DOLAR 32,8078 0.05%
EURO 35,2277 0.04%
ALTIN 2.452,83-0,20
BITCOIN 21886831.03982%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dünya Uyku Gününde Bonus Yalıtım’dan Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri
 • Haberuc
 • Ekonomi
 • Dünya Uyku Gününde Bonus Yalıtım’dan Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

Dünya Uyku Gününde Bonus Yalıtım’dan Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

ABONE OL
14 Mart 2024 11:48
Dünya Uyku Gününde Bonus Yalıtım’dan Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2018 yılından bu yana yeni binalarda mecburî olan Ses Yalıtımı, insan sıhhati açısından kıymeti tartışılmaz olan uyku sıhhati için de büyük ehemmiyet taşıyor. Sıhhat profesyonelleri ve sıhhat odaklı STK’lar, uyku bozukluğunun çeşitli zihinsel ve fizikî meselelere, gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve performans kaybına yol açabileceğine ve ömür kalitesinin bozulmasına neden olacağına dikkat çekiyorlar. Teneffüs rahatsızlıklarından trafik kazalarına pek çok olumsuz durumla ilişkilendirilen uyku bozukluğunun nedenleri ortasında gürültü kirliliği de yer alıyor. Birçok ailenin birebir yapı içerisinde yaşadığı çağdaş apartman hayatında yalnızca dış duvarlarda değil, tüm iç komşu duvarlarda da kaliteli ses yalıtımı, kaliteli bir uyku için konfor ortamı sağlıyor.

Dünya Uyku Günü, bedenimizi dinlendiren ve ömür için gerekli bir tamirat süreci olan uyku konusunda tüm dünyada farkındalık oluşturmak için Dünya Uyku Derneği liderliğinde 2008 yılından beri her yıl kutlanıyor. Tabipler, sıhhat kuruluşları ve sıhhat konusunda etkin Sivil Toplum Kuruluşları, uyku bozukluğunun çeşitli zihinsel ve fizikî meselelere, gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve performans kaybına yol açabileceğine ve ömür kalitesinin bozulmasına neden olacağına dikkat çekiyorlar. 

Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

Yalıtım kesiminin yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, uyku bozukluğunun nedenleri ortasında gürültü kirliliğinin de yer aldığını vurguladı ve ses yalıtımının, farklı ailelerin birlikte yaşadığı binalarda uyku kalitesi açısından kıymet taşıdığını söz etti. 

Sadece inşaat evresinde değil sonradan da binalarda uygulanabilir ses yalıtımı için kullanılabilecek en yanlışsız materyal olan taş yünü; yalnızca ses yalıtımı değil, ısı ve yangın yalıtımında göstermiş olduğu yüksek performans ile de dikkat çekiyor. Taş Yünü ile çatı, cephe, döşeme, orta bölme ve komşu duvar üzere alanlarda uygulama yaparak kaliteli ses yalıtımı yapılabileceğini vurgulayan Tolga Ceylan, âlâ ve gerçek bir ses yalıtımı için dikkat edilmesi gerek 10 maddeyi şöyle sıraladı:

 • Ses kaynağının frekansına nazaran farklı yoğunluklarda taş yünü kullanılmalı,
 • Yapılan hesaplamalara nazaran uygun taş yünü levha kalınlıkları belirlenmeli,
 • İki duvar ortasında her iki tarafta de taş yünü kullanılmalı,
 • Taş Yünü levhalar ortasında hava boşluğu bırakılmalı,
 • Kullanılacak olan tuğlalar yatay delikli seçilmeli, alçı levhalar ile yapılacak ise her bir duvar için çift alçı levha kullanılmalı ve şaşırtmalı döşenmeli,
 • İki duvarın farklı yüzey tartıları olmalı,
 • Duvarlar ortası hava köprüsü olmamalı,
 • Duvarlar birbirine sesi ileten materyaller ile temaslı olmamalı,
 • Duvarlarda ses köprüsüne sebebiyet verebilecek ilişki elemanları montajında ses yalıtım bandı kullanılmalı,
 • Kolon, kiriş ve döşemelerden geçebilecek sesler için duvar köşelerinde tedbirler alınmalı.

Kaliteli Uyku ve Konforlu Yerler için İç ve Dış Duvarlarda Ses Yalıtımı

Kentleşme paralelinde birçok ailenin binalarda bir ortada yaşadıklarını vurgulayan Tolga Ceylan, “Ses yalıtımı, tıpkı yapı içerisinde konforlu bir hayatın ana ihtiyaçlarından biridir. Binalarda ses yalıtımı, yalnızca dış duvarlar için değil, tüm iç komşu duvarlar için de ehemmiyet taşır ve yönetmeliklere uygun kalınlıklarda yapılmalıdır. Komşu duvarlarda ses yalıtımı yapmak, zihnimizin ve bedenimizin muhtaçlığı olan kaliteli uyku için uygun ortam oluşturmanın yanı sıra, hem kendi hayat alanınızın gürültüden korunmasını hem de komşularınıza daha az rahatsızlık vermenizi sağlar. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve etraf dostu Bonus Taş Yünü eserimiz dış duvarların iç yüzeylerinde, iç bölme ve komşu duvarlarda, merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda ve ahşap karkas yapıların içten giydirilmesinde kullanılır. Dalımızın en çağdaş tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz Bonus Taş Yünü eserimiz, binalarda ses yalıtımın yanı sıra ısı, su ve yangın yalıtımı da sağlar.” dedi.

Uyku İnsan Sıhhati ve Ömür Kalitesi Üzerinde Direkt Etkili

Uzman görüşleri ve araştırmalar, uyku eksikliğinin sıhhat meselelerinin yanı sıra, dikkat dağınıklığına ve zihin fonksiyonlarında bozulmaya yol açarak ruhsal rahatsızlıklar, iş yeri ve trafik kazaları, iş performansında azalma üzere olumsuz durumları tetikleyebildiği görüşünde birleşiyor. Öte yandan sağlıklı bir uyku sistemi, obezite ve hipertansiyon üzere sıhhat durumlarının, depresyon ve Alzheimer dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığın olumsuz gelişimini azaltabiliyor. Uyku kalitesi, insan sıhhatini ve ömür kalitesini direkt etkiliyor. Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği, Türk Toraks Derneği, Uyku Derneği, Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği, Türk Nöroloji Derneği başta olmak üzere STK’lar, akademik kurumlar ve sıhhat kuruluşları, uyku konusunda her yıl Mart ayının ikinci yahut üçüncü Cuma günü kutlanan Dünya Uyku Günü için basın bildirileri yayınlıyorlar.

Ses Yalıtımı 2018’den Bu Yana Yasal Zorunluluk 

Uyku eksikliği ya da bozukluğunun nedenleri ortasında, beslenme düzensizliği, yüksek gerilim ve hatta elektronik aygıtların çok kullanımının yanı sıra, gürültü kirliliği de yer alıyor. Kaliteli materyallerle ve yönetmeliklere nazaran yapılmış Ses Yalıtımı, hayat alanlarında gürültü kirliliğini azaltıp, uyku için konforlu bir ortam oluşturmanın en faal usullerinden biri olarak öne çıkıyor. 1 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik uyarınca, yeni binalarda Ses Yalıtımı uygulanması mecburî tutuluyor.

Gürültü Kirliliği, Uyku Bozukluklarının Yanı Sıra Beyin İşlevlerini ve Bedensel Sistemleri de Olumsuz Etkiliyor

Yalıtım bölümünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, ses yalıtımının insan sıhhati açısından ehemmiyetine dikkat çekti ve düzgün ses yalıtımı konusunda bilgiler aktardı. Gürültü kirliliğinin, uyku bozukluklarının yanı sıra öteki olumsuz durumlara da yol açabildiğini belirten Tolga Ceylan, “Bilimsel araştırmalar, gürültü kirliliğinin yalnızca beyin işlevlerini değil, tüm bedensel sistemleri de etkilediğini gösteriyor. Uzun mühlet gürültüye maruz kalmak dikkat bozuklukları, baş ağrısı, kan basıncında yükselme, sonluluk, yorgunluk, uyku bozuklukları, iş yapabilme yeteneğinde azalma, gerilim ve bunlara bağlı olarak uzun devirde hastalık oluşması riskini artırıyor. Gürültü kirliliğinin tesirlerini yalıtımla en aza indirmek mümkün” dedi.

Bilgi için: 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.