DOLAR 33,0652 0.19%
EURO 36,0664 0.16%
ALTIN 2.619,441,95
BITCOIN 21403422.01823%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 19’uncusu Edirne’de başladı
  • Haberuc
  • Eğitim
  • BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 19’uncusu Edirne’de başladı

BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 19’uncusu Edirne’de başladı

ABONE OL
25 Temmuz 2023 20:36
BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 19’uncusu Edirne’de başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKÇİMENTO’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’23 bu yıl Trakya Üniversitesi mesken sahipliğinde 24 Temmuz’da başladı. 1 Ağustos’a kadar sürecek program kapsamında, üniversitelerin mimarlık kısmında okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrenci, beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı veren atölyelere ve saha uygulamasına katılacak.

Akademik Danışmanlığını Prof. Dr. Didem Baş’ın, Küratörlüğünü Sacit Arda Karaatlı’nın, moderatörlüklerini Pınar Kesim, Can Tamirci ve Mehmet Ali Gasseloğlu’nun yapacağı Betonart Mimarlık Yaz Okulu’23, Edirne’de “non-negotiable” temasıyla gerçekleşiyor.

Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir ortaya getiren ve TÜRKÇİMENTO’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu Programı’nın 19’uncusu bu yıl Edirne’de yapılıyor. 

Pandemi nedeniyle verilen ortanın akabinde bu yıl Trakya Üniversitesi’nin konut sahipliğinde 24 Temmuz -1 Ağustos 2023 tarihleri ortasında Limak Çimento, Çimentaş Çimento ana sponsorluğunda ve Chryso (Saint Gobain) takviyesiyle düzenlenen program, üniversitelerin mimarlık kısmında okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrencinin iştirakiyle gerçekleşiyor. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nu 21 yıl evvel hayata geçiren TÜRKÇİMENTO, güçlü ve dal için büyük kıymet taşıyan bu alanda bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı.

Ülke iktisadına katkı sağlamanın yanı sıra toplumsal kalkınmada aktif rol oynayan ve geleceğin mimarlarının bölümle tanışmasına öncülük eden TÜRKÇİMENTO, BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nu 2002 yılından beri düzenliyor. 

TÜRKÇİMENTO, bölüm için büyük ehemmiyet taşıyan bu alanda yaz okulu programıyla bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı. Beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı olarak tanıtma imkanı sunan bu program, birçok üniversitede mimarlık ve iç mimarlık kısımları için şantiye stajı olarak kabul ediliyor.

Program kapsamında, Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerden seçilen ve mimarlık kısımlarında 4. sınıfa geçen öğrencilere beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı verilecek. BETONART Mimarlık Yaz Okulu, aktifliğin son günü öğrencilerin yaptığı yapıtların sergilenmesi ve sertifika dağıtımıyla tamamlanacak.  

 

FARK YARATAN GENÇLERİ DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Betonart Mimarlık Yaz Okulu aktifliğinin açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Eğitim Sorumlusu Zeynep Hazer, “TÜRKÇİMENTO olarak 2002’de bu program için yola çıkarken gençlerin, teorik eğitimleri uygulamaya taşımasına imkan sunmayı ve bölüm öncüleriyle bir ortaya gelmelerini amaçladık. TÜRKÇİMENTO olarak, ekonomik sayıların, büyüme oranlarının ötesine bakmaya topluma katkı sağlamaya; güçleri ve çalışma azimleriyle fark yaratan gençlerin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi. 

Ayrıca aktifliğin açılışında Yaz Okulu Koordinatörü Ferhan Yalçın’ın yanı sıra sponsor temsilcilerimiz Chryso Türkiye Kuzey Marmara Bölgesi Satış Müdürü Şakir Şahin, Çimbeton Kalite ve AR-GE Müdürü Abdurrahman Atlıhan, Çimentaş Pazarlama Uzmanı Fıratcan Filiz, Çimentaş Yetenek İdaresi Önderi Benay Boyacıoğlu, Limak Çimento Etraf Mühendisi Cansu Duygun ve Limak Trakya Çimento Fabrika Yöneticisi Serdar Çelik konuşmalarıyla yer aldı. Aktifliğin konut sahibi olan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmet Osmanoğlu da yaz okulu programının Edirne’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti paylaştı.

 

ETKİNLİĞİN TEMASI “NON-NEGOTIABLE”

Küratör Sacit Arda Karaatlı, ‘non-negotable’, beton imalatının pazarlığa bahis olamayacağından yola çıkarak bu yılki aktifliğin temasını şöyle açıklıyor:

“Her sene beton imalatının sonlarını bir adım ileri götürmeye odaklanan bu aktiflik bu sene perspektifini orijin noktasına döndürüyor. En temelde bu iş nasıldı? bunu hatırlamamız gerekiyor. Kulaktan kulağa gelen bir bilginin son kertede doğruluğundan ve özgünlüğünden büyük ölçüde kayıplar vermesi üzere, betonarme inşaatın aktörlerinin ustalarından görerek yapmaya alışageldikleri imalat usullerinin teknik ve etik yeterlilik noktasında nerede durduğunu anlamamız kıymetli. Lisans eğitiminde öğretilen steril ve ülkü doğrular ile gerçek hayattaki dağınık ve mesuliyeti yüksek yanlışlar ortasında pratik ve deneyime dayalı bir dizi deney gerçekleştireceğiz. En kıymetli kazanım bu yanlışların pazarlığa açık olmadığını yaparak ve ederek öğrenmek olacak. Beton öteki yapı eserlerinden farklı olarak öncesinden kalıbını örgütlemeniz gereken bir eser. Bir kalıp kurduğunuz vakit içeriğini tasarlayabileceğiniz en ülkü yapı gereci. Her sene betonun ne kadar ileriye gidebileceğini belirleyen bu atölye, bu sene temele dönüyor. Projenin teması yaşanan zelzeleden çıkıyor üzere görünse de üzerinden 3-4 ay geçmesine karşın hala şimdiki bir tema olma özelliğini koruyor.”

 

TÜRKÇİMENTO Hakkında

TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en kıymetli malzemeyi üreten çimento dalının Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento kesiminin milletlerarası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, tıpkı vakitte araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, memleketler arası iş birliği, sertifikasyon, sektörel data derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve öteki ilgili kuruluşlarla iş birliği üzere birçok sorumluluğu da muvaffakiyetle üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento bölümünün memleketler arası ilgilerini de yürütmektedir.

 

Limak Çimento Hakkında

Bir Limak Holding iştiraki olan Limak Çimento, 2000 yılında kurulmuş, organik ve inorganik yolla büyümek suretiyle 10 adet çimento fabrikası ve 9,6 Milyon ton klinker kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci büyük klinker kapasitesine sahip kümesi haline gelmeyi başarmıştır. Başka yandan Limak Çimento, Sahraltı Afrika’da 2016 yılından bugüne operasyonlarını devam ettirmektedir. Limak Çimento iştirakleri olan Limak Cimentos S.A. (Mozambik) ve Limak Afrika S.A. (Fildişi), çimento ve beton  ürünleri ve hizmet kalitesinde devam eden sürekliliği, artan müşteri memnuniyeti ile oluşan sadık müşteri kitlesiyle, ülkede tercih edilen markalar ortasında konumlanmıştır. Limak Çimento Dış Ticaret Şirketi Limak Cement FZE, 2017 yılından bugüne faaliyetlerini 4 kıtada sürdürmekte olup yıllık 3 milyon ton ticaret hacmine ulaşmış durumdadır.

 

Çimentaş Çimento Hakkında:

Çimentaş, Ege Bölgesi’nin birinci özel çimento üretim şirketidir. 72 yıllık kurumsal geçmişe sahip olan Çimentaş, 5 kıta ve 18 ülkede faaliyet gösteren Cementir Holding’in bir üyesidir. Çimentaş, yıllık 5,4 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip İzmir, Elazığ, Kars, Trakya Çimento Fabrikaları, Türkiye geneline yayılmış 20’den fazla hazır beton üretim tesisi, Manisa’da bulunan Avrupa’nın en büyük entegre atık geri dönüşüm tesisi ve İzmir’de bulunan 2 agrega tesisinde bini aşkın bireye istihdam sağlayan, ödediği kurumlar vergisiyle daima üst sıralarda yer alan, halka açık süreç gören, kendisi gelişirken tedarikçilerini de geliştiren bir Türkiye markasıdır. Sürdürülebilirlik prensipleri doğrultusunda topluma katkı sağlayan projeleri desteklemeyi önceliklendirir.

 

Chryso Türkiye Hakkında

Beton ve çimento kimyasalları üreten CHRYSO, dünyanın her yanında bulunan 20 bağlı paydaşlığı ile 70 ülkede etkindir. Memleketler arası alanda dalın başkanı haline gelmiştir. Merkezi Paris olan CHRYSO, dünya genelinde 20 iştirak & dağıtım ve lisans sahibinden oluşan milletlerarası bir ağa sahiptir. 22 yıldır üretim yaparak 70 ülkeye direkt satış yapmaktadır. CHRYSO Türkiye yıllık 250.000 ton üretim kapasitesi ile Kocaeli, Trabzon ve Adana olmak üzere üç fabrikada üretim yapmaktadır. Etraf ve iş güvenliği bakımından hassasiyetle çalışır. Sahip olduğu TSE, ISO 45001, ISO 14001, ISO 9001, CE evrakları ile kalite ve güvenlik manasında tam donanımlıdır. Müşterilerine özel terzi adabı çalışan CHYSO, global pazarlarda öncü uygulamaları ile yüksek performanslı tahliller sunmaktadır. Katma pahalı tahlilleri ile beton, çimento, şap, dekoratif beton ve endüstriyel yapı gereçleri bakımından eser portföyü geniştir. ‘İnovasyon Kimyamızda Var’ mottosu ilerleyen marka, 5 adet AR&GE merkezine, 320’den fazla tescilli patente, 35 adet uygulamalı laboratuvara sahiptir. 

20 Mayıs 2021’de yapılan duyuru doğrultusunda; Yapı Kimyasalları dünya devi Saint-Gobain, Chryso’yu satın almıştır. 

27 Eylül 2022’de yapılan duyuru doğrultusunda; Saint-Gobain, GCP’yi satın almıştır.GCP, Saint-Gobain’in Yüksek Performanslı Tahliller kısmının bir modülü olan Yapı Kimyasalları İş Ünitesi altında entegre edilmiştir ve yapı kimyasalları pazarının önde gelen global oyuncusu CHRYSO ile birleştirilmiştir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.