapay Zeka Maddesi’nin yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamayı amaçladığını söz etti. Menteş, TİD’in insan haklarının yapay zeka teknolojisiyle uyumlu bir halde korunmasını desteklediğini lisana getirdi. Menteş, “Günümüzde yapay zekanın toplumda bir tesiri olup olmayacağı sorusu tartışılmamaktadır. Tartışılması gereken soru bu olumlu ya da olumsuz etkinin kim tarafından, nasıl , nerede ve ne zaman hissedileceğidir.” Dedi.

Menteş, Türkiye’deki yapay zeka teknolojisinin kullanımı ve düzenlenmesi konusundaki tartışmaları gündeme getirmeye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Avrupa Yapay Zeka Yasası“, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamak için insan haklarını müdafaayı amaçlamaktadır.”

Yapay zeka teknolojisinin toplum ve iktisat üzerinde derin tesirlere sahip olabileceğini belirterek, Türkiye’de güçlü düzenlemelerin ve tesirli siyasetlerin hayata geçirilmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Menteş, bilgi müdafaa ve kapalılık düzenlemeleri, etik ve sorumluluk prensipleri, endüstriyel düzenlemeler, inovasyon teşvikleri ve dayanaklar ile memleketler arası işbirliği ve standartlar üzere beş ana bahiste düzenlemelerin gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu düzenlemelerin, yapay zeka teknolojilerinin inançlı, etik ve sorumlu bir biçimde kullanılmasını sağlamak maksadıyla oluşturulması gerektiğini savunan Menteş,açıklamasına şöyle devam etti : “ İşletmeler, bu düzenlemelere uyumlu bir formda yapay zeka teknolojilerini kullanmalı ve geliştirmelidir. Yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamak için güçlü düzenlemeler ve tesirli siyasetlerin hayata geçirilmesi değerlidir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.