DOLAR 33,0421 0.14%
EURO 36,0839 0.18%
ALTIN 2.619,741,96
BITCOIN 21395102.18672%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Dünya’nın en büyük lojistik gruplarından DHL, MNG Kargo’yu satın alıyor
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Dünya’nın en büyük lojistik gruplarından DHL, MNG Kargo’yu satın alıyor

Dünya’nın en büyük lojistik gruplarından DHL, MNG Kargo’yu satın alıyor

ABONE OL
26 Temmuz 2023 02:00
Dünya’nın en büyük lojistik gruplarından DHL, MNG Kargo’yu satın alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DHL Group, Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden biri olan MNG Kargo’nun paylarının tamamını (yüzde 100’ünü) satın almak üzere mutabakat imzaladı. Yapılan bu mutabakat, Türkiye’nin süratle büyüyen e-ticaret ve kargo kesimlerine yeni bir ivme kazandıracak. Türkiye, sahip olduğu genç ve dinamik nüfus, yaygın dijital bağlantı ağı, ve konseyi ulaşım altyapısı ile e-ticaretin, Avrupa Birliği pazarlarından çok daha süratli bir halde, çift haneli büyüdüğü bir ülke. Piyasalar Türkiye’ye, Avrupa’dan yapılan bu direkt yatırımı, ülke iktisadına ve büyüme potansiyeline gösterilen inanç olarak yorumluyor. 

2003 yılında kurulan MNG Kargo, 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ve yaklaşık 10 bin bireye sağladığı istihdam ile bölümün başkan oyuncularından biri. Gerçekleşen satış muahedesiyle, DHL Group’un milletlerarası lojistik uzmanlığından ve geniş global ağından faydalanacak olan MNG Kargo, DHL e-ticaret ünitesinin bir kesimi olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacaktır.

DHL Group CEO’su Tobias Meyer konuyla ilgili, “Sürdürülebilirlik, globalleşme ve dijitalleşmenin yanı sıra e-ticareti lojistikte bir mega trend olarak tanımladık ve 2025 DHL Küme Stratejisi’nde odaklandığımız bir alan haline getirdik” diyor ve ekliyor: “E-ticaret, lojistik dalı ve bilhassa de kargo hacimleri için en büyük büyüme faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, organik ve inorganik büyüme stratejileri ile, e-ticaret dalındaki ayak izimizi genişletmek için daima çalışıyoruz. MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu bölümdeki heyeti ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacaktır.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, “Türkiye, büyüyen iktisadı, stratejik pozisyonu, ehil işgücü ve konseyi ulaşım altyapısı ile lojistik bölümünde bölgesel bir merkez durumundadır. Ülkemizdeki kargo hacmi, e-ticarette yakalanan çift haneli büyüme ile günden güne artmaktadır. Dalın en değerli oyuncularından biri olan DHL’nin Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılında gerçekleştirdiği bu satın alma, ülkemizin potansiyeline olan inancını ve artan yatırım iştahını da göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin yatırım ortamının geliştirilmesi ve milletlerarası direkt yatırımların artırılması en kıymetli amaçlarımızdan biridir” dedi. 

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano, “DHL e-Ticaret olarak maksadımız müşterilerimize muteber, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır. Bu stratejinin bel kemiğini, kendimiz yahut iştirakler aracılığıyla işlettiğimiz geniş ağımız, dijital uzmanlığımız ve yetkinliklerimiz oluşturuyor. MNG Kargo’nun satın alınması, heyeti ağımızı güçlendirecek ve küresel müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacak” diye konuştu.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz; “MNG Kargo olarak, DHL Group’un küresel bilgi ve teknoloji birikimini ardımıza alarak, tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, milletlerarası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline gelmiş durumdadır ve kesimimizin gelişimi sürat kesmeden devam edecektir” açıklamasında bulundu. 

İşlemin tamamlanması için, Rekabet Kurumu’nun ve Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Kurumu’nun onayına gereksinim duyulmaktadır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.