DOLAR 32,1960 0.05%
EURO 34,9643 -0.09%
ALTIN 2.515,480,22
BITCOIN 22857376.23366%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

LIGNA Fuarı, Dünya Liderliğini Pekiştirdi

LIGNA Fuarı, Dünya Liderliğini Pekiştirdi

ABONE OL
26 Mayıs 2023 18:48
LIGNA Fuarı, Dünya Liderliğini Pekiştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’nın Hannover kentinde 15-19 Mayıs 2023 tarihleri ortasında gerçekleşen dünyanın önde gelen ahşap ve ağaç sürece fuarı LIGNA 2023, sayısız yenilik ve ilham dolu 5 günle birçok iş ilişkisi oluşturma fırsatı sundu. 50 farklı ülkeden 1.300 iştirakçi şirketin bir ortaya gelmesiyle; ahşap sanayisi, mobilya imali sanayisi, ahşap sürece ticareti ve birincil kesim için tahlil teklifleri masaya yatırıldı. Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme mega trendlerinin odak noktası olduğu fuara konut sahibi Almanya’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından büyük ilgi gösterildi. 160 farklı ülkeden gelen 80 bin ziyaretçi, akıllı makineler ve kaynak tasarrufu sağlayan üretim süreçleri hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladı.

Ticari fuar öncesinde beklentinin had safhada olduğu fuarda iştirakçiler ve ziyaretçiler, dört yıllık bir ortadan sonra tekrar bir ortaya gelirken ahşap ve ağaç sürece sanayisinin odaklanmış yenilikçi gücüne birinci elden şahit oldular. Deutsche Messe Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri Dr. Jochen Köckler, “LIGNA 2023 hem iştirakçi şirketlerimizin hem de ziyaretçilerimizin beklentilerini yüksek oranda aşarak fuarda sunulan makine, ekipman tahlillerinin; sürdürülebilir ve dijitalleştirilmiş bir ahşap, mobilya ve inşaat sanayisinin önünü açtığını gösterdi” formunda görüş belirterek ekledi: “Ziyaretçilerin yüzde 60’ının yurt dışından gelmesi epeyce dikkat alımlı. LIGNA, dünyanın önde gelen ahşap sürece fuarı olarak pozisyonunu daha da güçlendirdi.”

VDMA Ağaç Sürece Makineleri Genel Müdürü Dr. Bernhard Dirr ise, “LIGNA 2023 yalnızca yeni teknolojilerin sunulduğu bir platform değil, tıpkı vakitte bilgi transferi sağlayan ve güçlü iş temasları oluşturmak için de değerli bir platform. Fuar, ağaç sürece ve ahşap sürece sanayisinin müşterilerine rekabetçi ve tıpkı vakitte sürdürülebilir üretim için gerekli teknolojileri sunmakta olduğunu gösterdi. Şu anda ağaç sürece ve ahşap sürece sanayisinin karşı karşıya olduğu belgisiz durum göz önüne alındığında, LIGNA 2023’ün başarısı, kesime istikamet veren bir güç olduğu durumunu gözler önüne seriyor. Yalnızca bölümün yeterli vakitlerinde destekleyici bir güç olmakla kalmıyor, her şeyden evvel önümüzdeki zorluklarla baş etmek için tahliller sunuyor” açıklamasında bulundu.

LIGNA 2023’te maliyetleri ve üretimi daha verimli hale getiren akıllı ve irtibatlı makineler, sistemler ve süreçler topluluk ortasında bilhassa ilgi gördü. Bunun yanı sıra yetişmiş eleman badiresinin yarattığı etkiyi hafifletmek için otomasyon ve süreç optimizasyonu tahlillerine yönelik güçlü bir talep olduğu gözlemlendi.

Köckler sözlerini şöyle sürdürdü: “Ziyaretçilerimiz stant salonlarımızda bölümdeki dönüşümü canlı olarak deneyimleme imkânına sahip oldular.” Fuarda ahşap sürece makineleri ve ekipmanları, alet ve iş süreçleri, endüstriyel robotlar ve hatta vasıflı zanaat ve ormancılık uzmanlarını desteklemek için dış iskeletler dahil bedel zincirinin tüm yelpazesi sergilendi. Sergilenmekte olan makineler yalnızca ahşap işlemekle hudutlu olmamakla birlikte cam, plastik ve kompozit gereçler için de kullanıma uygun olarak yer aldı. Köckler, “Örneğin mobilya ve hatta yapı elemanları çok çeşitli gereçlerden üretiliyor. Hasebiyle LIGNA iştirakçilerinin eser portföylerini genişleterek müşterilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunmaları çok akla yatkın” dedi.

Fuarın öne çıkan temalarından biri de yenilenebilir bir kaynak olarak ahşabın değeri ve genel karbonsuzlaştırma sürecindeki rolüydü. Bunun ışığında, giderek kıymet kazanan ahşap yapının makine mühendisliği için yeni pazar fırsatları yaratması gündeme geldi.

LIGNA 2023’te iştirakçiler, ahşap inşaatında yer alan tüm süreç adımlarını değerli ölçüde optimize eden tahliller sundu. Geliştirilen tahlillerin maliyetlerden tasarruf sağlamasının yanı sıra birebir vakitte bu değerli ham unsurun kullanımının mümkün olduğunca etraf dostu olacak biçimde tasarlanabilmesi öne çıktı. Günümüzde sürdürülebilirlik son tüketiciler için giderek daha kıymetli hale geldiği için döşeme bölümü ve mobilya sanayisinin tercih ettikleri ham hususları de giderek ahşaptan yana kullandıkları gözlemlenirken fuarda, CO2 emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı olan yenilenebilir ham husus bazlı inovatif yapıştırıcılar dikkat çekti.

LIGNA 2023 ziyaretçilere konferanslar, canlı sunumlar, özel stantlar ve ödül merasimlerini içeren geniş kapsamlı bir program sundu. Salon 12’deki LIGNA.Stage’de yaklaşık 90 konuşmacı pazardaki en son gelişmeleri ve trendleri aktardı. Yetişmiş eleman açığı ve işe alım sıkıntıları da nitelikli elemanlar ile gelecekteki potansiyel patronlar ortasında ağ kurulmasını teşvik eden belli bir alanda ele alındı.

Köckler bu durumu şöyle özetledi: “LIGNA 2023, ağaç sürece sanayisi için vazgeçilmez bir platform olduğunu bir defa daha göstermiştir. Fuar yalnızca bilgi ve tecrübe alışverişini teşvik etmekle kalmadı, birebir vakitte geleceğe dönük, sürdürülebilir ahşap ve ağaç sürece rotasını da belirledi.”

Bir sonraki LIGNA etkinliği 26-30 Mayıs 2025 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.

LIGNA 2023 ile ilgili iştirakçi açıklamaları

-Achim Homeier, Global Pazarlama ve Eser İdaresi Kıdemli Yöneticisi, HOMAG GmbH;

“Bu kadar çok insanın gelmesi şaşırtıcıydı zira dört yıl ortadan sonra kimse neler olabileceğini kestiremiyor. Lakin sonuçtan çok mutluyuz ve bence müşterilerin birçok işçimizle yüz yüze tanışmaktan, uzmanlarımızla konuşabilmekten ve aktif tesislerimizi ve yeni makinelerimizi test etmekten büyük heyecan duyuyor.”

-Pietro Gheller, Satış ve Pazar Operasyonları Yöneticisi Ağaç Sürece Kısmı, SCM Group;

“Ziyaretçiler yeniliklerimize büyük ilgi gösterdi. Bilhassa de sunmuş olduğumuz yeni otomatik ve kontaklı tahlillere. Bunun yanı sıra ahşap yapı da birçok müşteri ve iş ortağımızın ilgi gösterdiği bir alan oldu. LIGNA 2023 sırasında çok sayıda potansiyel müşteri ve imkanlara ulaştık. Bu hususta nitekim memnuniyet duyuyoruz. Ve en kıymetlisi, çok sayıda yeni müşteriyle tanışma bahtımız oldu! Haliyle LIGNA çok değerli bir sahne olmaya devam ediyor.”

-Dirk Eisenmann, Pazarlama Müdürü, Dieffenbacher;

“Bu kadar uzun bir ortadan sonra tekrar burada olmaktan hepimiz memnunuz. LIGNA 2023, 150. yaş günümüzü müşterilerimizle birlikte kutlamak için şahane bir fırsat oldu. Ayrıyeten yeni yapay zekâ tabanlı dijitalleştirme platformumuzu da sunabildik. Bu platform müşterilerimizin tesislerini daha yeterli çalıştırmalarına, gereç tasarrufu yapmalarına, emisyonlarını azaltmalarına ve böylelikle karbon ayak izlerini kısmalarına yardımcı oluyor.”

-Raphaël Prati, Pazarlama ve Bağlantı Yöneticisi, Biesse Group;

“Burada yalnızca eserlerimize değil, şirketimize yönelik de memnuniyet verici yansılar aldık. LIGNA’da yeni bir şirketi, geçtiğimiz yıllarda evrim geçiren bir şirketi tanıtıyoruz. Yeni bir görsel kimlikle buradayız ve kendimizi tek bir marka altında ahşap, cam, taş ve İleri Materyaller Kesimi için tahliller sunan çok gereçli bir şirket olarak takdim ediyoruz.”

-Oliver Kunzweiler, Merkezi Pazarlama Yöneticisi, Weinig Group;

“LIGNA 2023’te olmak katiyetle harikuladeydi. Burası hıncahınç doluydu!”

-Matthias Picker, Ahşap Sürece Kısmı Lider Yardımcısı, Robert Bürkle GmbH;

“LIGNA’da büyük bir ilgiyle karşılaştık. Müşterilerimizin ağır ilgi gösterdiği alanlardan birincisi otomasyondu. Vasıflı personel derdi nedeniyle çalışan bulmak epey güç. Otomasyon bu durumda yardımcı olabiliyor. Üretim çıktısına yönelik yüksek talepleri, tamamlama sürecine ait otomasyona dayalı tahlillerle karşılamak için ülkü iş ortağıyız.”

-Urs Affolter, Genel Müdür, Esterer WD GmbH;

“LIGNA 2023’teki öne çıkan etkinliğimiz kereste fabrikalarının dijitalleştirilmesiydi. Birçok kereste fabrikası hala kağıt üzerinde çalışıyor. Bizde ise her şey elektronik ortamda.”

LIGNA 2023 hakkında ziyaretçi yorumları

-Peter Rockedahl, Baş Teknoloji Sorumlusu, Moelven Industrier AB;

“LIGNA’ya katılmamız, takımımızın daldaki en yeni eserler, hizmetler ve tahliller hakkında detaylı bilgi edinmesini sağladı. Tedarikçilerle direkt münasebetler kurmak, işletmemizi ileriye taşımak ve müşterilerimize yenilikçi ve sürdürülebilir tahliller sunmaya devam edebilmemizi sağlamak açısından kritik kıymet taşıyor. LIGNA’daki kesim uzmanlarının bağlantı ağı kurabildiği, öğrenebildiği ve büyüyebildiği ortamı çok önemsiyoruz.”

-Michael Bücking, Tischler NRW İdari Müdürü;

“Temas edilecek teknoloji ve makinelerle birlikte dijitalleşme ve süreç optimizasyonu sıkıntılarına yönelik tahliller olmak üzere her şey tek bir yerde. Doğrama sanayisi ve meslektaşlarımız için analog müsabakaların ne kadar değerli olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bana nazaran Hannover’de gerçekleştirilen Ligna, ticaretimiz için kıymetli ve heyecan verici bir forum olmaya devam ediyor. LIGNA 2023 için Hannover’e gelmekten memnunluk duyan meslektaşlarımla yaptığım pek çok görüşmeden de tıpkı izlenimi edindim.”

-Eero Raun, Estonya Ahşap ve Mobilya Girişimcileri Delegasyonu;

“Estonyalı ahşap ve mobilya girişimcileri delegasyonunun bir modülü olarak LIGNA’da profesyonel ve samimi bir misafirperverlikle karşılaştık. Tüm Estonyalı şirketlere LIGNA’yı ziyaret etmelerini ve fuarda yer almalarını her vakit tavsiye ederim. Bu, katiyen buna değer!”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.