DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi sonuçları açıklandı!
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi sonuçları açıklandı!

EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi sonuçları açıklandı!

ABONE OL
22 Temmuz 2023 00:48
EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi sonuçları açıklandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi sonuçlarına nazaran, tüketiciler artık daha fazla tasarrufa giderek besin bütçelerini kısıyor, ferdî sıhhatini gezegenle ilgili korkulardan önde tutuyor ve muhtaçlıklarını yönetmek için teknolojiye güveniyor.

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), Geleceğin Tüketici Endeksi araştırmalarının 12.’sini yayımladı. Yeni tüketici tercihleri ile değişen tavır ve alışkanlıkları mercek altına alan araştırma, 27 ülkeden 21 bin tüketici ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarını kapsıyor. 

EY Geleceğin Tüketicisi Endeksi araştırmasına nazaran, global olarak tüketicilerin %94’ü ömür maliyetlerinin artmasından telaş ettiğini söylüyor. Buna ek olarak, iştirakçilerin neredeyse yarısı daha az tüketmeyi planlarken, %67’si artık eşyalarını değiştirmek yerine tamir ettiğini belirtiyor.  Bir başka dikkat cazibeli bahis ise, pandemiden sonra birinci kez sıhhatle ilgili telaşlar %7 oranında artarak gezegenle ilgili kaygıları geride bırakıyor. Araştırma, tüketicilerin çevresel sorunlardan evvel şahsî sıhhatlerine daha çok kıymet verdiğini gösteriyor. 

Araştırma, global olarak tüketicilerin %92’sinin yaşadıkları ülkenin iktisadıyla yakından ilgilendiğini ve %39’unun iktisadın önümüzdeki altı ay içinde uyguna gitmeyeceğini söylediklerini gösteriyor. Tüketiciler hayatlarının birçok alanında harcamalarını kısmak ve bütçelerini temel eserlere harcamak üzere harekete geçiyor. İştirakçilerin %44’ü daha az paketli besin almayı ve neredeyse yarısı (%49) ise daha az yiyecek tüketmeyi planlıyor.

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından bir oburu ise perakendecilere ve tüketici eserleri şirketlerine azalan inanç. Buna nazaran, tüketicilerin dörtte üçünden fazlası (%79) son üç ila dört ayda besin fiyatlarının arttığını düşünüyor. %74’ü kimi markaların paket boyutlarının küçüldüğünü lakin fiyatın birebir kaldığını fark ettiğini belirtiyor. %64’ü ise özel markalı (private label) eserlerin, bilinen ve öne çıkan markalı eserler kadar düzgün olduğuna inanıyor.

Bunlara ek olarak araştırmaya nazaran, iştirakçilerin %62’si giysi, ayakkabı ve aksesuarlarda en son moda trendleri takip etme muhtaçlığı hissetmiyor. Tüketicilerin üçte birinden fazlası (%36) giysilere daha az harcamayı planlarken, yarısından fazlası ise artık eşyalarını değiştirmek yerine tamir etmeyi tercih ediyor. Bu büyük oran her vakit en yeni eserlere sahip olma halindeki klasik tüketici dileğinin değiştiğini ortaya koyuyor.

 

Sağlık konusu gezegenle ilgili tasaları geride bırakıyor 

Araştırmanın ortaya koyduğu kıymetli sonuçlardan bir oburu ise sıhhatle ilgili tasaların, Mayıs 2021’den bu yana birinci defa gezegenle ilgili telaşların önüne geçmesi oluyor. EY Geleceğin Tüketici Endeksi, değişen tercih ve alışkanlıkların yarattığı fırsat ve zorlukların öngörülebilmesini kolaylaştırmak için tüketicileri 5 kategoride (“önce gezegen”, “önce deneyim”, “önce toplum”, “önce sağlık” ve “önce satın alınabilirlik” başlıklarında) ele alıyor. Son araştırmada beş segment ortasından “önce gezegen” %9 ile en büyük düşüşü görüyor (%25’ten %16). Sonuç, tüketicilerin satın alınabilirliğe ve fiyata öncelik verdiğini, artık sürdürülebilirliği daha az kaygı verici gördüğünü gösteriyor. 

Araştırma sonucu, “önce sağlık” tüketici kümesinin Ekim 2022’den bu yana %7 (%17’den %24’e) artarak satın alınabilirliğin akabinde ikinci en büyük segment haline geldiğini de ortaya koyuyor. Bu değerli artış; tüketicilerin kendi mali durumlarına ve sıhhatlerine odaklandığı, kolektif gayretler yerine kişisel gereksinimleri tekrar önceliklendirdiği manasına geliyor. 

 

Teknoloji; telaşlara karşın inançlı alan

EY Geleceğin Tüketici Endeksi, tüketicilerin neredeyse yarısının (%46) günlük hayatlarını yönetmek için teknolojiye güvendiğini ortaya koyuyor. Teknolojiye ve teknolojik çıktılara artan inanç, satın alma kararlarını ve genel tüketimi de şekillendiriyor. Araştırma sonuçlarına nazaran, iştirakçilerin %46’sının son üç ayda çevrimiçi market teslimatı hizmetlerini kullandığını ortaya koyuyor. Bu oran, Haziran 2022’den bu yana %12’lik bir artış manasına geliyor. 

Gelişmekte olan teknolojilerin de Haziran 2022 ile karşılaştırıldığında iki kattan fazla oranda arttığı görülüyor. Tüketiciler global olarak artık sanal platformları tercih ediyor. İştirakçilerin %66’sı daha uygun bütçeli alternatifler karşılığında datalarını paylaşmaya istekli olduklarını belirtirken, %24’lük bir kesim ise yapay zekanın rollerini büsbütün değiştirebileceğinden telaş duyuyor. Fakat araştırmaya nazaran; teknoloji konusunda endişelenen tüketicilerin de kendilerine vakit yahut para kazandıran araçları süratle benimseyeceği görülüyor. 

 

EY Türkiye Kontrol Kısmı Şirket Ortağı, Tüketici Eserleri ve Perakende Kesim Önderi Kaan Birdal araştırmayla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 

Tüketiciler, hayat maliyeti baskılarıyla başa çıkmak için öncelikle tavırlı olmayı tercih ediyor. Ayrıyeten, bütçelerini koruyabilmek için marka alışkanlıklarından uzaklaşmaya, temel gereksinim listelerini azaltmaya ve teknolojinin getirdiği avantajları kullanmaya daha fazla yöneliyorlar. Perakendecilere ve tüketici eserleri işletmelerine olan itimadın azalması sebebiyle işletmelerin, tüketici sadakati üzerine alacakları kararların uzun vadeli tesirlerini düşünmeleri gerekiyor. Bu çerçevede, rekabet etmek için inovasyon ve pazarlama eforlarını hızlandırmaları yararlı olabilir.

Diğer taraftan teknoloji; hayatı kolaylaştırdığı, paradan ve vakitten tasarruf sağladığı ve çevresel tesirleri azaltmaya yardımcı olduğu için tüketiciler, teknolojinin daima kullanıcıları haline geliyorlar.. Tüketicilerin teknolojiye yönelik tavırları da teknolojinin kendisi kadar süratli bir biçimde gelişiyor. İşletmeler, müşterileriyle teknoloji etrafında itimat, hürmet ve pahaya dayalı bir münasebet geliştirmelidir. Bunu yaparak uzun vadede tüketici sadakati korunabilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.