DOLAR 32,2153 0.1%
EURO 34,8554 -0.04%
ALTIN 2.418,590,38
BITCOIN 2187991-1.85475%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

GOSB Teknopark, UR-GE Projesi ERA ile Uluslararası Pazarları Hedefine Aldı
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • GOSB Teknopark, UR-GE Projesi ERA ile Uluslararası Pazarları Hedefine Aldı

GOSB Teknopark, UR-GE Projesi ERA ile Uluslararası Pazarları Hedefine Aldı

ABONE OL
13 Temmuz 2023 01:48
GOSB Teknopark, UR-GE Projesi ERA ile Uluslararası Pazarları Hedefine Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin birinci özel teknoparkı olan ve bünyesinde 150’den fazla firma bulunan GOSB Teknopark, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Milletlerarası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi (UR-GE) kapsamında dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a çıkarma yaptı. 

Teknopark heyeti, Başşehir Bakü’de T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, TÜİB ve ATİB’i ziyaret ederek, Azerbaycan’ın önde gelen firmalarıyla B2B görüşmeler de gerçekleştirdi. Farklı ülkelerde teknolojide ihracat fırsatlarının da değerlendirildiği temaslarda, iş birliği köprüleri kuruldu. 

Ticaret Bakanlığı’nın Milletlerarası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) bildirisi kapsamında GOSB Teknopark’ın ERA ismiyle (Ergonomics, Robotic, Automation) hayata geçirdiği UR-GE Kümelenmesi’nde yer alan 12 firma, Azerbaycan Bakü’ye ziyarette bulundu. 

GOSB Teknopark heyeti, birinci gün Azerbaycan T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nde temaslarda bulunarak Ticaret Başmüşavirleri Ahmet Erdal ve Murat Yaman’ı ziyaret etti. Görüşmelerde, iki dost ve kardeş ülke ortasında iş birliklerini artırma fırsatlarının yanı sıra, hem kümede yer alan firmalar hakkında bilgiler aktarıldı, hem de bölgedeki ticari durum, yatırım ve iş birliği süreçleri hakkında karşılıklı bilgi paylaşımında bulunuldu. 

 

Azerbaycan iş birliği ile 7 farklı ülkeye ihracat yapma fırsatı

Seyahat kapsamında ihracat ve iş birliği odaklı temaslar gerçekleştiren GOSB Teknopark heyeti, “robotik otomasyon, yazılım ve üretim” kesimlerinde Azerbaycan’ın önde gelen yaklaşık 50 firması ile B2B görüşmelerde bulundu. 

B2B görüşmelerin dışında ayrıyeten İktisat Bakanlığı’na bağlı Azerbaycan İhracat ve Yatırım Tanıtım Ajansı AZPROMO, Türkiye Azerbaycan Endüstrici ve İş Adamları Birliği (TÜİB) ve Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği’ni (ATİB) de ziyaret eden heyet, 2 ülke ortasındaki iş ağının genişletilmesi ve yeni iş birlikleri konusunda yol haritalarını belirledi.

 

Teknoloji odaklı ihracata destek

Bakü’ye gerçekleşen ziyareti kıymetlendiren GOSB Teknopark Genel Müdürü Tolga Bildirici, kanılarını şöyle lisana getirdi: 

“GOSB Teknopark’ta yer alan ve yüklü sanayide kullanılan yazılım tahlillerini geliştiren firmaların, global üreticilerin tedarik zincirlerine girebilmeleri ve sürdürebilir ihracat yapabilmeleri için 2019 yılında oluşturduğumuz ERA UR-GE Projesi ile firmalarımıza, ‘sürdürebilir ihracat için markalaşma, kurumsallaşma, satış, ihracat ve sertifikasyon altyapısı’ üzere mevzularda dayanak veriyor ve bünyemizdeki firmaların dünya pazarındaki rekabet seviyelerini artırmayı hedefliyoruz. 

Bakü’de yaptığımız görüşmelerde, firmalarla iş birliği fırsatlarını masaya yatırma imkânının yanı sıra, Azerbaycan iş birliği ve dayanaklarıyla Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Ukrayna ve Çin olmak üzere toplam 7 farklı ülkeye ihracat yapma imkanını da değerlendirdik.”

Türkiye’nin birinci özel ve üniversite bünyesinde bulunmayan teknoparkı olarak 2005 yılında faaliyete geçen GOSB Teknopark; ihracat potansiyelini desteklemek, yabancı sermaye girişini artırmak, dışa bağımlılığı azaltmak, inovasyon ve Ar-Ge’ye dayalı firmaların kurulmasını teşvik etmek üzere, hala 150’den fazla firmaya, yüksek nitelikli ofis alanları ve dayanak hizmetleri sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.