DOLAR 32,2183 0.11%
EURO 34,8652 -0.01%
ALTIN 2.411,560,08
BITCOIN 2186234-2.29481%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

AEM-Technologies Atommash, Çin’deki Xudapu NGS’ İçin Yeni Ekipmanların Üretimini Tamamladı
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • AEM-Technologies Atommash, Çin’deki Xudapu NGS’ İçin Yeni Ekipmanların Üretimini Tamamladı

AEM-Technologies Atommash, Çin’deki Xudapu NGS’ İçin Yeni Ekipmanların Üretimini Tamamladı

ABONE OL
13 Temmuz 2023 04:00
AEM-Technologies Atommash, Çin’deki Xudapu NGS’ İçin Yeni Ekipmanların Üretimini Tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un makine mühendisliği kısmı Atomenergomash A.Ş. bünyesindeki AEM-Technologies’in üretim tesisi Atommash, Çin’de inşaatı devam eden Xudapu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü Güç Ünitesi için nükleer reaktör ve dört buhar jeneratöründen oluşan bir dizi ekipman üretti.  

Toplam yükü 1700 ton olan ekipman karma bir metotla sevk edilecek. Kargoyu özel santral terminaline ulaştırmak için motorlu sevkiyat yapılacak. Ekipman bir mavnaya taşındıktan sonra deniz yoluyla Saint Petersburg Limanı’na götürülecek ve daha sonra tekrar deniz yoluyla Çin’e ulaştırılacak. 

Atomenergomash A.Ş Genel Müdürü Igor Kotov hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Çin’de dört güç ünitesi için ekipman üretimi, Rusya ve Çin’in güç dalındaki stratejik iştirakinin gelişmesinin değerli projelerinden birini teşkil ediyor. Süreç, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev tarafından şahsen takip ediliyor. Bu yıl Nisan ayında Tianwan NGS’nin 7’nci Güç Ünitesi için reaktör ve dört buhar jeneratörünün dahil olduğu birinci ekipman setini ülkeye sevk etmiştik.  Şimdi de Xudapu NGS’nin 3’üncü Güç Ünitesi için ekipman setinin sevkiyatını yaptık. 2024 yılında, bu santrallerin öbür iki güç ünitesi için de ekipman sevkiyatı gerçekleştirilecek. Süratimiz yüksek. Atomenergomash, eserlerin kalitesi ve güvenliğini en üst düzeyde tutarak bunu sağlıyor” dedi.  

Reaktör, içinde reaktör çekirdeği ve iç modüllerin bulunduğu eliptik tabanlı dikey silindirik bir kap olma özelliği taşıyor. Reaktörün üst kısmı, makinelerin tahrikleri ile düzenleyici ve muhafaza aygıtlarının, kabloların çıkışı için nozulların ve çekirdek içi aygıt sisteminin sensörlerinin üzerine monte edildiği bir kapakla sıkıca kapatılıyor. Reaktör kabı yaklaşık 13 metre uzunluğa, 4,5 metre çapa ve 320 ton yüke sahip.

Üretim döngüsünün tüm etaplarında, üretim kalitesine ve sonraki operasyon sürecinde güvenlik hususlarına öncelik veriliyor. Kapsamlı kalite idaresi, metalürjik bir ham metalin üretiminin başlangıcından bitmiş bir eserin müşteriye sevk edildiği tarihe kadar uygulanıyor. Tüm dövülmüş ham metaller, görsel inceleme, ölçümler ve beraberindeki evrakların denetiminin yanı sıra temel metalin %100 kapsamında ultrasonik testini de kapsayan genel gereç muayenesine tabi tutuluyor.

Görsel ve boyutsal incelemenin haricinde her bir kaynak kontağı çeşitli tahribatsız incelemelerden geçiriliyor. Boyayla çatlak denetimi, ultrasonik teste tabi tutuluyor. Reaktörün etrafındaki tüm kaynaklar da radyografik testten geçiriliyor. Her süreçten sonra, metaldeki yapısal değişiklikleri etkileyen çeşitli testler yapılıyor. Bu çeşit testler, mekanik özelliklerin düzenleyici dokümanların gerekliliklerine uygunluğunu doğrulamak için gerçekleştiriliyor. 

14 metre uzunluğa, 4 metreden fazla çapa ve 35 ton tartıya sahip buhar jeneratörü, reaktör ünitesinde yer alan bir ısı değiştirme aygıtı olma özelliği taşıyor. Bir NGS ünitesi için ekipman seti dört buhar jeneratöründen oluşuyor. 

Dost ülkelerle iş birliğine kıymet veren Rusya, milletlerarası ticaret ve ekonomik bağlarını daima olarak geliştiriyor. Dış kısıtlamalara karşın, ülke iktisadı ihracat potansiyelini yükseltiyor, tüm dünyaya mal, hizmet ve hammadde sağlıyor. Atomenergomash A.Ş. de bu çeşit faaliyetlerde etkin olarak yer alıyor.

Xudapu NGS, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Liaoning eyaletinde bulunuyor. NGS’nin, 3’üncü ve 4’üncü Güç Üniteleri, NGS-2006 projesi kapsamında inşa ediliyor ve Milletlerarası Atom Gücü Kurumu’nun (IAEA) güvenlik ihtiyaçlarını karşılıyor. Tesisin tasarımı ve inşasını Rosatom’un Makine Mühendisliği Kısmı yapıyor. Atommash, Xudapu NGS’nin 4’üncü Ünitesi için reaktör kabı, iç modüller, kapak ve üst ünite ile bir dizi buhar jeneratörü üretimine devam ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.