DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2272 0.47%
ALTIN 2.629,880,32
BITCOIN 21414021.35904%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

2023 yılı narenciye ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • 2023 yılı narenciye ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak

2023 yılı narenciye ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak

ABONE OL
27 Temmuz 2023 06:48
2023 yılı narenciye ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalıntısız ve katma pahalı üretim emeliyle Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği ve İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Uğraşın Yaygınlaştırılması Projesi’ ve ‘İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında 5 bin Akdeniz Meyve Sineği çaba tuzağı, Menderes Gümüldür’de gerçekleştirilen merasim ile üreticilere dağıtıldı.

Törene AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Menderes Kaymakamı Cevat Çelik, Menderes Belediye Lider Vekili Erkan Özkan, İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mustafa İhtimam, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak ve üreticiler iştirak sağladı.

Dünya narenciye üretiminde 8.sırada, ihracatında ise 4.sırada yer alıyoruz

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Öncelikle geçtiğimiz bir yıl boyunca biyoteknik uğraş konusunda gösterdikleri hassasiyet ve ağır emekleri için başta Tarım ve Orman Vilayet Müdürümüz Mustafa Özen’e, kıymetli ilçe müdürlerimize, kaymakamlarımıza, bölge vekillerimize, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki teknik işçiye ve üreticilerimize teşekkür ediyorum. Bizim üretim ve ihracatta muvaffakiyet için iki temel koşulumuz var. Kalıntısız üretim ve kaliteli üretim. Dünya narenciye üretiminde 8.sırada, ihracatında ise 4.sırada yer alıyoruz. 2022 yılında Türkiye’nin narenciye ihracatı 904 milyon dolar olurken, mandalina 463 milyon dolarla ihracat başkanı oldu. Limon ihracatımız 273 milyon dolar olurken, Portakal ihracatımız 98 milyon dolar ve greyfurttan da 69 milyon dolar döviz elde ettik. 2023 yılında narenciye ihracatında 1 milyar doları aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Avrupa ve Rusya bizim için en kıymetli pazarlar ve bu pazarlara girmek için kalıntısız üretim çok önemli

Başkan Uçak, “Hem yerimizi kaybetmemek hem de daha ileriye gitmek için kalıntısız ve kaliteli üretim hayati derecede kıymetli. Bu yüzden bilhassa üreticilerimizin kalıntısız üretim yapmalarını her vakit destekliyoruz ve bu mevzuda ne yapılması gerekiyorsa tüm paydaşlar olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu çerçevede biyoteknik çabayı de destekliyoruz. İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birkaç yıldır üreticilerimize Akdeniz Meyve Sineği tuzağı dağıtıyoruz. Âlâ Tarım Uygulamaları Projesini yürütüyoruz. Birlik olarak 3 yıldır bölgelerden numuneler alarak kalıntı manasında sıkıntılı bölgeleri belirlemeye çalışıyoruz. Avrupa ve Rusya bizim için en değerli pazarlar ve bu pazarlara girmek için kalıntısız üretim çok kıymetli. Bu pazarları kaybetmemek için daima birlikte çalışama devam etmemiz gerekiyor. Bitkisel üretimde biyoteknik uğraşın bizim için memleket sorunu boyutundadır. Eylül ayında başlayacak olan narenciye dönemimizin bereketli ve güzel olmasını diliyorum.” diye konuştu.

5 bin tuzak dağıtıldı 

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Parçalanamaz Çankırı, “İzmir tarımın turizmin kalbi. Bütün üreticilerimiz akıllı tarımla üretim yapıyor. Üreticilerle firmaların bir ortaya gelmesi gündemimizde. Dayanaklarla üreticiyi garantili eserlerle buluşturduk. Global ısınmayla uğraş ediyoruz bilhassa Menderes havzasını güzel korumalıyız. ÇKS kayıtları problemlerini Bakanlığımıza götürdük yakın vakitte çözeceğiz artık üretici bazlı olarak ÇKS kayıtları yer alacak. Zararlılarla uğraşta akıllı tarım değerli. Bu yüzden bugünkü aktiflikte üreticilerimize 5 bin tuzak dağıtıldı.” dedi.

İyi Tarım Uygulamaları’nda Ege’nin birincisiyiz

İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mustafa İtina, “160 bin ton mandalina üretimimiz var. Satsuma mandalina tadı ve aroması ile dünyada biliniyor. Seferihisar, Selçuk, Menderes’te Satsuma mandalinanın yüzde 80’i ihracata gidiyor. Bu yüzden hiçbir sorun yaşamamalıyız, ziyanlı popülasyonu ile çabada kullanılan kimyasal kalıntıdan ötürü geri dönmemesi gerekiyor. Biyoteknik gayret gerekiyor Akdeniz meyve sineğine ihracatta sıfır tolerans var. Bu yüzden bu tuzaklar çok değerli. Bölgenin tamamı çaba etmeli. 10 günde iki mahallede bütün üreticilere parasız tuzak dağıtacağız Bakanlığımız Güzel Tarım Uygulamaları üretimine dayanak veriyor. Güzel Tarım Uygulamaları’nda Ege’nin birincisiyiz.” dedi.

Tarımsal planlama ve üretim planlaması ile ilgili birinci adımı 2024 üretim döneminde atacağız

Özen, “Çiftçilerimiz şuurlu ve özverili üreyim yapıyor, muteber üretim yapıyoruz. Bakanlığımız ile radikal adımlar atıp tarım kanununda değişiklik yapacağız. Kanun ile birlikte üreticilerin sevineceği ziraî planlama ve üretim planlaması ile ilgili birinci adımı 2024 üretim döneminde atacağız. İzmir’de nerede ne kadar üreteceğiz bu planlama yapılacak. 150 bin üreticinin 50’si ÇKS’ye kayıtlı. ÇKS’yi mülkiyet olarak değil üretici olarak yapacağız ve kayıt altına alacağız. Domates hasat dönemindeyiz. Salça fabrika sahipleri üreticilerimizin emeğinin karşılığını vermeli. Kontratlı üretimle ilgili yeni bir mevzuat çalışması var. İklimsel değişiklikten üreticilerimizin asgarî ziyan görmesi için sigorta altına alınmasının değerini de bir sefer daha vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

BM Besin ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından “Dünya Besin Kahramanı” ödülü

Turuncu Eller Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Gürsel Appa, “Yerel üretimlerle kamu kesimi Turuncu Ellerin daima yanında oldu ve Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından “Dünya Besin Kahramanı” mükafatına layık görüldük. Tüm bölge bayanlarını ortamızda görmek istiyoruz. Mandalinadan ürettiğimiz tüm eserler artık Migros’ta satılacak. Dubai’ye de teklif verdik. Bölge halkı olarak bütün eserlerimizi katma kıymete dönüştürüp iktisada katalım.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.