DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19902972.5453%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sika Yapı Kimyasalları, Deprem Haftası’nda DEGÜDER ve Akademisyenler ile Bir Araya Geldi
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Sika Yapı Kimyasalları, Deprem Haftası’nda DEGÜDER ve Akademisyenler ile Bir Araya Geldi

Sika Yapı Kimyasalları, Deprem Haftası’nda DEGÜDER ve Akademisyenler ile Bir Araya Geldi

ABONE OL
6 Mart 2024 12:12
Sika Yapı Kimyasalları, Deprem Haftası’nda DEGÜDER ve Akademisyenler ile Bir Araya Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem Haftası’nda, Yapı Kimyasalları kesiminin öncü kuruluşu Sika, Deprem Güçlendirme Derneği’nin İdare Heyeti Lideri Sinan Türkkan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazilet Canbay, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Birincisi ve Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun’un iştiraki ile bilinçlendirme projesi gerçekleştirdi. 

Konunun ehil isimleri ile Zelzele Haftası özelinde yürütülen proje kapsamında; Türkiye’de yapı stokunun zelzeleye uygun üretimi ve güçlendirilmesi ile ilgili görüşlerin yer aldığı görüntüler, mart ayı boyunca Sika’nın dijital mecralarında yayınlanacak. Proje ile, dünyanın en aktif zelzele nesillerinden birinin üzerinde bulunan ülkemizde, vatandaşların binalarını zelzeleye karşı hazırlarken dikkat etmeleri gereken bahislerde bilgi verilmesi amaçlanıyor.

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun, mevcut yapı stoku içerisinde uzmanlar tarafından incelenerek ömrünü tamamladığı tespit edilen riskli yapılar için güçlendirmenin çok değerli bir alternatif olduğunu belirterek, “Deprem ülkemizin bir gerçeği ve pozisyon olarak etkin fay sınırlarının olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Mevcut yapı stoku içerisinde riskli olduğu görülen yapılar için güçlendirme, hem kaynakların gerçek yönetilmesi ve ekonomik açıdan, hem de vakit açısından çok değerli bir alternatif durumundadır” dedi. 

Güçlendirmenin uzmanlık gerektirdiğinin altını çizen Özkun, “Bu mevzuda bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyoruz. Hakikat eserlerin, yanlışsız vakitte, yanlışsız uygulanması mevzularında; uygulayıcılara, şartnameleri hazırlayanlara, bölüm profesyonellerine yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz. Yapısal güçlendirme sıradan bir uygulama değildir, önemli bir uygulama bilgisi gerektirir. Öncesinde mevzunun yetkili uzmanlarıyla bir güçlendirme projesinin yapılması ve bu projeye bağlı kalarak uygulamaların da tekrar yetkili özel uzman uygulayıcılarla gerçekleştirilmesi gerekir” diye belirtti.

Yapılar sarsıntı yönetmeliğine uygun hale getirilmeli!

DEGÜDER-Deprem Güçlendirme Derneği İdare Konseyi Lideri Sinan Türkkan, ‘’İstanbul’da 2 milyon bina stoku var ve vatandaşın yaşadığı yapı stokunda önemli sorunlarla karşı karşıyayız. Vaktimiz yok. Bu kadar az vakit içerisinde bu kadar fazla yapının imar edilmesi yahut yıkılıp yine yapılması kolay değil” diye belirtti. Yapıların sarsıntı yönetmeliğine uygun hale getirilmesinin en yanlışsız tahlil olduğunu belirten Türkkan “Güçlendirme, binanın 2018 yılı yönetmeliğine uygun hale getirmesi demektir, tamirat demek değildir” diye de ekledi.

Yapı kimyasallarının, güçlendirme konusunda değerli bir yer tuttuğunu belirten Türkkan “Bir binanın hakikat güçlendirilip sarsıntıda de ayakta kalabilmesi için, evvel gerçek bir mühendislik hizmeti, yanlışsız bir proje, yeterli bir uygulama firması birleşimine muhtaçlığı var. Bununla birlikte en değerlisi de yapı kimyasalının ihtimamla seçilmiş olması. Bilhassa 6 Şubat sarsıntılarından sonra çok fazla yapı kimyasalı markası ortaya çıktı. Bunlar kontrolsüz formda satılmakta ve uygulanmakta, bunun kontrol altına alınması çok önemli” dedi.

Sadece dört yıllık lisans eğitimi sarsıntı tasarımı yapmak için kâfi olmamalı!

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazilet Canbay, yapıların zelzelelere karşı dirençli olacak biçimde tasarlanmasını tabir eden sarsıntı dizaynının değerine değindi. “Proje müellifinin yanlışlı zelzele tasarımı, taban özellikleri dikkate alınmadan tasarım yapılması ve şantiyedeki imalat kusurları hasara sebep olabilir” dedi.

Tasarım programlarının yalnızca birer yardımcı, yol gösterici olduğunu ve temel dizaynın mühendisin bilgisi, mühendislik önsezisi ve deneyimiyle gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizerek, “Üniversitelerde inşaat mühendisliği eğitiminin yükseltilmesi koşuldur. Zelzele üzere çok kıymetli ve yanılgılı uygulamaların felaketle sonuçlandığı bir alanda, yalnızca dört yıllık lisans eğitimi ile diploma sahibi olmak, sarsıntı dizayncısı olmak için kâfi olmamalıdır” dedi. 

Malzeme seçiminde dikkatli olunmalı!

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın“Güçlendirmenin bütün prensibi gerçek gerecin, gerçek yerde, gerçek kullanımından geçiyor. Öncelikle materyal seçerken şunlara dikkat etmek gerekiyor: Seçilen marka kendi bünyesinde Ar-Ge’ye ne derece kıymet veriyor, kendini ve eser gamını ne kadar güncelliyor, yapılacak deneylere karşı tepkileri ne olur, bağımsız kuruluş çağırılsa eserinin gerisinde durabilir mi, CE evrakı başta olmak üzere memleketler arası sertifikalara sahip mi, bu üzere mevzular önemli” dedi.

Taşkın, Marmara sarsıntılarından bu yana yapılanları ve beklenen durumu da şu biçimde özetledi: “İstanbul sarsıntısına hazır değiliz, lakin eskisi kadar da makus durumda değiliz, şuur seviyesi ve teknoloji çok ilerledi” dedi. Hazır olmak için sorunun genişliğinin daraltılması gerektiğini belirten Taşkın, “Mevcut yapıların ki buna köprüler, doğalgaz sınırları üzere yapılar da dahil, elden geçirilip güçlendirilmeleri; gerekenlerinse bir an evvel yıkılıp yine inşası tamamlanmalı” dedi. Reflekslerin de çok kıymetli olduğunu vurgulayan Taşkın, zelzele anında hakikat davranışları süratlice yapabilmek için vatandaşların konut ve bulundukları bölge içerisinde afet planlarını oluşturmaları ve tatbikatlar yapmalarını önerdi.

Doğru teşhis, gerçek güçlendirme projesi ve yanlışsız uygulama bir bütün!

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, yapılar için tek tip bir güçlendirme sistemi olmadığını belirterek, “Doğru teşhis, yanlışsız güçlendirme projesi ve hakikat uygulama olması gerekiyor. Aksi takdirde yapılan güçlendirme hiçbir işe yaramıyor. Her projenin yanlışsız, her uygulama yapanın gerçek uygulama sistemini yaptığına emin olamayız. Bu nedenle kontrol düzenekleri önemli” diye belirtti. 

Halk ortasında karbon elyaf olarak da bilinen lifli polimer kompozit gereçlerin değerli özellikleri olan ve uygulama kolaylığı sağlayan bir yapısı olduğunu belirten Birincisi, “Yüksek dayanımlı liflerle polimer matrisin birleşiminden oluşan bu gereçler hafif, yüksek dayanımlı ve şekillendirilebilirdir. Sonsuz mekanik ve geometrik özelliklerde üretilebiliyor olması da bir avantaj. Dünyada şu an çelik donatı yerine kullanılmaya dahi başlandı. Betonarme yapıların güçlendirilmesinde de çok yaygın olarak, tesirli bir formda kullanılmaktadır. Bu tarafıyla İstanbul üzere sarsıntı riskinin yüksek olduğu bölgelerdeki yapıların güçlendirilmesinde de kıymetli bir yeri vardır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.