DOLAR 33,0977 0.21%
EURO 36,2535 0.54%
ALTIN 2.631,870,39
BITCOIN 21428781.46374%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Pandemiden sonra müşteri deneyimi merkezi çalışanı başvurusunda artış yaşanıyor
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Pandemiden sonra müşteri deneyimi merkezi çalışanı başvurusunda artış yaşanıyor

Pandemiden sonra müşteri deneyimi merkezi çalışanı başvurusunda artış yaşanıyor

ABONE OL
25 Temmuz 2023 19:24
Pandemiden sonra müşteri deneyimi merkezi çalışanı başvurusunda artış yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sunduğu avantajlar ve konuttan çalışma imkanı nedeniyle müşteri tecrübesi idaresi alanında çalışmak isteyenlerin müracaatlarında artış görülüyor. Bilhassa pandemi sonrasında talebin arttığını belirten Tempo BPO Çalışan ve Kültür Departmanı Yöneticisi Tuğçe Hünkâr, “Evden çalışmanın bayan adaylar üzerinde çok müspet tesiri oldu. Anadolu’da bayanın iş hayatına katılması konusunda müşteri tecrübesi merkezlerinin önemli katkısı olduğunu gözlemliyoruz” diyor. Hünkâr, bu alanda çalışmak isteyenlere ise “ifade, dinleme ve gerilim idaresi becerilerini” geliştirmelerini salık veriyor.

Müşteri tecrübesi idaresi alanında çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bilhassa pandemiden sonra ‘uzaktan çalışma’ modelinin benimsenmesiyle, meskenden çalışma tecrübesini yaşamak isteyenler bu mesleğe yöneliyor. Müşteri tecrübesi idaresi ve bilgi teknolojileri alanlarında hizmet veren bir iş süreçleri dış kaynak firması olan Tempo BPO’nun Çalışan ve Kültür Departmanı Yöneticisi Tuğçe Hünkâr, pandemi sonrası müşteri tecrübesi merkezi çalışanı olmak isteyenlerin sayısının arttığını söyleyerek, “Özellikle meskenden çalışmanın bayan adaylar üzerinde çok olumlu tesiri oldu. Anadolu’da bayanın iş hayatına katılması konusunda müşteri tecrübesi merkezlerinin önemli katkısı olduğunu gözlemliyoruz” diyor.

 

“Adayın kendini söz ve dinleme hüneri önemli”

Müşteri tecrübesi idaresi çalışanlarının tahsil durumu dağılımına bakıldığında yüzde 44’ünün lise, yüzde 55’inin lisans ve yüzde 1’inin ise yüksel lisans mezunu olduğu görülüyor. Eskiye oranla lisans ve ön lisans mezunlarında artış yaşanıyor. Bugün daha fazla lisans mezununun bu mesleği tercih ettiği görülüyor. Çalışanlarda aranan özelliklerle ilgili bilgi veren Hünkâr, şunları sıralıyor:

“Müşteri tecrübesi idaresinde çalışacak olan adayların kendini tabir konusunda bilhassa kendilerini geliştirmelerini bekleniyor. Zira işe alımda öncelikli olarak aradığımız özellik adayın kendini söz ve dinleme marifeti oluyor. Bu, mesleği yapmak isteyenler için ön kural olarak kabul ediliyor. Sonrasında gerilim idaresi ve empati bizim için değerli. Bu yetkinliklerin dışında çoklukla meskenden çalışma tercih ettiğimiz için çalışma şartlarına ahenk sağlayacak olan adaylar elbette tercihimiz oluyor. Adaylar işe alınmalarının akabinde kendini söz mahareti, dinleme ve gerilim idaresi alanlarında eğitim alıyor ve profesyonelleşiyorlar. Çalışılacak yere nazaran satış, müzakere, ikna üzere alanlarda da yetiştirmek üzere programlar bulunuyor.”

 

“Tempo BPO’da çalışanlara kişi başı ortalama 20 saat eğitim veriliyor”

Adaylar işe alınmasının akabinde aldıkları eğitimlerle de kendilerini geliştirebiliyorlar. “Sektörde dijital formüllerle eğitim epeyce revaçta. Uzun yıllardır kullanılan online eğitim usulleri dışında çeşitli taşınabilir uygulamalarla oyunlaştırılmış prosedürlerle eğitim ve gelişim faaliyetleri sık kullanılmaya başlandı” diyen Hünkâr, Tempo BPO’daki eğitimlerle ilgili ise şunları söylüyor:

“Tempo BPO’da çalışanlara kişi başı ortalama 20 saat eğitim veriliyor. Bunun dışında çalışanların davetleri nizamlı olarak değerlendirilip her hafta geribildirim seansları ile iş başında eğitimler verme sistemi uygulanıyor. “

 

“Mobil ve online prosedürler bizim de tercihimiz”

Sektörde eğitim sürecinde en çok yaşanan sorunun odaklanma sorunu olduğunu belirten Hünkâr, şöyle devam ediyor:

“Günümüzde herkesin yaşadığı odaklanma eksikliği bizim de en çok zorlandığımız alanlar ortasında. Uzun uzun vakit alan dikkat gerektiren eğitimler düzenlemek artık verimsiz olmaya başladı. Hem çalışanın hem de operasyonun verimliliğini dikkate alarak artık daha çok online ve kısa eğitimlerle birlikte, kısa ve vurucu bilgilendirmelerden oluşan iç yayınların yer aldığı bütünlüklü eğitim programlarına geçiş yaptık. Eğitim, iç irtibat faaliyetleri ile birleşmeye başladı diyebiliriz. Taşınabilir ve online teknikler, bölümde olduğu üzere bizim de tercihimiz.”

 

Terfi alabilecekleri bir meslek yolu oluyor”

Müşteri temsilcisi olarak çalışmanın avantajlarıyla ilgili de bilgi veren Hünkâr, şunları sıralıyor:

“Müşteri temsilciliğinin şahsa önemli ferdî gelişim sağlıyor. Tüm gün dinlemek, anlamak ve diyalog yönetmek genel manada irtibat marifetinizi çok geliştiriyor. Şirket olarak da bu alanda önemli eğitim imkanları sağlıyoruz. Çalışanın işindeki başarısına ek olarak özel hayatına da yansıyan bir gelişim eğrisi gözlemliyoruz. Müşteri temsilciliği Tempo BPO üzere büyüyen bir şirkette dokuz ay üzere kısa bir müddette meslek imkânı da sağlıyor. Müşteri temsilcilerimiz bulunduğu alanda grup önderi, supervisor, operasyon müdürü üzere unvanlara terfi alabileceği bir meslek yolunu süratlice tırmanabilirken, eğitim, kalite, planlama, raporlama, helpdesk, pazarlama, insan kaynakları üzere birçok departmana da ilerleme imkanına sahipler. Tempo BPO boşalan konumlarını içerideki adayları yetiştirerek doldurmak konusunda epeyce hassas. Ek olarak uzaktan çalışma imkanının özel hayata dair değerli bir özgürleşme olduğunu hepimiz gözlemledik. Misyonlarını çoğunlukla meskenlerinden yerine getiren çalışanlarımız iş-özel ömür istikrarını olumlu istikamette deneyimliyor.”

 

“Çağrı merkezi kısımlarından mezun adaylara öncelik tanıyoruz”

Üniversitelerin “çağrı merkezi hizmetleri ön lisans programı” mezunlarına az rastlandığını belirten Hünkâr, bu kısım mezunlarına kesimde öncelik tanındığını tabir ederek şöyle konuşuyor:

“Çağrı merkezi hizmetleri ön lisans programı mezunlarına az rastlıyoruz. Daha fazla üniversitenin bu uzmanlık alanına yönelmesi dal açısından çok daha uygun bir uygulama olacaktır. Başvuran adaylarımız içinde davet merkezi kısımlarından mezun adayların bulunması halinde elbette öncelik tanıyoruz. Hem adayın meslek olarak evvelce tercih yapmış olması hem de eğitim manasında donanımı bizim için büyük avantaj.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.