DOLAR 32,2479 0.15%
EURO 34,8506 -0.03%
ALTIN 2.413,460,16
BITCOIN 2183630-2.40487%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Bitcoin – Altın – NASDAQ Korelasyonu

Bitcoin – Altın – NASDAQ Korelasyonu

ABONE OL
26 Mayıs 2023 12:00
Bitcoin – Altın – NASDAQ Korelasyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2008 yılından bu yana Bitcoin’in yatırım araçları ortasında geldiği nokta ve kıymetli emtialarla ilgisi endekslerle takip ediliyor. Bilhassa son devirde buna yatırımcıların alternatif arayışının artması ile daha da geniş kitlelerin radarına giren Bitcoin’in kıymetli yatırım araçları ile korelasyonunu Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak yazdı.

Bitcoin’in Amerikan pay senetleri piyasası ve altın ile olan bağı finansal piyasa analistleri tarafından uzun vakittir incelenen değerli bir bahis. Gerçekten yeni bir teknolojinin yeni bir eseri olan ve finansal piyasalar içerisindeki yükü günden güne artan Bitcoin, şu anda trilyon doların üzerinde değerlemelerle tabir edilen ve 170’ den fazla ülkenin gayrı safi yurtiçi hasılasından (GSYH) daha büyük bir piyasa kıymetine sahip bir varlık. Bu türlü bir kıymete sahip olunca da fiyat hareketlerinin öbür yatırım araçları ve kıymetli emtialarla olan bağı uzun vakittir çeşitli endekslerle takip edilmekte.

Bu kapsamda, ülkelerin siyaset tercihleriyle birlikte bilhassa kripto para piyasasının tartısının Asya kıtasından yüklü olarak Amerika kıtasına geçtiği devirle birlikte Bitcoin’in Amerika pay senedi endeksleri olan S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones ile ilgileri incelenmiş ve takip edilmiştir. Mevzuyu daha net bir biçimde aktarmak gerekirse korelasyon, istatistiksel hesaplamalarda iki yahut daha fazla değişken ortasındaki bağlantının tarafını ve gücünü gösterir. Şayet bir değişken arttığında oburu de artıyorsa yahut bir değişken düştüğünde oburu de düşüyorsa orada korelasyon artmıştır ve güçlüdür. Yani korelasyon olumludur. Bu kapsamda 2020 yılındaki pandeminin akabinde bu endekslerin Bitcoin ile olan korelasyonu gözle görülür bir biçimde artmıştır. Bilhassa teknoloji bazlı pay senedi endeksi olan Nasdaq’ın, yeniden son kuşak bir teknoloji eseri olan Bitcoin ile olan korelasyonu 2022 yılının ilkbahar ve yaz aylarını kapsayan devir içerisinde tepe devrini yaşamıştır. Aşağıda Bitcoin ile Amerika teknoloji borsası olan Nasdaq’ın son bir yıldaki fiyat karşılaştırmaları (1. Grafik) ile Bitcoin’in Nasdaq ile olan korelasyonunun oransal gösterimi (2. Grafik) bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere 2022 yılında çoklukla güçlü olan korelasyon, şu sıralar bir oldukça zayıflayarak 0,20 düzeylerine gerilemiş seviyede. Bu korelasyon vakit zaman güçlense de çeşitli makro ekonomik sebepler yahut risk algısındaki değişmenin de tesiriyle zayıflama göstermiştir. Hakikaten son periyottaki gelişmeler geçen sene bu vakitler tarihi tepe yaşayan Bitcoin – Nasdaq korelasyonunun içinden geçtiğimiz Nisan-Mayıs ayları itibariyle 2 yıllık taban düzeylerine yakın olduğunu gösteriyor. Bilhassa Mart ayında ABD’de yaşanan banka iflasları sonrası Amerikan endeksleri düşüş gösterirken yatırımcıların kripto paralara sarıldığını ve kripto para piyasasına nakit girişinin yaşandığını gördük. Yalnızca 1 ay içerisinde Bitcoin’in %50’ye yakın yükselmesi ve Nasdaq borsasının bu devirde yatay-negatif bir hareket sergilemesi sonrası Nasdaq/Bitcoin korelasyonu Ağustos 2021’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

Altın

ABD’de birinci mart ayında meydana gelen bankacılık krizi sonrası birçok varlık sınıfı paha kaybederken Bitcoin ve Altın bu periyotta öne çıkan iki yatırım aracı oldu. Üstte da belirttiğimiz üzere konjonktürel gelişmelere bağlı olarak vakit zaman korelasyonun değişkenleri farklılık gösterebiliyor. Yatırımcıların risk algısındaki değişme ile 2022 yılında genel olarak zayıf performans gösteren Bitcoin/Altın korelasyonu bankacılık krizi sonrası sert bir toparlanma göstererek %57 korelasyon oranı ile 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin’in Altın ile olan korelasyonunun son 2 yıldaki seyrini gösteriyor.

Geçtiğimiz devirde de ABD’de birden fazla bankanın iflas etmesine ek olarak bilançolarında badire yaşayan bankaların büyük bankalar tarafından satın alınması piyasada kaygı hissini artırdı. Zira geçmiş periyotlarda küçük ölçekli bankaların büyük bankalarca satın alındığı periyotlar, çoklukla resesyon yahut finansal kriz devirlerinde gerçekleşti. Bankalarda yaşanan bu gerilim birinci olarak pay senedi piyasasını vurdu ve fonlar altın ile Bitcoin’e yönelmeye başladı. Bu yönelmeden sonra ise Bitcoin ile altın ortasındaki korelasyonun güçlenmeye ve 1’e yakınsamaya başladığını gördük. Önümüzdeki devirde de gerçekleşebilecek ekstra banka dertleri, borç tavanı krizi ve yapısal meseleler, Bitcoin ile altın ortasındaki korelasyonu daha da güçlendirebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.