DOLAR 33,0454 0.15%
EURO 36,0889 0.19%
ALTIN 2.621,092,01
BITCOIN 21466542.12744%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Mobilya sektöre 20 yılda 20 kat büyüdü 

Mobilya sektöre 20 yılda 20 kat büyüdü 

ABONE OL
21 Temmuz 2023 18:36
Mobilya sektöre 20 yılda 20 kat büyüdü 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk mobilya kesimi, klâsik tekniklerle çalışan küçük ölçekli işletmelerin yanı sıra, son 15-20 yıllık süreçte fabrikasyon üretim yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısının arttığı bir dal. Dal, ülke iktisadına katma kıymet ve istihdam sağlamakta, ayrıyeten ihracat potansiyeli yüksek bir bölüm olarak dikkat çekiyor. Ankara Mobilya Üreticileri İhracatçıları Derneği Başkanı (MOBİANDER) Yavuz Güler “Türk mobilya kesimi; son 20 yılda önemli bir gelişme kaydetmiştir. Dalımız hem yurt içi pazara hem de yurt dışı pazara hitap etmektedir. 2002 yılında 256 milyon dolar ihracatımız, 2022 yılında 20 yılda yaklaşık 20 kat büyümüştür. 2022 yılı ihracat sayımız 4,7 milyar dolardır. Ankara özelinde ise mobilya ihracatının yaklaşık onda biri Ankara tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.

“MOBİLYA BÖLÜMÜNDE 2023 İHRACAT GAYESİ 6 MİLYAR DOLAR”

Mobilya Kesiminin 2023 yılı ihracat amacının 6 milyar doları aşmasını beklediklerini söyleyen MOBİANDER Lideri Yavuz Güler 2022 yılını 4,7 milyar dolar olarak kapatan mobilya bölümünün yaklaşık yüzde 40 büyüme hedeflediğini söyledi. Güler: “Dünya mobilya ihracat pastasının 200 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde maksadımızın gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Bugünkü sayılarla dünya mobilya ihracatında 10. sırada yer almaktayız. İthalat kısmında ise yıllık yaklaşık 500 milyon dolar ithalatımız bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 43. sıradayız.” dedi. 

“EN UFAK KRİZ ORTAMINDA BİRİNCİ VAZGEÇİLEN HARCAMA MOBİLYADIR”

MOBİANDER Lideri Yavuz Güler: “Sektörümüz üretim kapasitesinin yüzde 40 ile yüzde 80’i kullanabilmektedir. Mobilya dalı dünya çapında en narin daldır. En ufak kriz ortamında birinci vazgeçilen harcama mobilyadır. Bu nedenle dalın iş gücü kullanımında önemli dalgalanmalar yaşanmaktadır.” dedi. Teknolojik gelişmeler mobilya sektöründe de hem üretimde hem dizaynda önemli yenilikler ve kolaylıklar sağlıyor. Bu teknolojik gelişmelere Türk mobilya sektörü de ayak uydurdu. Yavuz Güler: “Mobilya üretimini biz iki kısma ayırmaktayız; sanayiye mobilya ve emek ağır -el personelliği mobilya. Endüstriyel mobilyada daha çok hazır yanı boya süreci gerektirmeyen melamin gereçler kullanılmaktadır. El personelliği olan emek ağır mobilyada ise ağaç gereçler kullanılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“SEKTÖRÜN EN BÜYÜK PROBLEMİ YETİŞMİŞ NİTELİKLİ ELEMAN EKSİKLİĞİ”

Günümüzde dalın en büyük problemi, çabucak hemen bütün kesimlerde olduğu üzere yetişmiş kalifiye eleman badiresi olduğundan bahseden Mobilya Üreticileri İhracatçıları Derneği Lideri (MOBİANDER) Yavuz Güler: “Piyasanın daraldığı günlerde dahi işçi kahrı yaşamaktayız. Bu mevzuda meslek liselerine çıraklık okullarına ve üniversitelere çok büyük vazifeler düşmektedir. Öteki bir sorun ise enflasyon ile birlikte artan maaş ve ham unsur fiyatlarındaki artışlardır. Yurt içi piyasada Türk insanın enflasyona karşı harcama eğilimi ise bölümü kısmen rahatlatmıştır. Yurt içi piyasada ilerleyen günlerde daha hoş günleri görmeyi umut ediyoruz. İnşaat kesiminde yaşanılacak olumlu gelişmeler mobilya sektörüne de yansıyacaktır.” dedi.

“DÜNYA ÇAPINDA SES GETİREN MARKALARA SAHİBİZ”

MOBİANDER Lideri Yavuz Güler: “Aslında Türk mobilya bölümünün başarısı sırf rakamsal değildir. Yalnızca ihracat sayılarındaki büyüme değildir dalın başarısı. Kesimimiz önemli markalar çıkarmaktadır. Dünya çapında ses getiren markalara sahibiz. Kurumsal yapıları güçlenen firmalarımız markalaşarak Türk eseri algısını güçlendirmektedir.” dedi Tasarım konusu dünya çapında mobilya dalında fiyatın önüne geçtiğini belirten Güler, Türk mobilya sektörünün son derece değerli iç mimarlar yetiştirerek tasarım alanında kelam sahibi olduğundan bahsetti. Güler: “Her yıl düzenlenen memleketler arası fuarlara bütün firmalarımız yeni dizaynları ve eserleri ile katılmaktadır. Dünya çapında en değerli fuarlara katılan Türk firmaları bölümde önemli ses getirmektedirler. Firmalarımız tasarım alanında her yıl yeni kreasyonlar oluşturarak rekabet güçlerini arttırmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“SEKTÖRÜMÜZ YURT İÇİNDE ÖNEMLİ BİR GÜCE SAHİP”

“Sektörümüz yurt içinde önemli bir güce sahiptir” diyen MOBİANDER Lideri Yavuz Güler: “Yurt içi piyasada yabancı firmaların girmesi ve hisse alması hayli güç. Yaşadığımız 6 Şubat Maraş zelzelesi, insanlık tarihinin yaşadığı en büyük felaketlerinden birisidir. Bu vesileyletekrar ölenlere rahmet geride kalanlara baş sıhhati diliyorum. Deprem bölgesindeki sürmekte olan sarsıntı konutları inşaatları süratli bir halde ilerlemekte, bunların tamamlanması ile birlikte bölümde önemli bir canlanma meydana gelecektir.” dedi. 

“ANKARA MOBİLYASI TAŞINABİLİR HAREKETLİ MOBİLYA ALANINDA UZMANLAŞMIŞTIR” 

Ankara Mobilya Üreticileri İhracatçıları Derneği Lideri (MOBİANDER) Yavuz Güler: “Ankara mobilyası ekseriyetle taşınabilir hareketli mobilya alanında uzmanlaşmıştır. Bunlar mesken mobilyası içerisinde; döşemeli kümeler dediğimiz salon koltuk ve oturma odası kümeleri, mobilya kısmında yemek odası, yatak odası, çocuk takımları, ayrıyeten ofis mobilyaları, otel ve kurum mobilyaları. Son vakitlerde ise yurt içinde ve yurt dışında sabit mobilya lambiri kütüphane üzere proje işleri de Ankara mobilyası içerisinde yük kazanmıştır. Bu doğrultuda da artık müşteri portföyü ev müşterisi dışında profesyonelleri de içermeye başlamıştır.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.