DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

“Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Toplantısı” yapıldı
  • Haberuc
  • Eğitim
  • “Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Toplantısı” yapıldı

“Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Toplantısı” yapıldı

ABONE OL
26 Mayıs 2023 09:36
“Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Toplantısı” yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal moderatörlüğünde “Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi” bahisli çevrimiçi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevrimiçi toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra üniversitelerin yöneticileri katıldı. Programa katılan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, Ege Üniversitesinde oluşturulan bilim üretme ekosistemi, bir kültüre dönüşen proje hazırlama süreci, yapılan yapısal düzenlemeler, Ar-Ge ve inovasyon stratejileri, ehil olduğu alanlara yönelik yapılan tematik çalışmalar, ulusal ve global seviyede elde edilen muvaffakiyetler ile ilgili bilgiler verdi.

Toplantının açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “2002’de sayıları 8 bini bulmayan bilimsel yayın sayısı bugün 49 bini aşarken, bilim insanlarımız her geçen gün çığır açıcı çalışmalara imza atıyor. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak TÜBİTAK eliyle bilimsel araştırmanın şartsız destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bilim ve araştırma kapasitemizin yükseltilmesini, bilimsel araştırmanın çıktılarının toplumsal yarara dönüştürülmesini, Ulusal Teknoloji Atılımının maksatlarına ulaşmada anahtar olarak kıymetlendiriyoruz. Bilimsel ve teknolojik dönüşümü gerçekleştirerek Türkiye’yi Ar-Ge ve inovasyonun adresi haline getirmek. Bugün milletimizin iftihar kaynağı olan ulusal projelerimizin her birinde akademisyenlerimizin ve onların yetiştirdiği vatan sevdalısı öğrencilerinin alın ve akıl teri mevcut. Ancak hala katedecek çok yolumuz var. Bu anlayışla araştırma ve inovasyon kapasitesini güçlendirmeyi, gerçekleştirdiğimiz her projede ve yayımladığımız tüm stratejilerde açıkça vurguluyoruz. Burada da muvaffakiyetin anahtarı olarak data temelli karar vermeyi görüyoruz. ‘Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz’ anlayışından hareketle üniversitelerimizin alan bazlı yetkinliklerini hem nicelik hem nitelik açısından toplam 11 gösterge ışığında tahlil ediyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlarla 132 farklı alanda ülkemiz üniversitelerinin yetkinliklerini karşılaştırma imkanı sunuyoruz. Her üniversitemizin fark yarattığı alanları tespit ediyoruz. 2016’dan bu yana sürdürülen çalışmayla birebir vakitte üniversitelerimizin farklı alanlardaki yetkinliklerinin gelişimi ve değişimini de takip etme imkanına kavuşuyoruz” dedi.

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ise gayelerinin üniversiteleri sıralamak değil, onların potansiyellerini, birbirleri, üniversite ile sanayi, üniversite ile kamu ortasında iş yapma biçimleri ve görünürlüklerini ortaya koymak olduğunu söz etti. Prof. Dr. Mandal, “Üniversiteleri ilgilendiren 13 aksiyon planı var. Bunlar, açık bilim, araştırma değerlendirmesi, kamu araştırma kurumlarınca araştırma usulü, telif hakkı ve bilgi maddeleri ile düzenleyici mevzuat, özendirici ve sürdürülebilir araştırmacı mesleği, üniversitelerin ERA ve Avrupa Eğitim Alanı ile sinerjisi, araştırma altyapıları, karşılıklı kazanıma dayalı milletlerarası işbirliği, Ar-Ge ve yenilik misyonları ve iştirakleri, kilit kesimlerdeki yeşil ve dijital ikiz dönüşümlerin hızlandırılması, yeşil güç dönüşümü, bilgi değerleme ve bilimin vatandaşlara yaklaştırılmasıdır” dedi.

“Son beş yılda değerli bilimsel atılımlar gerçekleştirdik”

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Banu Yücel ise “ Ege Üniversitesi 68 yıl evvel kurulmuş Türkiye’nin en esaslı üniversitelerinden biridir. 2020 yılında YÖKAK tarafından tam akreditasyon verilen birinci devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesi,  2021 yılında da YÖK tarafından araştırma üniversitesi seçildi. Bunun yansıması olarak da üniversite programlarımızın şu anda yüzde 70’i akredite edildi. Son beş yılda kıymetli bilimsel atılım gerçekleştirildi. Son süreçte de kalite kavramını bütün ünitelerine yansıtmaya başladı” diye konuştu.

Ege Üniversitesinin;  yerel, bölgesel, ulusal kalkınma maksatları ile bağlantılı olarak oluşturulan öncelikli alanlar doğrultusunda araştırma süreçlerini yürüttüğünü vurgulayan Prof. Dr. Banu Yücel, “Öncelikli alanlarını gelişen teknoloji ve oluşan gereksinimler doğrultusunda belirleyen bir üniversiteyiz. Bu öncelikli alanların belirlenmesi sürecinde Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Siyasetleri Heyeti tarafından belirlenen öncelikli alanların yanı sıra dış paydaşlarımız olan başta TÜBİTAK ve YÖK Başkanlığımızın üniversitelerin alan bazlı yetkinlik tahlili araştırma, aday araştırma üniversitelerin öncelikli dallar ve alt alanlarla eşleştirilmesi raporlarını da göz önüne alarak hazırlık yapıyoruz. Ege Üniversitesinde atılımın bilhassa bu büyük birikimin, potansiyelin harekete dönüşmesini sağlayan ve çok yeterli bir rol model olan Rektör hocamız Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza da çok teşekkür ediyoruz”  dedi.

“Araştırma bütçemiz bir yılda üç kat arttı”

Araştırma Alanı Bazında Üniversiteler ortasında toplam 20 alan ve 130 alt alan bulunduğunu belirten Prof. Dr. Yücel, “Ege Üniversitesi, bu alt alanların 115 adedinde bir öbür deyişle yüzde 89’unda yer alıyor. Sıhhat ve kimya alanlarındaki alt alanların tümünde, tarım ve besin, fizik, kimya mühendisliği üzere alanların yaklaşık yüzde 95’inde üniversitemiz araştırma hacmi ve kalitesi bakımından en üst kümesi temsil eden birinci bölgede yer alıyor. Bilhassa son yıllarda milletlerarasılaşma ve dijitalleşme kapsamında araştırma çalışmalarına sürat veren üniversitemiz, en yeşil ve çevreci üniversitelerden birisi olarak dijitalleşmede ‘ikiz dönüşüm’ planlaması uyguluyor. Araştırma üniversitesi olması hasebiyle geçtiğimiz yıla nazaran araştırma bütçemizin üç kata yakın oranda artması da bu stratejinin aktif ve sağlıklı biçimde sürdürülmesi açısından olumlu bir gelişmedir. TÜBİTAK alan odaklı ve çoklu disipline dayalı proje müracaatlarında dikkat çeken bir muvaffakiyet ivmesi sergileyen üniversitemiz, 2022 yılı ikinci devrinde üniversite öğrencilerinin araştırma kültürü entegrasyonuna kıymetli katkı sağlayan 2209 ARDEB lisans öğrencileri proje müracaat sayısı ve kabulünde Türkiye’de birinci sırada yer almıştır” diye konuştu.

Konuşmanın akabinde Prof. Hasan Mandal, “70 yıla yakın bir geçmişi olan Ege Üniversitesinde bir dönüşüm oluşturuluyor. Bilhassa en çok takip ettiğimiz öğrenci projeleri süreçlerinde olsun ya da bir grup projelerde süreç yenileme noktalarında bizden detaylı bilgiler, eğitimler talep ediliyor. Prof. Dr. Necdet Budak hocamız bilhassa bu bahse çok kıymet veriyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.