DOLAR 33,0652 0.19%
EURO 36,0664 0.16%
ALTIN 2.619,441,95
BITCOIN 21403422.01823%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Prof. Dr. Nazife Güngör: “Başarının sırrı doğru tercih”
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Prof. Dr. Nazife Güngör: “Başarının sırrı doğru tercih”

Prof. Dr. Nazife Güngör: “Başarının sırrı doğru tercih”

ABONE OL
25 Temmuz 2023 21:36
Prof. Dr. Nazife Güngör: “Başarının sırrı doğru tercih”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla adayların heyecanı daha da arttı. Adayların tahminen de hayatlarının en kıymetli kararını vereceklerini söyleyen Prof. Dr. Nazife Güngör, karar kademesinin bilhassa kararsızlar için imtihandan daha sıkıntı olduğuna dikkat çekti. Hakikat tercih için birtakım püf noktaları paylaşan Güngör, öncelikle adayların kendilerini tanımasını önerdi ve etraftan gelecek yönlendirmelere nazaran değil, iç sese kulak verilerek yüreğin götüreceği yere aklın rehberliğinde gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör üniversiteye yerleşmek için tercih yapacak adaylara, nasıl yanlışsız tercih yapabilecekleri hakkında tekliflerde bulundu.

Sınav güç, karar basamağı daha da zor…

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte heyecanın doruğa çıktığını belirten Prof. Dr. Nazife Güngör, adayların tahminen de hayatlarının en değerli kararını vereceklerini söyledi. Adayların yapacakları tercihin bundan sonraki hayatlarını belirleyeceğine dikkat çeken Güngör, “O nedenle de üniversite adayı gençler çok heyecanlılar. Başlarda bir dolu soru. Cevapları da hiç kolay değil. İmtihan basamağı zordu elbette, ancak karar etabı ondan çok daha sıkıntı, bilhassa de kararsızlar için.” halinde konuştu.

Doğru tercihin püf noktaları

Bu kademede gerçek tercihin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nazife Güngör, gerçek tercih için birtakım püf noktaları paylaştı. Güngör, gerçek tercih için başlangıç noktasının kendimizi tanımak ya da kendimizle yine tanışmak olduğunu belirterek “Bunun için de çocukluk devrimizden başlayarak tüm hayatımızı şöyle bir gözden geçirelim. Kendimizi memnun ya da mutsuz hissettiğimiz anları anımsayalım. Keyif aldığımız durumlar nelerdi, geriye hakikat yine bir tahlil edelim. Yapmak istediklerimiz, yapabildiklerimiz, yapamadıklarımız, hasretlerimiz, hayallerimiz, ülkülerimiz üzerinde bir defa daha çok detaylı düşünelim. Eğilimlerimizi, yeteneklerimizi bir kere daha masaya yatıralım. Zihinsel, ruhsal, duygusal, biyolojik, fizyolojik özelliklerimizi detaylı olarak çözümlemeye ve amaçlarımızı ona nazaran belirlemeye uğraş edelim. Burada hislerimiz kıymetli şüphesiz, lakin yeteneklerimizi, potansiyel kapasitemizi, yönelimlerimizi de aklın öncülüğünde tahlil edelim ki amaçlarımızı daha gerçekçi biçimde belirleyebilelim.” teklifinde bulundu.

Yüreğinizin götüreceği yere aklınızın rehberliğinde gidin

“Unutmayalım, bu hayat bizim.” diyen Güngör, adayları kendi isimlerine oluşturulacak maksatlar konusunda uyardı: “Çevremizdeki aile bireyleri, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz üzere toplumsal etrafımız bizim için elbette amaç oluşturacaklar. Üniversite, kısım ve meslek seçiminde bizlere rota çizmeye istekli olacaklardır. Onları yok saymayalım, dinleyelim, görüş ve tekliflerini önemseyelim, tecrübelerinden yararlanalım. Lakin yeniden de unutmayalım ki bu hayat bizim ve vereceğimiz karar elbette öncelikle bizi etkileyecektir. Bu nedenle evvel kendi iç sesimizi dinleyelim. Yüreğimizin götürdüğü yere gitmek üzere yola çıkalım lakin bu seyahati kesinlikle aklımızın rehberliğinde yapalım. Hislerimiz değerli, lakin aklımızın yönlendirmesinde olursa sağlıklı kararlar verebilir, gerçek tercihler yapabiliriz.”

Her meslek saygındır, kâfi ki siz ne istediğinizi bilin

Her mesleğin kıymetli ve tıpkı seviyede saygın olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nazife Güngör, “Eğitim öğretimde de bütün alanlar ve kısımlar de birebir oranda değerli ve saygındır. Hiçbir meslek başkasından daha aşağı seviyede değildir. Bu nedenle meslek ve kısımları kıymet ve saygınlık sırasına nazaran sınıflandırmak yerine, içerisinde bulunduğumuz dünyanın ve ülkenin muhtaçlıkları, iş ve istihdam potansiyeli doğrultusunda sınıflandırmak daha hakikat olur. Bunun için de öncelikle ülkemizin istihdam kaynakları, iş imkanları, büyüme maksatları, ilerleme rotasına girmiş kesimleri, ileriye hakikat gereksinimleri çok yeterli tahlil edilmeli ve buna nazaran meslek ve kısım seçimi yapılmalıdır. Lakin burada elbette kendi yetenek, yönelim ve potansiyel kapasitemizi asla göz arkası etmeyelim.” diye konuştu.

Üniversite tercih ederken akademik takıma bakılmalı

Üniversite tercihinde ise dikkat edilecek en kıymetli noktalardan birinin akademik takım olduğunu söz eden Güngör, genç üniversite adaylarına tercih edecekleri üniversitenin ve kısmın akademik takımını incelemelerini, mümkünse üniversite yerleşkelerine gidip akademisyenlerle tanışmalarını ve konuşmalarını önerdi.

Büyük kentlerde üniversite lokasyonu önemli

Üniversite tercihinde bir öbür kıymetli noktanın üniversitenin teknolojik imkanları, yerleşke ve fiziki alanları olduğuna değinen Güngör, “Genç adaylar kesinlikle üniversiteleri ziyaret edip fiziki ortamları yerinde görsünler. Bu ortada lokasyon çok kıymetli. Bilhassa büyük kentlerde ulaşım imkanları çok değerli. Bu nedenle kent merkezinde konuşlanan üniversiteler ulaşım ve erişim açısından her vakit çok daha avantajlıdır. Kent içi üniversiteler eğitim öğretim esnasında da dinamik bir üniversite ömür imkanı sağlayabilmektedir. Bu manada avantajlı üniversitelerden biri de Üsküdar Üniversitesi. Üsküdar’ın merkezindeki yerleşkeleriyle, eğitim öğretim periyodunda geç saatlere kadar, imtihan periyotlarında 24 saat açık kütüphaneleri, kafeleri, ders çalışma ortamlarıyla öğrencilere epeyce dinamik bir ortam sunmaktadır.” formunda konuştu.

Tercih ve karar sürecine destek…

“Üsküdar Üniversitesi olarak hayatlarının en önemli ve en kıymetli karar basamağında olan genç bireylere bu süreçte takviye olmak, rehberlik etmek için, hafta içi ve hafta sonu tüm gün buradayız ve onları yerleşkelerimize bekliyoruz.” diyerek tercih tanıtım günlerinde adaylara verilen rehberlik hizmetine değinen Prof. Dr. Nazife Güngör kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sağlıktan mühendisliğe, toplumsal bilimlere, bağlantıya çabucak tüm alanlarda nitelikli eğitimiyle dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi, öğrencilerine samimi, huzurlu ve hijyen açısından epey sağlıklı bir ortam sunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı staj imkanlarıyla, Erasmus muahedeleriyle Üsküdar Üniversitesi memleketler arası seviyede değerli bir vizyona sahip bulunuyor. İleri teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarıyla, sıhhat merkezleriyle, mutabakatlı hastaneleriyle de öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanı sunmakta, mezuniyet sonrasında ise istihdam imkanlarında kendi bünyesinde değerli avantajlara sahip bulunmaktadır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.