DOLAR 33,0754 0.14%
EURO 36,2229 0.44%
ALTIN 2.614,10-0,28
BITCOIN 2136306-0.2564%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Alternatif Bank’tan 2023’de ekonomiye 60,3 milyar TL destek
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Alternatif Bank’tan 2023’de ekonomiye 60,3 milyar TL destek

Alternatif Bank’tan 2023’de ekonomiye 60,3 milyar TL destek

ABONE OL
6 Şubat 2024 14:48
Alternatif Bank’tan 2023’de ekonomiye 60,3 milyar TL destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alternatif Bank, 2023 yılına yönelik finansal sonuçlarını açıkladı. 

Güçlü bir performans gösteren Banka’nın konsolide sayılara nazaran aktifleri  68,1 milyar TL, nakdi ve gayri nakdi kredilerde iktisada sağladığı dayanak ise 60,3 milyar TL oldu. Mevduat hacmini 24,9 milyar TL seviyesine yükselten Alternatif Bank’ın yıl sonu prestijiyle konsolide net kârı ise bir evvelki yıla nazaran %81,5 artışla 1,94 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Alternatif Bank’ın 2023 yılında konsolide sayılara nazaran toplam faal büyüklüğü 68,1 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın 2023 sonu prestijiyle nakdi (finansal kiralama alacakları dahil) ve gayri nakdi kredilerle ülke iktisadına sağladığı takviye ise 60,3 milyar TL oldu. Mevduat hacmini 24,9 milyar TL düzeyine getiren Alternatif Bank, bilançosundaki gelişimin yanında faal kalitesini muhafazaya devam etti. Bankanın 2023 sonu prestijiyle özkaynak büyüklüğü 6,1 milyar TL seviyesine yükselirken, sermaye yeterlilik rasyosu da bu dönemde %29,2 oldu. 2023 yılı boyunca başarılı bir performans ortaya koyan Alternatif Bank’ın konsolide net devir kârı ise bir evvelki yıla göre %81,5 artışla 1,94 milyar TL olarak gerçekleşti. 

 

“Müşteri Odaklı Bankacılık anlayışımızla güçlenerek geleceğe ilerliyoruz”

Bankanın 2023 yılsonu finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Ozan Kırmızı, “Küresel düzeyde jeopolitik tansiyonlar ve ülkemizde yaşadığımız büyük sarsıntı felaketi üzere güçlü kaidelerle şekillenen 2023 yılını, Alternatif Bank olarak amaçlarımız doğrultusunda başarılı finansal sonuçlarla geride bıraktık. Bu sonuçlar, Bankamızın uzun vadeli gelişim, verimlilik ve büyüme stratejilerinin güçlü halde işlediğini ve amaçlarımıza sağlam adımlarla yol aldığımızı bir defa daha ortaya koyuyor” dedi.

Alternatif Bank’ın elde ettiği başarılı sonuçlarda Bankanın güçlü kurumsal idare standartlarının yanında, dijitalleşme alanındaki ağır eforunun değerine değinen Ozan Kırmızı sözlerine şöyle devam etti: “2023, teknoloji yatırımlarımız ve bankacılık uygulamalarını kolaylaştıran dijital tahlillerimizle, zahmetsiz bir müşteri tecrübesi sağlamak için aralıksız çalıştığımız ve bu alanda değerli adımlar attığımız bir yıl oldu. 2024 yılında hem kişisel hem de hükmî bankacılıkta dijital dönüşüm çalışmalarımızı orta vermeden sürdüreceğiz. Alternatif Bank’ın Kurumsal ve Ticari bankacılıkta 30 yılı aşkın müddettir devam ettirdiği güçlü pozisyonunu, Kişisel bankacılıkta dijital kanallar üzerinden genişleyen müşteri tabanıyla destekleyerek daha verimli halde büyütmeye devam edeceğiz.” 

Alternatif Bank’ta ana odağın müşterilerinin beklentileri olduğunu vurgulayan Ozan Kırmızı, tüm projeleri bu eksende geliştirdiklerini lisana getirerek, “Müşterilerimizi dinleyip onların beklenti ve gereksinimlerinden yola çıkarak tasarladığımız eser ve süreçlerin tüm kullanıcılarımız için paha yaratmasını öncelikli amaçlarımız ortasında görüyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımla zahmetsiz bankacılık tecrübesi ismine 2023’te gerçekleştirdiğimiz çalışmaların, iş sonuçlarına yansımalarını 2024’te daha net halde göreceğiz. Alternatif Banklıların uzmanlığı, hissedarımız The Commercial Bank’ın gücü ve İdare Konseyimizin daima takviyesi sayesinde güçlenerek geleceğe ilerliyoruz” dedi. 

 

“Engelsiz Bankacılık alanında bölümümüzde öncü olan uygulama ve çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Başarılı finansal sonuçların yanı sıra finansal kapsayıcılık ve erişilebilirliğe katkı sağlayan projelere imza attıklarını lisana getiren Genel Müdür Ozan Kırmızı: “‘Hak temelli’ bir anlayışla, 5 yıldır sürdürdüğümüz Manisiz Bankacılık çalışmalarımızın tesir alanını 2023 yılında yeni projeler ve iş birlikleriyle genişlettik. Geçtiğimiz yıl, “Erişilebilir Bankacılık Tabirler Sözlüğü” projemizin IFC ve alt kuruluşu EFSE tarafından finansal kapsayıcılık ismine kıymetli bir proje olarak karşılanmasıyla başlayan süreç bedelli bir iş birliğine dönüştü. Türkiye’de ve bankacılık bölümünde bir birinci olan ve şu an 100’den fazla tabire ulaştığımız kelamlık projemizi, önümüzdeki devirde daha da zenginleştirerek başta işitme engelliler olmak üzere herkesin kullanımına açık bir kaynak haline getirmeyi hedefliyoruz. Öteki taraftan, 2023 yılının başındaki büyük zelzele felaketi sonrası Robotel Derneği’yle başlattığımız iş birliğiyle, uzuv kaybı yaşayan çocuklara ve ailelerine Robotel’in yenilikçi ve verimli tahlilleriyle dayanak vermeye başladık. Manisiz Bankacılık alanında yalnızca kuralları uygulayan bir kurum olmakla yetinmeyip, kesimimizde öncü olan uygulama ve çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.