DOLAR 32,5974 0.34%
EURO 34,8197 0.21%
ALTIN 2.510,901,07
BITCOIN 20942181.46767%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

21:22

YATSIYA KALAN SÜRE

Enerjisa Enerji ve MLP Care iş birliği ile sağlıkta temiz enerji dönemi başlıyor
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Enerjisa Enerji ve MLP Care iş birliği ile sağlıkta temiz enerji dönemi başlıyor

Enerjisa Enerji ve MLP Care iş birliği ile sağlıkta temiz enerji dönemi başlıyor

ABONE OL
16 Şubat 2024 12:36
Enerjisa Enerji ve MLP Care iş birliği ile sağlıkta temiz enerji dönemi başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MLP Deva ve Enerjisa Güç, YEO Teknoloji’nin tahlil ortağı olarak katkı sunacağı Güneş Gücü Santrali (GES) projeleri için bir ortaya geliyor. Sıhhat dalı için öncü olacak bu iş birliği ile Türkiye’nin 4 vilayetinde 7 farklı noktada güneş gücü santralleri kurulacak. Santrallerde üretilen elektrik ile MLP Deva bünyesindeki hastanelerin güç gereksinimi pak kaynaklardan karşılanacak ve yıllık 73 bin ton karbon salımının da önüne geçilecek. 

 

Proje; Çankırı, Yozgat, Sivas ve Gaziantep vilayetlerindeki 7 farklı noktada Güneş Gücü Santrali (GES) projelerinin kurulması ve işletilmesini kapsıyor. GES’lerin heyeti gücü yaklaşık 75 MWp olacak ve MLP Care’in Türkiye’de hizmet veren 27 Medical Park ve Liv Hospital şubelerinin güç gereksiniminin yüzde 90’ından fazlasını karşılayacak.

 Enerjisa Enerji’nin İşimin Gücü çatısı altında geliştirdiği yenilenebilir güç uygulamalarına bir yenisini eklediği bu proje, MLP Care’in Türkiye sıhhat hizmetleri alanında kıymetli bir kapasiteyi temsil etmesi açısından da dalının öncü sürdürülebilirlik projelerinden biri olacak. YEO Teknoloji de yerlerin bulunması, müsaade süreçlerinin yürütülmesi, ayrıntı mühendislik çalışmalarının yapılması ve santrallerin inşası hususlarında  projenin tahlil ortağı olarak yer alacak.

 

Enerji Performans Modeli (ESCO) ile gerçekleşecek proje, sıhhat ve güç dalının kıymetli oyuncularını bir ortaya getiriyor. Sürdürülebilirlik konusunu merkezine alan bu üç şirket, yaptıkları çalışmalar ile Türkiye’nin yenilenebilir güç dönüşümüne ve hasebiyle karbon sıfır amacına koşmasına takviye oluyor.

 

Performansa dayalı iş modeli anlayışıyla kurulacak olan GES’ler ile 7 lokasyonda yıllık ortalama 112,401 GWh pak güç üretilerek, yıllık 73 bin tonun üzerinde karbon salımı engellenecek. Farklı lokasyonlardaki GES’ler sayesinde yıllık yaklaşık 37 bin 468 hanenin elektrik tüketimine denk gelen güç üretimi, herkes için daha yeterli bir gelecek yaratmak için çevreci bir biçimde sağlanacak.

İlginizi Çekebilir;  Koç Holding 2023'ün ilk yarısında da başarılı performansını sürdürdü 

                               

Enerjisa Enerji’nin ‘İşimin Enerjisi’ tahlilleri kapsamında hayata geçecek tesislerin 7 yıllık kontrat mühletince tüm bakım, tamirat ve işletme çalışmaları da Enerjisa Güç tarafından yapılacak. GES’lerde üretimin 2024 yılında başlaması planlanıyor.

 

MLP Deva İdare Konseyi Lideri Dr. Muharrem Usta, proje ile ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik uzmanlığımız gereği bizim için yalnızca bir çalışma alanı değil, iş yapma biçimi. Sağlıklı büyüme, sağlıklı toplum, sağlıklı etraf gayelerimizi sürdürülebilir süreçlerle destekliyoruz. Bu alanda öncü çalışmalar yapıyoruz. Kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan şirketlerin dahil olduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki birinci hastaneler grubuyuz. Ayrıyeten sürdürülebilirlik raporu yayınlayan birinci sıhhat hizmet sunucusuyuz.

GES projesi sürdürülebilirlik çalışmalarımız için kıymetli bir adım olacak. Bizi karbon sıfır maksadımıza bir adım daha yaklaştıracak. Bu proje yalnızca şirketimiz için değil, ülkemiz ve dünyamızın geleceği için de son derece değerli. Örnek olması en büyük temennimiz.”

 

Türkiye’nin yenilenebilir güç dönüşümü maksatlarına direkt katkı sağladıklarını ve en büyük hisseye sahip şirketlerden biri olmanın gururunu taşıdıklarını belirten Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar ise “Enerjisa olarak iklim değişikliği ile çabayı içselleştirmiş bir şirketiz. Güç kesimi, tüm dünyadaki karbon salımının direkt ve direkt yüzde 80’inin şahsen sorumlusudur. Türkiye’nin en büyük güç dalı oyuncusu olarak sorunun bir modülü isek tahlilin de modülü olmalıyız anlayışını tüm hareket alanlarımızda benimsiyoruz. Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden biri olan güçte kendi kendimize yetebilmek, dış borcumuza olan tesirini minimuma getirmek, ülkemiz için kendimizi sorumlu gördüğümüz bir mevzu. Bunu gerçekleştirmek üzere çıkılan yolda sürdürülebilirlik gayelerini kutup yıldızı olarak benimsiyor ve yatırımlarımızı yenilenebilir güç teknolojileri alanında kuvvetlendiriyoruz. Bugün olduğu üzere kıymetli iş birliklerimiz ile çarpan tesirini ortaya çıkartıyoruz ve iş birliklerinin güç dönüşümünde değerli bir rol oynadığını biliyoruz.

İlginizi Çekebilir;  İmalat Sanayisinin Yenilikçi Fuarı WIN EURASIA'ya Yoğun İlgi

 

2020’den beri geliştirdiğimiz İşimin Gücü projeleri ortasında sıhhat kesiminde gerçekleştirdiğimiz birçok güç verimliliği uygulamaları var. Yurtiçi ve yurtdışındaki hastaneleri ile sıhhat bölümüne istikamet veren bir kurum olan MLP Deva ile Güneş Gücü Santrali projesinde ortak paydada buluşarak ülkemize ve tabiata kıymet katacak bir eser bırakmak, sıhhat dalının de örnek alacağı bir projeye imza atmak hepimiz için memnunluk verici. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürler ederim” dedi.

 

Projenin tahlil ortağı YEO Teknoloji’nin CEO’su Tolunay Yıldız ise şöyle konuştu: “YEO olarak 20. yılımıza girerken dalın en yenilikçi kurumlarından biri olmayı hedefledik. Elektrik üretimi, iletim ve dağıtımdan gücün akıllı ve verimli kullanım ve uygulanmasına kadar gücün her alanına dokunan faaliyetler yürüterek ülke iktisadına bedel katıyoruz. ‘Bizce Mümkün’ sloganıyla yalnızca gücün dönüşümüne değil dünyanın dönüşümüne de katkı sağlıyoruz. YEO’nun Güneş gücü santralleri alanında 1000 MW’ın üzerinde proje geliştirme ve anahtar teslim heyetim deneyimi bulunuyor. YEO’nun bu alanda devam eden 20 projesinin gücü 200 MW’ı aşıyor. MLP Care’in vizyonu ve Enerjisa Enerji’nin ESCO modeliyle bu alanda bir birincisi hayata geçirmekten ötürü memnunuz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.