DOLAR 32,2514 0.03%
EURO 35,1291 0.28%
ALTIN 2.505,610,21
BITCOIN 2135926-1.10274%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

“Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023” 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan’da Düzenlendi
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • “Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023” 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan’da Düzenlendi

“Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023” 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan’da Düzenlendi

ABONE OL
27 Mayıs 2023 11:00
“Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023” 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan’da Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov: “Nükleer güç, ekolojik olması, güç üretmesi ve ekonomik yararları bakımından benzersiz”

“Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik muhtaçlığının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit ölçüsünü yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacak”

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başşehri Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum 2023” başlıklı 16. Milletlerarası İktisat Forumu düzenlendi.  

2009 yılında başlayan ve Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı ortasında ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, toplumsal ve kültürel bağların güçlendirilmesi için tesirli bir platform haline gelen foruma bu yıl 80 ülke katıldı. Forum kapsamında 130 mutabakat ve mutabakat zaptı imzalandı.

Forumun iş programında faal rol alan Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov, iklim değişikliği ve Rusya ile Mısır ortasındaki iş birliğinin ele alındığı yuvarlak masa toplantılarına katıldı.

“İklim Sürdürülebilirliği: Rusya ve İslam İş birliği Teşkilatı Diyaloğu” başlıklı yuvarlak masa toplantısında konuşma yapan Alexander Voronkov, güç piyasasında ortaya çıkan dalgalanma eğiliminde, yatırım ve insanların refah seviyesi riskinin yüksek olduğunu vurguladı. Voronkov, bu nedenle, düşük karbonlu tahlillere dayalı güç kaynaklarının çeşitlendirilmesinin her ülke için son derece kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Ekonomik, endüstriyel, toplumsal ve hatta siyasi dallarda sürdürülebilir kalkınmanın, iklim açısından nötr, 7/24 kullanılabilir ve öngörülebilir düşük karbonlu kaynakların istikrarlı bir biçimde bir ortaya getirilmesine bağlı olduğunu belirten Voronkov, “Nükleer gücün benzersizliği elbette ekolojik olması, güç üretmesi ve ekonomik yararlarından kaynaklanmaktadır. Nükleer güç santralleri hava şartlarından bağımsız olarak öngörülebilir fiyatlarla muteber baz yük elektriği üretmekte ve güç bölümüne istikrar getirmektedir” dedi.  Voronkov, nükleer gücün global düşük karbonlu elektrik üretimine %25’in üzerinde katkı sağladığını ve dünyanın en büyük ikinci düşük karbonlu güç kaynağı olduğunu da kelamlarına ekledi.

Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov, Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) ait olarak ise şunları söyledi: “Türkiye’de VVER-1200 tipi reaktörlerle donatılmış dört güç ünitesine sahip Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik muhtaçlığının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit ölçüsünü yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacaktır. Bu da neredeyse yılda 10 milyon arabanın atmosfere saldığı emisyona muadildir. Nükleer santraller güce yönelik yararlarının yanı sıra bölgelerin ekonomik ve toplumsal altyapısı için de kıymetli bir itici güçtür. Örneğin, santraldeki bir işyeri, ilgili sanayilerde ve altyapıda on yeni işin yaratılması için gerekli şartları sağlamakta, bölgenin kalkınmasını hızlandırmakta ve ülkenin Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’sının yanı sıra teknoloji, eğitim ve bilimin gelişmesine değerli ölçüde katkıda bulunmaktadır.”

Dünya esnekliğe muhtaçlık duydukça, küçük modüler nükleer reaktörler geliştirilerek nükleer gücün daha erişilebilir hale getirildiğine dikkati çeken Voronkov, “En yeni su basınçlı RITM-200 güç ünitemizi küçük NGS’lerin amiral gemisi olarak kullanıyoruz. Bu reaktörler, Rus nükleer buzkıran filosunun onlarca yıldır Kuzey Kutup şartlarıyla test edilen 50 yılı aşkın tecrübesinden faydalanmaktadır. Böylesine çağdaş ve referans bir teknolojiye yalnızca Rusya sahiptir. Büyük Rus bilim adamı Lomonosov’un ismini taşıyan (Akademik Lomonosov) tek yüzer nükleer güç santralini 2020 yılında devreye alarak, deniz ve kara yoluyla ulaşılamayan, elektrik şebekelerinden uzak bölgelerde yüzer güç ünitelerinin kullanılmasının eşsiz imkanlarını ortaya koyduk. Rosatom ayrıyeten Rusya’nın kuzeyindeki bir maden tesisinin çalışmasını desteklemek için modernize edilmiş dört yüzer güç ünitesi de tedarik edecek. RITM-200 tipi güç ünitelerinin her biri en az 106 MW heyeti güce sahip olacak. Karaya gelince; Yakutistan’da RITM-200 reaktörlerine dayalı bir kara projesini uygulamaya başladık” diye konuştu.

Voronkov, ülkelerin dört düşük karbonlu güç kaynağına (rüzgâr, su, güneş ve atom) dayalı dirençli bir güç karışımı oluşturabilmesi için “yeşil dörtlü” olarak isimlendirilen kavramın incelenmesi gerektiğini de belirtti.

Nükleer gücün, hava şartlarından bağımsız olarak sağlam bir temel yük elektrik kaynağı sağladığının altını çizen Voronkov, “Böylelikle tek bir elektrik kaynağı seçmeye gerek yok. Lakin değerli olan her ülkenin gereksinimleri için en uygun kombinasyonu bulmaktır” dedi.

İklim değişikliği, ülkelerin kalkınmasını birçok taraftan etkileyen global bir sorun. Bu nedenle, iklim değişikliğinin azaltılmasına yönelik tesirli siyasetlerin benimsenmesi ve projelerin uygulanması büyük kıymet taşıyor. Net sıfır gayesine ulaşma meselesini çözmek için belediyeleri, kentleri, özel şirketleri ve lokal toplulukları içeren ülkeler ortası diyalogun, tecrübe alışverişine ve global iklim sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağı belirtiliyor. Ülkelerin bu bahisteki farklı yaklaşımları, iklim dostu projeler için en düzgün yatırım tahlilleri, en uygun teknolojiler ve uygulamalar, mümkün maniler ve öteki mevzular Rosatom’un konuşmacı olarak katıldığı “İklim Sürdürülebilirliği: Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı Diyaloğu” başlıklı yuvarlak masa toplantısında ele alındı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.