DOLAR 33,0984 0.21%
EURO 36,2469 0.53%
ALTIN 2.638,560,66
BITCOIN 21526021.85229%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Ledger şirketi kapanırsa kripto varlıklarınız da kaybolur mu?
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Ledger şirketi kapanırsa kripto varlıklarınız da kaybolur mu?

Ledger şirketi kapanırsa kripto varlıklarınız da kaybolur mu?

ABONE OL
26 Temmuz 2023 15:12
Ledger şirketi kapanırsa kripto varlıklarınız da kaybolur mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto yatırımcıları, varlıklarını saklayacakları yerin güvenilirliği konusunda daima kaygılılar. Kripto para borsalarında süreç yapan kullanıcılar, borsalar finansal bir kriz nedeniyle çalışamaz hale geldiğinde varlıklarına bir daha ulaşamıyorlar. FTX olayında da bir gibisi yaşandı ve yatırımcılar kripto varlıklarını en inançlı olduğuna inandıkları Ledger donanım cüzdanlarına taşımaya başladılar. Kripto varlıkları yönetmeyi sağlayan özel anahtarlar, yüksek güvenlikli donanım cüzdanlarında saklanıyor. Kripto cüzdan sağlayıcılarının acil durum yedekleme formatı olan BIP39 standardıyla anahtar, 24 sözlük bir kurtarma cümlesiyle korunuyor. Cüzdan içeriğinin diğer cüzdana aktarılmasına yardımcı olan hatırlatıcı kurtarma cümlesi, Ledger ziyana uğrasa bile cüzdanı geri yükleyerek bilgilere erişme imkanı sunuyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya önderi olan Ledger, bir gün şirketleri kapansa bile sonucun kripto borsalardaki üzere olmayacağını ve kullanıcıların varlıklarına erişmeye devam edebileceğini belirterek itimat tazeliyor. 

Ledger donanım cüzdanı, kripto paranın özel anahtarlarını saklamanın olağanüstü bir yolu, fakat Ledger iflas ederse bunlara ne olur? Kullanıcılar bunları kaybeder mi? Kripto yatırımcıları, varlıklarını nerede tutmalarının daha inançlı olduğu konusunda daima telaşlılar. Kripto para borsalarında süreç yapan kullanıcılar borsalar finansal bir kriz nedeniyle çalışamaz hale geldiğinde varlıklarına bir daha ulaşamıyorlar. FTX olayında da bir gibisi yaşandı ve bu olayın akabinde yatırımcılar kripto varlıklarını en inançlı olduğuna inandıkları Ledger donanım cüzdanlarına taşımaya başladılar. Bir Ledger aygıtı kullanmak, Ledger’in tüm dijital bilgilere eriştiği manasına gelmiyor. Şirket yalnızca kripto varlıkları pratik formda yönetmeye müsaade veren yüksek güvenlikli tahlil sunuyor. Münasebetiyle bir gün Ledger kapansa bile kripto varlık sahipleri fonlarına her şartta erişim sağlayabilecek. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya başkanı olan Ledger, bir gün şirketleri kapansa bile sonucun kripto borsalardaki üzere olmayacağını ve kullanıcıların varlıklarına erişmeye devam edebileceğini belirterek itimat tazeliyor.

 

Kripto Varlıklarım Nerede Tutuluyor?

Kripto para ünitesine sahip olduğunuzda, aslında kripto para ünitesini kullanma hakkına sahip olursunuz. Coin’leriniz bir dizi anahtarla ilişkilendirilir: özel ve açık anahtarlarınız. 

Açık anahtarınızı bir posta kutusu üzere düşünebilirsiniz. Şayet birisi size kripto para göndermek isterse, yalnızca açık adresinize gereksinimi vardır. Açık anahtarınızı vermek sizin için inançlıdır. Posta kutusunun kilidini açmak için gereksiniminiz olan şey özel anahtarınızdır. Özel anahtar = kripto paranıza erişim. Gerçek bir anahtar üzere, kopyalarını herkese dağıtmazsınız, kilit tarafından teminat altına alınan varlıkları korumak için inançlı ve emniyetli bir halde saklarsınız. Misal formda, özel anahtarınızı da inançta tutmak istersiniz. 

Kripto paralar blok zincirinde yaşar ve paralarınızın anahtarları sizin seçtiğiniz ve ülkü olarak kimsenin erişemeyeceği inançlı bir yerde yaşar. Kripto varlıklarınızın kendileri rastgele bir aygıtta yahut platformda, Ledger aygıtlarında bile mevcut değildir. Cüzdanınız sırf özel anahtarınızı saklar ve korur.

 

Kripto Paralarımı ve Özel Anahtarımı Nasıl İnançta Tutabilirim?

İnsanların özel anahtarlarını muhafazalarının bir yolu, onu internetten uzak tutmaktır. Bu, ele geçirilebilecek yahut hacklenebilecek hiçbir bilgi geçmişi olmadığı manasına gelir. Kripto paralarınızın bir bilgisayar korsanı tarafından çalınması mümkündür ve kâfi güvenlik yoksa bunun ne kadar yaygın olduğuna şaşırabilirsiniz. Örneğin, kripto paranız hakkında bir tweet atmak, birisinin kripto para tuttuğunuzu ve müdafaanız yoksa bir hack saldırısına karşı savunmasız olduğunuzu bilmesi için kafidir.

Anahtarlarınızı çevrimdışı bir ortamda koruyan bir donanım cüzdanı ise en inançlı seçenektir ve Ledger, özel anahtarlarınızı saklamanıza ve korumanıza müsaade veren en kapsamlı cüzdanlardan birini sunar.

 

Ledger Şirketi Bir Gün Kapansa Bile Dijital Varlıklar Güvende! 

Açık bir sistem içinde faaliyet gösteren Ledger, fonların korunmasına öncelik vererek finansal özgürlüğü koruyor.   Anahtarları saklamak için özel ögelerle tasarlanmış donanım cüzdanları, siber taarruzlara karşı yüksek güvenlik sağlıyor. Ledger aygıtları, kripto varlıkları mutlaka göremediği üzere diğer aygıtlarla paylaşılmasını da önlüyor. Cüzdanlarda, anahtarları ve kripto varlıkları kaybolma riskine karşı korumak için bir 24 sözlük kurtarma tabiri bulunuyor. Ledger cüzdanı ortadan kaybolsa yahut arızalansa bile BIP39 protokolü, bu ifadeyi kullanarak kripto para ünitesine erişmeye imkan tanıyor. Bu sistem Ledger aygıtının ziyan görmesi hatta şirketin büsbütün kapanıp faaliyetlerini sonlandırması durumunda bile anahtarların öteki bir cüzdanda kullanılmasına müsaade veriyor. Kısaca Ledger iflas etse bile, kripto para varlıklara ve anahtarlara erişim her şartta devam ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.